Zwieńczeniem kolejnej edycji Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich było pobłogosławienie przez bp. Krzysztofa Zadarkę 60 diecezjan do posług w Kościele. To 18 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., 31 lektorów i 11 animatorów katechezy parafialnej. W kontraście do malejącej liczby powołań kapłańskich bp Zadarko na początku Mszy św., która odbyła się 7 maja w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, podkreślił znaczenie laikatu w Kościele, a szczególnie zaangażowanie tych świeckich, którzy decydują się wspierać kapłanów w różnych zadaniach w parafiach. W homilii podkreślił wagę osobistego świadectwa wiary świeckich w pełnieniu tych zadań. – Dajecie siebie do dyspozycji Kościołowi, żeby przez waszą posługę – czytanie Pisma Świętego podczas liturgii, niesienie Komunii św. do tych, którzy będą jej potrzebować, oraz umiejętność wyjaśniania prawd wiary przez katechezę – otwierać ludziom oczy, serca i umysły na to, jak mogą właściwie przeżywać swoją obecność w Kościele – powiedział do zgromadzonych biskup.
Z kolei ks. Dariusz Wypych, odpowiedzialny za Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich, widzi w ustanowionych posługach zastrzyk nowych sił dla parafii. – Towarzyszy mi dzisiaj słowo „radość”, ponieważ właśnie czuć kolejny powiew zaangażowania ludzi świeckich w żywym Kościele koszalińsko-kołobrzeskim – powiedział. Zauważa ponadto pozytywną zmianę w mentalności zarówno kapłanów, jak i wiernych, polegającą na dostrzeżeniu istotnej roli tych drugich w Kościele.
W programie Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich znajdują się podstawowe zagadnienia dotyczące Pisma Świętego, prawd wiary, zasad życia moralnego, duchowości, liturgii, powołania i misji świeckich w Kościele, a także komunikacji. Poszczególne zajęcia, również w formie warsztatowej, prowadzą specjaliści.
Pomóż w rozwoju naszego portalu