Proszę, walczcie o Polskę, ona umiera! — mówiła do zakopiańczyków prof. Wanda Półtawska.
Dlaczego ten koncert, dlaczego poezja? Bo to ona podtrzymywała w nas ducha walki. Pamiętajcie, że jego nie da się zabić czy stracić, on istnieje! — mówiła prof. Półtawska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaapelowała do górali, aby pokochali swoją ojczyznę.
Prof. Wanda Półtawska była więźniarką KL Ravensbrück, przyjaciółką Jana Pawła II, jest autorką wielu książek i publikacji. Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek „Królików” została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy, operowane kobiety nigdy nie miały wrócić do domu. Z polskiej 74-osobowej grupy „Królików” zaraz po operacjach zmarło pięć. Sześć następnych zostało rozstrzelanych.
Wieczór wspomnień dedykowany jest tysiącom Polek, które zginęły w KL Ravensbrück, szczególnie mieszkankom Zakopanego. Podczas koncertu prezentowana była m.in. poezja komendantki hufca harcerek i nauczycielki z Zakopanego Teresy Hesdorf-Bromowiczowej aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Wanda Półtawska prosiła, aby górale zaopiekowali się grobami więźniarek w Zakopanem.
Zarówno krakowscy artyści, jak i prof. Półtawska zostali nagrodzeni owacją na stojąco przez zakopiańczyków, którzy bardzo licznie zgromadzili się na koncercie.
Pani profesor, może naszemu pokoleniu uda się wywalczyć piękną Polskę — mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański, który wręczył prof. Półtawskiej bukiet czerwonych róż.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, starosta tatrzański Piotr Bąk, burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula, Poseł RP Józef Lasota. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Organizatorem zakopiańskiego koncertu było Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem (jeden z druhów jest wnukiem prof. Wandy Półtawskiej), Stowarzyszenie Prawy Brzeg, Piwnica Św. Norberta.