Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

życie

Kokotek

Pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DO MŁODYCH
Dwa takie spotkania

„Wracaj do domu” – to wspólne hasło, które będzie towarzyszyć dwóm największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce: Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła jako domu, do którego można wracać, będzie tematem spotkań zaplanowanych na 1 czerwca oraz w dniach 8-14 lipca. Spotkanie lednickie ma już ugruntowaną markę. Wydarzenie w Kokotku także buduje swoją markę. Dobrze, że organizatorzy łączą swe siły, bo w obliczu wyzwań, które stoją przed duszpasterstwem w ogóle, a duszpasterstwem młodzieży w szczególności, na pewno nie stać nas na pochłaniającą energię rywalizację. Przy okazji konferencji prasowej promującej obydwa wydarzenia, choć głównie to najbliższe, przywołano wyniki raportu przygotowanego ostatnio przez Radę KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Wyłania się z niego obraz młodzieży doświadczającej przyspieszonych procesów laicyzacyjnych, nacisków kultury medialnej, przeżywającej młodość w kulturze tymczasowości. Młode pokolenie jest nie tyle wrogie wobec Kościoła i wiary, ile obojętne, niezainteresowane.

POMOC
Przełamać stereotypy

Reklama

Pod koniec roku w Egipcie mają się rozpocząć prace budowlane nad pierwszym papieskim szpitalem poza granicami Włoch. Szpital w Kairze będzie nosił nazwę Bambino Gesu, podobnie jak szpital pediatryczny w Rzymie. Według informacji włoskiego dziennika Avvenire, placówka ma korzystać z doświadczenia papieskiego szpitala dziecięcego w Rzymie w ramach umowy o współpracy. Projekt jest realizowany m.in. przez Katolicko-Muzułmański Wysoki Komitet ds. Braterstwa, który został założony po wizycie papieża w Abu Zabi w 2019 r. Wówczas Franciszek i wielki imam Kairu Ahmed al-Tayyeb podpisali Dokument o braterstwie wszystkich ludzi. Komitet ma wdrożyć założenia tego dokumentu. Od pewnego czasu mniej się mówi i pisze o zintensyfikowanym przez papieża Franciszka dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim, a to głównie z powodu wojen najpierw na Ukrainie, a teraz na Bliskim Wschodzie. Ta druga jest, niestety, postrzegana przez większość muzułmańskiej opinii publicznej jako wojna świata zachodniego, czyli chrześcijańskiego, w której cierpią palestyńscy cywile. Takie sygnały jak ten o budowie papieskiego szpitala w muzułmańskim kraju pokazują, że jest wola i determinacja, aby przełamać stereotypy, by nie pogrzebały one tego, co już osiągnięto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

OCHRONA ŻYCIA
Uznać godność człowieka

„W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii” – napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w stanowisku ws. prawnej ochrony ludzkiego życia, które zostało ogłoszone 8 maja.

Członkowie Rady Stałej KEP wskazali na punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” – czytamy w deklaracji.

Rada Stała KEP zachęciła wiernych do włączenia się w papieską inicjatywę pierwszych Światowych Dni Dzieci, które będą obchodzone od 25 do 26 maja i prosi, by w modlitwach pamiętać „także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca”.
a.k.

KRAKÓW-SKAŁKA
Wezwanie do jedności

Reklama

W niedzielę 12 maja z katedry na Wawelu na Skałkę przeszła tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Zwieńczyła ją koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego. Na początku Mszy św. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 770 lat temu – 8 maja 1254 r. – po raz pierwszy przy grobie św. Stanisława spotkali się biskupi i książęta ówczesnej Polski dzielnicowej. – Zapewne to spotkanie pozwoliło im odzyskać tak upragnione przez większość poczucie narodowej jedności i podjąć wysiłki, aby tę jedność na nowo przywrócić – powiedział metropolita krakowski.

W homilii, w kontekście obchodów ku czci św. Stanisława i Kongresu Eucharystycznego w archidiecezji krakowskiej, który zakończy się 15 czerwca, w dniu beatyfikacji ks. Michała Rapacza zamordowanego przez polskich komunistów, abp Filipazzi zaprosił do krótkiej medytacji nad tajemnicą Wniebowstąpienia w odniesieniu do Eucharystii i męczeństwa. Zaznaczył, że każdy Boży dar wymaga odpowiedzi, i zachęcił do postawienia pytania o jakość świadectwa, które dajemy zarówno indywidualnie, jak i jako wspólnota. Zwrócił się także z apelem: – Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko na ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie.
a.k.

POTRZEBA NADZIEI
Rok Święty ogłoszony

Reklama

Franciszek oficjalnie ogłosił 9 maja Jubileusz Roku 2025. Będzie to „Rok Święty, charakteryzujący się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu” – stwierdził Ojciec Święty w bulli Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może). Pierwszym aktem będzie otwarcie Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej, 29 grudnia – Bazyliki św. Jana na Lateranie, 1 stycznia 2025 r. – Bazyliki Matki Bożej Większej, zaś 5 stycznia – Bazyliki św. Pawła za Murami. Inauguracja Roku Świętego w katedrach i konkatedrach poszczególnych diecezji nastąpi w niedzielę 29 grudnia br., a zostanie on zakończony 28 grudnia 2025 r. W Bazylice Watykańskiej drzwi zostaną zamknięte 6 stycznia 2026 r. Temat Roku Jubileuszowego jest, oczywiście, nieprzypadkowy – nasze czasy potrzebują nadziei z wysoka.

