Jubileusz zaplanowany na 16 września (sobota) będzie zarazem dniem koronacji wizerunku Czapelskiej Matki Bożej Bolesnej i ogłoszenia przywilejów Roku Jubileuszowego nadanych przez Stolicę Apostolską. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
Kościół w Czaplach Wielkich zbudowano w 1523 r. w miejsce drewnianego, który strawił pożar. Świątynia licząca pięć wieków jest skarbnicą ducha i dziedzictwem kultury materialnej (została ujęta w spisach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony i Konserwacji Zabytków w Krakowie).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wizerunek Czapelskiej Matki Bożej Bolesnej w ołtarzu bocznym, namalowany w 1849 r. przez mistrza Wojciecha Eljasza-Radzikowskiego, otrzyma z okazji jubileuszu oryginalną „koronę wdzięczności”, za którą kryje się teologia maryjna. W dolnym rogu korony zamontowano siedem czerwonych rubinów jako symbol siedmiu boleści Maryi. Sześć sterczyn korony w kształcie cierni oraz sześć ornamentów kwiatowych zdobi dwanaście pereł – to odniesienie do wizji z Księgi Apokalipsy. W centralnej części korony znajduje się złocona kula z krzyżykiem – bo Maryja to przecież Królowa świata, a w pozostałe ornamenty włączone są kamienie opatrzone certyfikatami ze szczególnych miejsc maryjnych: z Nazaretu, Kalwarii, Kibeho w Rwandzie. Z kolei cztery szafiry to analogia czterech dogmatów maryjnych, ogłaszanych przez wieki przez Kościół.
Na uroczystości do Czapel Wielkich i na cały Rok Jubileuszowy, trwający do 15 września 2024 r., zaprasza proboszcz ks. Jacek Wójcicki.