Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków, nie żyje - poinformowała firma Kulczyk Holding. Kulczyk zmarł w wieku 65 lat.
Kulczyk był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House), z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Dubaju, Londynie i Kijowie, od 2002 regularnie klasyfikowany w rankingach jako najbogatszy Polak. Jan Kulczyk miał tytuł doktora prawa. Był aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem.
Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca
- poinformował Kulczyk Holding SA w komunikacie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biznesmen zmarł w Wiedniu w wyniku komplikacji po operacji.
To był drobny zabieg kardiologiczny, dzisiaj miał wyjść, już był poumawiany na szereg spotkań w Warszawie
- mówi jeden z najbliższych współpracowników.
Jasną Górę wspierał finansowo zmarły dziś w Wiedniu jeden z największych polskich przedsiębiorców Jan Kulczyk.
65-letni biznesmen został w 2007 r. został przyjęty do Konfraterni Paulińskiej w dowód uznania jego zasług i wieloletniej pomocy dla Jasnej Góry. To nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV wieku.
Reklama
Przedsiębiorca wspierał finansowo m.in. konserwację jasnogórskiej wieży, refektarza, zabytkowej Starej Biblioteki, Kaplicy Matki Bożej i Sali o. Kordeckiego. Finansował też specjalny samochód-kaplicę dla obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej peregrynującej po parafiach całej Polski.
Jan Kulczyk był także głównym sponsorem nowoczesnej ekspozycji sztuki w jasnogórskim muzeum - w Bastionie św. Rocha, gdzie powstał Skarbiec Pamięci Narodu. Prezentowane tam zabytki i dzieła sztuki ze zbiorów jasnogórskich zostały wyeksponowane za pomocą nowatorskiego zastosowania szaf ze szkła i specjalnego oświetlenia. Ponadto Kulczyk ufundował też stacje Drogi Krzyżowej dla misji paulińskiej w Centocow w RPA.
Ówczesny generał Zakonu Paulnów o. Izydor Matuszewski przyjmując do Konfraterni Paulińskiej Jana Kulczyka przypomniał, że "nigdy nie oczekiwał on wyrazów wdzięczności, traktując swoje ofiary jako coś oczywistego, nie wymagającego nagłośnienia".
Ponadto w 2000 r. poznański biznesmen podarował 1 mln zł na budowę ośrodka duszpasterskiego dla młodzieży nad Jeziorem Lednickim a przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1999 r. wsparł też Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne św. Brygidy im. Jana Pawła II w Gdańsku.