Kard. Maradiaga kierował pracami Caritas Internationalis przez dwie czteroletnie kadencje od 2007 roku. Od 2013 roku stoi też na czele Rady Kardynałów K-9 wspomagającej papieża Franciszka w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem.
20. Zgromadzenie Generalne Caritas Internationalis obradować będzie w dniach 12-17 maja w Rzymie. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele Caritas z niemal 160 krajów świata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wiodącym tematem spotkania będą zmiany klimatyczne oraz coraz większe nierówności socjalne na świecie. "Uczestnicy Zgromadzenia mają opracować zakrojoną na szeroką skalę strategię, która powstrzyma te niekorzystne zjawiska" - powiedziała rzeczniczka Caritas Internationalis w rozmowie z Radiem Watykańskim. Zgromadzenia Generalne odbywają się co cztery lata.
Obrady najbliższego rozpoczną się 12 maja Mszą św., której w bazylice św. Piotra w Watykanie przewodniczyć będzie papież. Uczestnicy Zgromadzenia Generalnego wysłuchają m.in. referatów dwóch zaproszonych gości: o. Gustavo Gutierreza, jednego z „ojców” teologii wyzwolenia oraz amerykańskiego ekonomisty Jeffreya Sachsa, doradcy sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Moona.
Peruwiański teolog Gutierrez, uchodzi za prawdziwego “ojca teologii wyzwolenia”. Jego książka "Teologia de la liberacion" ("Teologia wyzwolenia") z 1971 roku dała nazwę całemu ruchowi, który dziś jest znany daleko poza granicami Ameryki Łacińskiej.
W przeciwieństwie do innych znanych teologów wyzwolenia, zwłaszcza Brazylijczyka Leonardo Boffa, Gutierrez nigdy nie popadł w poważniejszy konflikt z Watykanem, choć również jego dzieła były przedmiotem dyskusji w Stolicy Apostolskiej. Od wielu lat łączy go przyjaźń z kard. Gerhardem Müllerem, przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary.