Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 31/2024, str. 8-9

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ABORCJA
Minister podejrzana o łamanie prawa

Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ), złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Katarzynę Kotulę – minister ds. równości. Chodzi o podejrzenie „udzielania kobietom ciężarnym pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub do takiego działania nakłaniania” przez publikacje w serwisie X, w których pani minister reklamowała „bezpieczny zestaw do aborcji”. Do zawiadomienia załączono wpisy minister Kotuli z serwisu X z 11 kwietnia br. i z 19 lipca 2023 r., w których podawała nazwy środków wykorzystywanych do przeprowadzenia tzw. aborcji farmakologicznej i instruowała, gdzie można je zamówić w internecie. Logiczne jest więc, że konstytucyjna minister powinna ponieść konsekwencje łamania prawa, sroższe właśnie dlatego, że jest ministrem. Nie łudzimy się jednak, że je poniesie, bo w naszym kraju od pewnego czasu panuje logika opisana w Folwarku zwierzęcym Orwella, a tam – i owszem – nominalnie panowała zasada, że wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

WŁOCHY
Dykasteria o wizjach Trójcy Świętej

Reklama

Dykasteria Nauki Wiary wydała kolejną w ostatnim czasie decyzję o prywatnych objawieniach. Tym razem pozytywnie wypowiedziała się o „intelektualnych wizjach” Włocha z okolic Como – Gioacchino Genovesego, nauczyciela muzyki i dyrygenta chóru. Mężczyzna ten w 2000 r. zaczął doznawać „intelektualnych wizji” dotyczacych Trójcy Przenajświętszej i związku tej Tajemnicy z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Dochodziło do nich podczas osobistej modlitwy, w której rodzaj wewnętrznego głosu prowadził Genovesego do odkrywania Bożych tajemnic. Z czasem do modlitw dołączali się inni ludzie. Fenomen ten był na tyle przekonujący, a doświadczenie religijne na tyle autentyczne, że w 2010 r. ówczesny biskup Como w północnych Włoszech po przebadaniu pism Genovesego ustanowił sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Maccio w Villa Guardia. Decyzja Watykanu nie oznacza jednak uznania nadprzyrodzonego charakteru wizji. Świadczy jedynie o tym, że nie ma w nich nic sprzecznego z nauką Kościoła, choć jednocześnie zaleca ostrożność, gdyż wizje dotyczą największej tajemnicy, dla człowieka niepojętej, o której nawet najbardziej biegli w teologii wypowiadają się z ostrożnością. W każdym razie decyzja kongregacji wyraża to, że do wszelkich tego typu wydarzeń należy podchodzić z powagą, ale i ostrożnością, a na pewno nie można szukać w nich sensacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ROSJA
Sprawa metropolity Hilariona

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) pozbawił metropolitę Hilariona wszystkich zajmowanych stanowisk. To pokłosie wysuniętych wobec niego oskarżeń o homoseksualizm i nadużycia finansowe. Hilarion jeszcze niedawno był numerem 2 w Cerkwi rosyjskiej. W patriarchacie odpowiadał za kontakty międzynarodowe. Typowano go nawet na następcę patriarchy Cyryla. Niespodziewanie w 2022 r., a zatem na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, odesłano go do Budapesztu. Sprawa jest co najmniej zagadkowa, bo nawet jeśli przyjmie się, że zarzuty są prawdziwe, to w Rosji nie takie sprawy „zamiatano pod dywan”, a rosyjskie władze prawdę powiedzą, jak się pomylą.

TYSIĄCE POWODÓW
Bez Boga nic nie ma sensu

Luis de la Fuente Castillo, trener reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej, w 2023 r. na pytanie dziennikarza: „Powiedz mi, dlaczego wierzyć w Boga”, odpowiedział: „W przeciwnym razie życie nie miałoby sensu. To coś, co musisz przeżyć, co musi zostać ci wyjaśnione. Jestem religijny, ponieważ tak wybrałem. Pochodzę z religijnej rodziny, ale w trakcie mojego życia miałem wiele wątpliwości i byłem daleki od religii. W pewnym momencie jednak postanowiłem do niej powrócić i polegać na Bogu we wszystkim, co czynię. Jest nie jeden, ale tysiąc powodów, by wierzyć w Boga. Bez Boga nic w życiu nie ma sensu”.
a.k.

ODNALEZIENIE SZCZĄTKÓW
Świadectwo bestialstwa

Reklama

W wyniku prac poszukiwawczych przeprowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Unikowie (pow. bartoszycki, woj. warmińsko-mazurskie) odnaleziono szczątki ludzkie. Należą one prawdopodobnie do ks. Franza Zagermanna, kapłana zamordowanego w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Duchowny został włączony do grona osób, wobec których prowadzony jest proces beatyfikacyjny ks. Józefa Steinki i Towarzyszy. 5 listopada 2011 r. zakończył się etap diecezjalny procesu. Szczątki znaleziono na terenie prywatnej posesji, mniej więcej w tym miejscu, o którym mówiły przekazy świadków. Kapłan przebywał tam razem z parafianami, którzy uciekali przed nadejściem armii sowieckiej. Został zamordowany przez trzech żołnierzy, którzy wcześniej go torturowali. Nie pozwolono go pochować na cmentarzu ani sprawić mu trumny. Ciało w szatach liturgicznych zostało zakopane bezpośrednio w ziemi.