BIAŁORUŚ
Aresztowano polskich zakonników

Białoruskie władze zatrzymały 9 maja dwóch polskich duchownych, oblatów Maryi Niepokalanej, pracujących w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie, niedaleko Witebska. Ojcom Andrzejowi Juchniewiczowi i Pawłowi Lemechowi aparat opresyjny Białorusi zarzuca działalność dywersyjną na szkodę państwa. Polska Prowincja Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka misja na Białorusi, prosi o modlitwę w intencji zatrzymanych. Jest ona bardzo potrzebna, bo białoruski reżim coraz bardziej dokręca śrubę.

DOBRO WSZYSTKICH
Oświadczenie

W nawiązaniu do artykułu „Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?” Pytania do abp. Tadeusza Wojdy autorstwa Zbigniewa Nosowskiego, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 r., oświadczam, że sprawa wspomnianego kapłana jest prowadzona z należytą starannością i stosownie do wytycznych Stolicy Apostolskiej. Znajduje to potwierdzenie w gromadzonej dokumentacji. Sformułowane w artykule niektóre tezy oraz pytania skierowane do Metropolity Gdańskiego sugerują pewną wiedzę Autora tekstu na temat sprawy. Jednakże wiedza ta jest fragmentaryczna, w pewnej mierze oparta na wcześniejszych doniesieniach medialnych i subiektywnych komentarzach. Tekst, który powstał, zniekształca obraz całego procesu kanonicznego i wyrządza szkodę wszystkim jego uczestnikom, w tym pokrzywdzonym. Kreowanie alternatywnej rzeczywistości procesowej na forum medialnym nie służy pełnemu wyjaśnieniu sprawy. Podważanie kompetencji osób prowadzących postępowanie i ich dyskredytowanie w oczach opinii publicznej oraz spekulacje dotyczące rzekomych zaniedbań proceduralnych ze strony Metropolity Gdańskiego są przejawem nieznajomości całej sprawy i kościelnego prawa procesowego.

Należy podkreślić, że proces kanoniczny nadal trwa. Mając na względzie dobro wszystkich stron, a zwłaszcza pokrzywdzonych, oraz zachowując kościelny porządek prawny, archidiecezja gdańska dokłada wszelkich starań, aby trwający proces kanoniczny był obiektywny i zakończył się dojściem do prawdy.

Ks. Maciej Kwiecień - rzecznik archidiecezji gdańskiej

2024-05-14 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: obchody Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia

Koncert zespołu „ŁAJTRET” oraz Msza św. w intencji wszystkich zaangażowanych w obronę i promowanie życia od początku po jego kres - składają się na program obchodów Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia w Częstochowie, w dniach 24 -25 marca.
CZYTAJ DALEJ

Skrzywdzony w Kościele: Spotkanie z biskupami było bardzo emocjonalne

2024-11-20 07:21

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Pewnie jeszcze nie raz usłyszymy o zaniedbaniach biskupów, ale idziemy w dobrą stronę; biskupi zaczynają widzieć w nas ludzi, którym Kościół musi pomóc - powiedział PAP po spotkaniu biskupów z osobami wykorzystanymi seksualnie w Kościele jeden z jego uczestników Robert Fidura.

Spotkanie biskupów z delegacją przedstawicieli osób wykorzystanych seksualnie przez duchownych odbyło się we wtorek na Jasnej Górze, bezpośrednio po zakończeniu 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Było pokłosiem listu, który w czerwcu br. skierowało do Rady Stałej Episkopatu Polski 46 osób skrzywdzonych w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Pod płaszczem Matki Miłosierdzia

2024-11-21 12:03

Magdalena Lewandowska

Kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej, Strażniczki Polski odwiedziła Wrocław. W lutym przybędzie po raz kolejny, tym razem do Bazyliki Garnizonowej.

Kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej, Strażniczki Polski odwiedziła Wrocław. W lutym przybędzie po raz kolejny, tym razem do Bazyliki Garnizonowej.

Karmelitańska parafia we Wrocławiu przeżywała peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej, Strażniczki Polski.

Przez tydzień w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia u wrocławskich karmelitów trwała peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej, Strażniczki Polski – to wizerunek Matki Bożej w stanie błogosławionym, która w uniesionych dłoniach trzyma złamane strzały gniewu Bożego. W tym czasie parafia przeżywała m.in. wieczór dla kobiet "Serce Kecharitomene" i noc walki o błogosławieństwo dla Polski z Wojownikami Maryi. Peregrynacja zakończyła się w uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Miłosierdzia. – W tym sanktuarium Królowa Miłosierdzia w sposób szczególny wychodzi do naszych serc. Wrocławska Ostra Brama, która zawsze jest otwarta dla wszystkich, przypomina że Maryja jest najkrótszą drogą do Jezusa, a Jezus jest bramą do Ojca – mówił podczas Eucharystii proboszcz i kustosz sanktuarium o. Krzysztof Piskorz. Dziękował za czas nawiedzenia obrazu: – Maryja przechodzi z parafii do parafii, ze świątyni do świątyni, nawiedza Polskę. Tak bardzo potrzebujemy dzisiaj Jej obecności, potrzebujemy modlić się za naszą Ojczyznę i oddać ją w opiekę Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję