Papież w szpitalu
OPERACJA Ojciec Święty przeszedł 7 czerwca operację laparotomii plastycznej ściany brzucha. Zabieg, oceniany jako niemal rutynowy, był planowany, ale ostatecznie na konieczność jego przeprowadzenia wskazało badanie tomografem komputerowym. Operację w znieczuleniu ogólnym Franciszek przeszedł bardzo dobrze. Kolejne komunikaty o jego stanie zdrowia coraz bardziej uspokajały opinię publiczną. Biorąc pod uwagę niedawne dywagacje nad koniecznością operacji kolana papieża i rezerwę wobec tego samego Franciszka, z której można było wnioskować, że źle znosi znieczulenie ogólne, taki przebieg terapii cieszy. Choć lekarze uspokajali, że stan wiedzy medycznej pozwala na operację osób znacznie starszych niż papież, to informacja o nagłej hospitalizacji wywołała pewne zaniepokojenie katolików na całym świecie. Dzięki Panu Bogu Ojciec Święty przeszedł zabieg bez komplikacji, a przy okazji dokładnie zbadano jego organizm. Wyniki są bardzo dobre, nie stwierdzono „żadnych patologii”.
Pierwsza część zakończona
Reklama
UKRAINA – ROSJA Kardynał Matteo Zuppi dzień przed Bożym Ciałem wrócił z Kijowa. To była pierwsza część misji, którą powierzył mu papież. Efekty? Trudno powiedzieć. Na pewno zachęcające jest to, że z papieskim wysłannikiem spotkał się prezydent Wołodymyr Zełenski. Kardynał Zuppi podkreślił, że celem jego misji nie jest mediacja, a są nim rozmowy i przetarcie ścieżek, które mogłyby wytyczyć drogi do pokojowego rozwiązania. Wcześniej zapowiadano, że kard. Zuppi będzie rozmawiał także w Moskwie. Strona rosyjska zapytana o termin wizyty odpowiedziała wymijająco – że Watykan jeszcze nic nie ustalił. Rozmowa w trakcie ukraińskiej kontrofensywy na froncie – o ile będzie możliwa – na pewno będzie trudniejsza. Być może „moskiewska” część misji rozpocznie się od rozmów z patriarchą Cyrylem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
50 lat kapłaństwa
OFIARNICZY CHARAKTER Złoty jubileusz kapłaństwa obchodził 10 czerwca w poznańskiej archikatedrze abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP. Podczas Mszy św., razem z biskupami z całej Polski i z księżmi, dziękował za dar kapłaństwa. Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski z Krakowa. Hierarcha podkreślił w niej ofiarniczy charakter kapłaństwa, który „winien stać wyprostowany wobec prądów epoki, nieugięty w prawdzie, nieugięty w służbie dobru”. Takich cech wymaga się od kapłana, a tym bardziej od biskupa, który dodatkowo – jako przewodniczący konferencji lokalnego episkopatu – jest twarzą całego Kościoła w Polsce. W sytuacji szczególnie silnych, a na dodatek kontrewangelicznych, często otwarcie wrogich Kościołowi „prądów epoki” to zadanie staje się wielkim wyzwaniem. Dziękujemy, Księże Arcybiskupie.
Schizma u anglikanów?
CORAZ WIĘKSZE PODZIAŁY Prymas Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby skrytykował decyzję anglikanów Ugandy o poparciu ustawy przeciwko homoseksualizmowi. Sprawa ta może się stać przyczyną rozłamu między anglikanami świata zachodniego a Afrykańczykami, a także anglikanami konserwatywnymi, np. w USA. Wspólnota Anglikańska na świecie pęka coraz bardziej. Podziały są coraz większe, a arcybiskup Canterbury, który nominalnie ma być jej zwornikiem i znakiem jedności, traci resztki autorytetu, przede wszystkim dlatego, że stosuje różne miary wobec liberalnego, zachodniego skrzydła Wspólnoty Anglikańskiej i wobec konserwatystów, w większości z ubogiego Południa. Ci pierwsi mogą liczyć na większe zrozumienie dla swych pomysłów.