Mowa, oczywiście, o ikonie krzyża z San Damiano, która jest związana ze św. Franciszkiem i franciszkańską rodziną. Kopie krzyża znajdują się we wszystkich większych franciszkańskich klasztorach i w domach tercjarzy. Fascynującą historię tego malowidła przybliżają Martina Kreidler-Kos i Niklaus Kuster, kapucyn, w książce Panie, co chcesz, abym czynił? Ikona krzyża z San Damiano i jej przesłanie. Dla wielu z nas połączenie sztuki i historii może się wydawać mieszanką nudną, ale nie w tym przypadku. Żywy język, ciekawe historie, wartko prowadzona narracja sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Jest ona lekturą nie tylko dla miłośników sztuki, ale i dla tych wszystkich, którzy nie boją się wyruszyć w duchowo-intelektualną podróż.
Już sama ikona krzyża z San Damiano jest jak ilustrowana księga; w tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie, które było inspiracją dla autorów: jak tę księgę czytać? Co widzimy, patrząc na tę wizualną wizytówkę franciszkanów? Z pomocą przychodzą Kreidler-Kos i Kuster, którzy krok po kroku odkrywają przed czytelnikiem znaczenie detali zawartych na słynnym malowidle.
Ikona krzyża z San Damiano stała się dla autorów pretekstem do opowiedzenia najważniejszych epizodów z życia św. Franciszka. W sercu Biedaczyny z Asyżu, wpatrującego się w oblicze Chrystusa spoglądającego z ikony, dokonała się ostateczna rewolucja, która pchnęła świętego ku powołaniu. Po latach w pobliżu tego malowidła po raz pierwszy wybrzmiał najsłynniejszy tekst św. Franciszka – Pieśń słoneczna. Krzyż ten spajał duchowe życie Biedaczyny z Asyżu, co podkreślają autorzy tej przepięknej książki.
Panie, co chcesz, abym czynił? Ikona krzyża z San Damiano i jej przesłanie
Martina Kreidler-Kos, Niklaus Kuster OFMCap
Wydawnictwo: Serafin
Pomóż w rozwoju naszego portalu