WOŁANIE O POKÓJ
Papież nieustannie apeluje o rozejm

Franciszek po raz kolejny wezwał do zawieszenia broni na świecie w związku z XXXIII Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. „Chociaż pokój na świecie jest poważnie zagrożony, szczerze życzę, aby wszyscy szanowali #PokójOlimpijski w nadziei na rozwiązanie konfliktów i przywrócenie harmonii” – napisał Ojciec Święty 25 lipca na portalu X z hasztagiem #Paris2024 i dodał: „Niech Bóg oświeci sumienia sprawujących władzę”. Niestety, ostatnim skutkiem prowokacyjnej ceremonii otwarcia igrzysk przygotowanej przez francuskich gospodarzy, z wyraźnymi elementami antyreligijnymi i antykatolickimi, obraźliwymi i raniącymi uczucia religijne 90% ludności świata, nie będzie zasypywanie podziałów. Ona je tylko pogłębiła, uwypuklając panującego nieustannie ducha kolonializmu, tym razem w wersji ideologicznej.

PARYŻ
Skandal na ceremonii

Jednym z elementów ceremonii otwarcia olimpiady była parodia Ostatniej Wieczerzy. „Sportowcy na marginesie, upadek dobrego smaku, kicz i obraźliwa parodia Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu drag queens” – tak o jednym z elementów wydarzenia napisał włoski dziennik Avvenire. To skandaliczne wydarzenie pokazuje skalę ideologicznego zacietrzewienia i poziom upadku kultury. Papieski wysłannik na igrzyska – Emmanuel Gobilliard, biskup diecezji Digne w Prowansji, podkreślił z bólem, że poczuł się „głęboko zraniony”, podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie, i dodał, że „olimpiada jest ostatnim miejscem do tworzenia podziałów”. W efekcjie reklamę z igrzysk wycofała już jedna ze znaczących amerykańskich firm. W Polsce jako pierwsza zareagowała Fundacja Grupa Proelio. Wysłała petycję do MKOl i ambasadora Francji, w której domaga się przeprosin za akt bluźnierstwa.

2024-07-30 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 42/2023, str. 18-19

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Papież odpowiedział na tzw. dubia – wątpliwości, które wysunęli wobec niego kardynałowie Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun. Pytania dotyczyły interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego. Odpowiedzi Franciszka są bardzo obszerne. Szeroko wykorzystuje on nauczanie Soboru Watykańskiego II i ostatnich papieży, w tym bodaj najczęściej św. Jana Pawła II. Papież opublikował swoje odpowiedzi niemal w przeddzień rozpoczęcia sesji synodalnej, tak jakby traktował to jako jedną z jej części. W kwestii niezmienności Objawienia, o którą pytali kardynałowie, Ojciec Święty jak najbardziej tę prawdę podtrzymuje i jednocześnie podkreśla, że Kościół musi wzrastać w jego rozumieniu, a zmiany kulturowe mogą nas pobudzać do lepszego wyrażania pewnych aspektów jego przeobfitego bogactwa. Odpowiadając na pytanie dotyczące pojawiających się gdzieniegdzie praktyk błogosławienia osób tej samej płci, Franciszek powiedział, że Kościół ma jasną koncepcję małżeństwa jako trwałego i nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety. Żeby to podkreślić, Kościół „unika wszelkiego rodzaju obrzędów lub sakramentów, które mogłyby zaprzeczyć temu przekonaniu i sugerować, że uznajemy za małżeństwo coś, co nim nie jest”. Z pola widzenia nie mogą jednak zniknąć pasterska miłość i duszpasterska roztropność. Dojrzała pasterska miłość nie wyraża się jedynie w obronie obiektywnej prawdy, a duszpasterska roztropność rozeznaje to, w jaki sposób pomóc proszącym o pomoc ludziom. W każdym razie w tej sytuacji nie ma miejsca na odgórne dyrektywy czy to w diecezjach, czy na poziomie krajów, czy też wydane przez jakąkolwiek instytucję, która odgórnie regulowałaby te sprawy. Jeśli zaś chodzi o kapłaństwo kobiet, papież wskazał, że nadal nie przyjęliśmy w dostatecznym stopniu nauczania Soboru Watykańskiego II i św. Jana Pawła II w rozumieniu kapłaństwa hierarchicznego i nic nie staje na przeszkodzie, żeby kapłaństwo badać. Co wynika z krótkiego omówienia tej papieskiej odpowiedzi? Chyba wszystkie te tematy będą poruszane na synodzie. Można wnioskować, że Franciszek chce nadać ton dyskusji, choć chyba nie o to chodzi. Odpowiadając kardynałom, daje do zrozumienia, że ich słucha i nie zbywa. Traktuje ich głos jako ważny. Tak samo jak ważne będzie wysłuchanie głosu na synodzie – po to, by poznać, co mówi Duch do Kościołów.
CZYTAJ DALEJ

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

[ TEMATY ]

krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję