Eucharystia była zwieńczeniem Festiwalu Chórów Parafialnych Diecezji Drohiczyńskiej Niepokalana, który odbył się 22 kwietnia.
Pierwsza część spotkania miała miejsce w Bielskim Domu Kultury. Rozpoczął ją występ młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do przesłuchań festiwalowych stanęło pięć chórów: z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, z Bazyliki Mniejszej w Węgrowie, „Cantate Domino” z parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, „Cantamus Mariae” z parafii Niepokalanego Serca NMP w Łochowie oraz jeden chór kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego. Chóry zaprezentowały utwory o tematyce maryjnej.
Występom przysłuchiwało się jury w składzie: Wioletta Miłkowska – przewodnicząca, Emilia Dobrzyńska oraz Elżbieta Bilmin. Spotkanie prowadził ks. Patryk Nagórny wraz z Natalią Faustynowicz. Występy chórów były poprzedzone fragmentami Listu św. Jana Pawła II do artystów czytanymi przez młodzież: Monikę Lunda i Filipa Sobótkę.
Po przesłuchaniach zorganizowano warsztaty dla wszystkich chórów, przygotowujące do Mszy św. Prowadzili je dyrygenci: Sebastian Skrzypkowski z Siemiatycz, Aneta Mroczek z Sokołowa Podlaskiego, Jakub Plas z Węgrowa oraz Mateusz Koc – organista z Bielska Podlaskiego.
Reklama
Centrum spotkania stanowiła uroczysta Eucharystia. W homilii bp Piotr przypomniał rolę muzyki i śpiewu w kościele oraz w liturgii. Jak zauważył, fundamentalną kwestią jest słuchanie głosu Chrystusa, który człowiekowi objawia prawdę, jest pełen miłości, trafia do serc i w nich rezonuje. Powstaje zatem pieśń Kościoła, która jest wyrazem zachwytu. W tym kontekście przypomniał słowa św. Augustyna: „Śpiewanie jest sprawą miłości”. Jednocześnie podkreślił, że „nie jest to jednak wysławianie dawnych dzieł Boga, ale również odpowiedź na Boże działanie dokonujące się teraz, działania uobecniające się szczególnie poprzez sprawowany kult i niezmiennie płynące z jego centrum, jakim jest celebrowanie paschy Chrystusa”.
Po Eucharystii zwycięskim chórom wręczono dyplomy, statuetki oraz nagrody. Pierwsze miejsce zajął chór z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, drugie – chór z Łochowa, natomiast trzecie miejsce chór z węgrowskiej Bazyliki. Grand Prix zdobył chór kameralny KOE. Jego dyrygent Aneta Mroczek otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta.
Organizatorem festiwalu było Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej, parafia Matki Bożej z Góry Karmel, a szczególnie członkowie Bractwa Matki Bożej z Góry Karmel, Rady Parafialnej oraz młodzieży z duszpasterstwa działającego przy parafii. Całe przedsięwzięcie koordynował i prowadził ks. Patryk Nagórny. Dzięki decyzji i życzliwości mieszkańców Bielska Podlaskiego projekt został dofinansowany z budżetu miasta w ramach projektu budżetu obywatelskiego.