Kapłani spotykali się na modlitwie, słuchaniu słowa Bożego i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym. Przez pierwsze dwa dni gromadzili się w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Triduum zakończyło się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Kto tobą rządzi?
W pierwszym rozważaniu ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, nawiązał do postaci proroka Ezechiela i do obrazu wysuszonych kości z 37. rozdziału Księgi Ezechiela. – Czy te kości mogą ożyć? Czy moja parafia może ożyć? Prorok odpowiada: „Ty, Panie, to wiesz”. Słuchajcie słowa Pana. Ezechiel mówił do kości, a nam się nie opłaca mówić do ludzi, myślimy, że to nie ma sensu – podkreślił kapłan. – Gdyby Jezus był moim Panem, zapytałbym Go, co jest do zrobienia. Trzeba zadać sobie pytania: Kto jest twoim Panem, kto tobą rządzi? Trzeba wejść w posłuszeństwie w Ducha Kościoła, modlić się i słuchać, co mówi Duch do Kościołów – apelował ks. Węgrzyniak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jesteś wolny!
Reklama
– Jedno z najpiękniejszych słów, które istnieje na świecie, to „wolność” – mówił duchowny w drugiej konferencji. Kapłan podkreślił, że „mowa Jezusa w Kafarnaum była trudna i ludzie odchodzili”. – Czemu Jezus ich nie zatrzymał? – pytał biblista. – Nie chodzi bowiem o zatrzymanie ludzi przy sobie. Nie chodzi o gadżety ewangelizacyjne i duszpasterskie. Chodzi o Eucharystię. Jeśli ludzi nie zatrzyma Eucharystia, to co ich zatrzyma? Jezus jest w tym niesamowicie wolny – odpowiedział ks. Węgrzyniak. – Jeśli wolność nas nie nauczy, to przymus nas nie wyzwoli. Czy jest coś gorszego niż grzech? Nic, bo grzech czyni z nas niewolników – mówił biblista.
Ubodzy punktem odniesienia
Ostatnią konferencję wygłosił ks. Aleksander Radecki z archidiecezji wrocławskiej. Duchowny wzywał współbraci, aby poprzestawali na rzeczach niezbędnych, a pozostałe oddali potrzebującym. – Punktem odniesienia dla nas mają stać się ludzie ubodzy. Jezus trzymał z ubogimi. Czy wobec tego pytanie o ubóstwo nas, duchownych, nie jest pytaniem o naszą wiarę? Bo to jest przecież praktyczny sprawdzian wiary w Opatrzność Bożą – podkreślił kaznodzieja. Kapłan zaznaczył, że „Jezus błogosławi ubogim kapłanom w ich wszelkich poczynaniach, nadając im wyraźną skuteczność”.
Podczas triduum świadectwami nawrócenia podzielili się Grzegorz Czerwicki, wieloletni więzień, i ks. Dariusz Miłkowski z diecezji tarnowskiej.
W czasie triduum śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki. Ważnym elementem towarzyszącym była modlitwa świeckich przed Najświętszym Sakramentem w intencji księży.
Każdy chętny może „adoptować” kapłana i podjąć się w jego intencji codziennej modlitwy jednym Zdrowaś Maryjo. Akcja trwa do 4 czerwca 2022 r. Szczegóły i zapisy na stronie: www.dlaewangelizacji.pl .
Materiał wideo jest dostępny na: www.tv.niedziela.pl