Zapisy, jak informują dyrektorzy pielgrzymek – tylko elektronicznie, a organizacja – w zgodzie z aktualnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. PPK, wyruszająca 5 sierpnia z Wiślicy na Jasną Górę, odbędzie się pod hasłem: „Jestem tylko dla Ciebie”.
Według rozporządzeń GIS z maja br., w tegorocznych pielgrzymkach może brać udział maksymalnie 300 osób, ale do tego limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Każdy uczestnik musi się zapisać przez internetowy formularz zgłoszeniowy, gdzie trzeba będzie podać m.in. czy jest się zaszczepionym. Odnośnie do pieszej pielgrzymki, system dopuści do rejestracji jedynie 300 osób bez szczepienia. – Każda grupa będzie liczyła sto osób, więc jeśli zapisze się 100 osób, to powstanie jedna grupa, jeśli 200 – to dwie grupy, i tak dalej – tłumaczy ks. Marek Blady, dyrektor PPK. Nie będzie tradycyjnego podziału grup wg kolorów. Nauki na pątniczym szlaku będzie głosił ks. dr hab. Stefan Radziszewski.
Dodatkowa zmiana to noclegi wyłącznie w namiotach, na polach namiotowych, izolowanych względem poszczególnych grup. Posiłki będą dowożone.
Reklama
Zgodnie z zaleceniami Sanepidu pątnicy wyruszający na szlak muszą być zdrowi, nie ma jednak obowiązku wykonywania testu wykrywającego wirusa Sars-CoV-2. Organizator ma natomiast obowiązek codziennie mierzyć temperaturę każdemu pielgrzymowi. W przypadku potwierdzenia zakażenia u jednego z pątników, cała grupa zostaje poddana kwarantannie.
Nie zmieniły się termin i trasa: pielgrzymi mają do przebycia ok. 200 km.
Z kolei największa w Polsce Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej (nie licząc symbolicznej pielgrzymki w 2020, obwarowanej ograniczeniami z powodu pandemii) na Jasną Górę odbędzie się – choć nie w takiej liczbie jak zwykle, czyli ponad 500 osób, ale zgodnie w wytycznymi pandemicznymi – do 300 osób. Od 1 lipca ruszają zapisy.
Rejestracja na tę pielgrzymkę będzie się odbywała podobnie, czyli tylko elektronicznie, do wyczerpania limitu 300 osób. – Szczegółowe informacje będą się pojawiały sukcesywnie na stronie internetowej pielgrzymki – informuje ks. Tomasz Biskup, kierownik i pomysłodawca pielgrzymki rowerowej.
Będzie to już IX Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Wyruszy 17 sierpnia z parafii św. Maksymiliana w Kielcach, z zakończy się na Jasnej Górze. Trwa cztery dni. Trasa liczy ok. 280 km. Rowerzyści zatrzymują się zwykle w Wiślicy, Mnichowie, Lelowie oraz w Drochlinie. Jak ocenia ks. Tomasz Biskup, ok. 25 procent uczestników to ci, którzy pielgrzymują od początku.