Czerwiec jest szczególnie poświęcony kultowi Najświętszego Sakramentu. W tym czasie na ulice naszych miast i miejscowości wyruszają barwne procesje Bożego Ciała oraz mniejsze – najczęściej wokół kościołów – w ramach tradycyjnych obchodów oktawy uroczystości. Jan Paweł II obdarzał szczególną czcią Eucharystię, dając temu wyraz poprzez modlitwę oraz promulgowane dokumenty Kościoła.
Reklama
Ojciec Święty w swoich homiliach i przemówieniach, a szczególnie w encyklice Ecclesia de Eucharistia pragnął, abyśmy zachwycili się darem Eucharystii, gdyż Msza św. nie jest jednym z wielu cennych darów, ale jest to dar największy, jaki otrzymaliśmy od Chrystusa. W Eucharystii Jezus uczynił „dar z samego siebie, z własnej osoby w jej świętym człowieczeństwie, jak też dar Jego dzieła zbawienia”. Eucharystia jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego. W Niej bowiem zawiera się całe dobro duchowe Kościoła”. Gdy uczestniczyło się we Mszy św. odprawianej przez Jana Pawła II, nie można było nie odnieść wrażenia, że przebywa on w innej przestrzeni. Jego powaga, skupienie, jakaś całkowita koncentracja na tym, co się dzieje na ołtarzu, nie przeszkadzały w tym, że włączał w tę koncentrację wszystkich obecnych, jakby cały świat. Każdy mógł się czuć zaproszony do tej przestrzeni sacrum, w której odprawia się tajemnica przeistoczenia. Z twarzy Ojca Świętego i całego zachowania widziało się, że on nie tylko wierzy ale wie, Kto jest na ołtarzu i w jego rękach. Dla Jana Pawła II Eucharystia była kulminacyjnym momentem każdego dnia, to był Skarb Najwyższy dany przez Boga człowiekowi, Dar Najcenniejszy w najpokorniejszej postaci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W naszej archidiecezji papież Polak podczas III pielgrzymki do ojczyzny w 1987 r. udzielił I Komunii św. dzieciom z łódzkich rodzin. W homilii skierowanej do uczestników Mszy św. w Łodzi wskazał, jak zasadniczą sprawą jest katecheza oraz związane z nią przygotowanie dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentu Eucharystii. Podkreślił, że obowiązek taki spoczywa nie tylko na rodzinach, ale również na każdym ochrzczonym, bowiem wszyscy w Kościele Chrystusowym są wezwani do ewangelizacji. W kontekście kultu Najświętszego Sakramentu Ojciec Święty wskazał na postacie m.in. św. Urszuli Ledóchowskiej – założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego – rozwijającej wśród łódzkich dzieci Krucjatę Eucharystyczną oraz służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej, której życie odznaczało się głęboką czcią dla Eucharystii.
Dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi oraz II Krajowego Kongresu Eucharystycznego abp Władysław Ziółek ustanowił święto Eucharystii, którego pierwsze obchody odbyły się 11 czerwca 1989 r. Przez wiele lat święto to miało formę procesji eucharystycznej ul. Piotrkowską, zakończonej Mszą św. na placu katedralnym. Od kilku lat uległa zmianie forma świętowania – w piątek 9 czerwca o godz. 19 przedstawiciele parafii zgromadzą się na Mszy św. w archikatedrze, następnie we wszystkich kościołach archidiecezji rozpocznie się doba eucharystyczna, wypełniona modlitwą różańcową, adoracją i nabożeństwem do Bożego Serca. Zechciejmy włączyć się w to dziękczynienie Bogu za dar Eucharystii oraz życie papieża Polaka – propagatora kultu realnej obecności Jezusa w Sakramencie Ciała i Krwi Pańskiej.