Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Mocne decyzje Bidena

Stany Zjednoczone ponownie przystąpiły do porozumienia klimatycznego z Paryża i powróciły do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W pierwszych dniach urzędowania nowy prezydent Joe Biden podjął sporo decyzji sprzecznych z linią i poglądami Donalda Trumpa, co CNN nazwał demontowaniem dziedzictwa poprzednika. Biden m.in. wstrzymał finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem, uchylił zakaz podróżowania z krajów muzułmańskich, zwiększył ochronę przed deportacją dzieci nielegalnych imigrantów, przedłużył moratorium wstrzymujące spłatę pożyczek studenckich oraz zakaz zajmowania nieruchomości osób, które nie spłacają federalnych kredytów z powodu pandemii.

Reklama

Wiele decyzji dotyczy walki z globalnym ociepleniem. Biden przywrócił m.in. wyższe normy ochrony środowiska dla producentów samochodów, zawiesił zgodę na budowę rurociągu Keystone XL z Kanady, a także cofnął część pozwoleń na wydobycie ropy i gazu w strefach chronionych na Alasce. Zapowiedział także – tuż przed wygaśnięciem 5 lutego – przedłużenie traktatu New START, porozumienia o ograniczeniu strategicznych pocisków jądrowych. Trump chciał go przedłużyć, ale pod warunkiem że przyłączą się do niego Chiny. Wiele decyzji nowego prezydenta dotyczyło walki z koronawirusem. Program szczepienia Amerykanów, który rozpoczął się w połowie grudnia, nowy przywódca USA nazwał ponurym błędem. W kampanii wyborczej Biden krytykował swojego poprzednika za lekceważenie zagrożenia. Wprowadzono obowiązek utrzymywania dystansu i noszenia maseczek w obiektach federalnych. Powołano koordynatora ds. walki z pandemią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Amerykańska prasa poinformowała też o zmianach przeprowadzonych w tzw. gabinecie owalnym w Białym Domu. Na prezydenckim biurku, wykonanym z dębowego drewna XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca „Resolute”, pojawiły się zestaw filiżanek oraz pudełko z długopisami. Zniknął natomiast czerwony przycisk, który służył Trumpowi m.in. do zamawiania dietetycznej coli.

Wojciech Dudkiewicz

Watykan

Zasiewajcie Ewangelię

Oby nigdy nie zabrakło nam radości zasiewania Ewangelii! – zaapelował Franciszek po modlitwie Anioł Pański, transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Nawiązując do Niedzieli Słowa Bożego, papież zwrócił uwagę, że jednym z wielkich darów naszych czasów jest ponowne odkrycie Pisma Świętego w życiu Kościoła na wszystkich poziomach.

Reklama

– Nigdy wcześniej Biblia nie była tak dostępna dla wszystkich: we wszystkich językach, a teraz także w formach audiowizualnych i cyfrowych – stwierdził papież. – Święty Hieronim, którego 1600. rocznicę śmierci właśnie obchodzimy, powiedział, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. I odwrotnie: to Jezus Chrystus – Słowo, które stało się ciałem – który umarł i zmartwychwstał, otwiera nasze umysły na zrozumienie Pism. Dzieje się to przede wszystkim podczas liturgii, a także wtedy, gdy modlimy się sami lub w grupach, zwłaszcza Ewangelią i psalmami. Dziękuję parafiom i wspieram je w ich nieustannych wysiłkach, aby wychowywać do słuchania słowa Bożego. Oby nigdy nie zabrakło nam radości zasiewania Ewangelii! – powiedział Ojciec Święty.

j.k.

Papież do Polaków

Wzajemne braterstwo

W pozdrowieniach na zakończenie audiencji ogólnej Franciszek wezwał do naśladowania Chrystusa z pokorą i stawania się przez to świadkami prawdy i miłości. W związku z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan zachęcił też do modlitwy o przyjęcie zaproszenia Pana do jedności wiary w jednym Kościele.

– Serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy bracia i siostry, w tygodniu ekumenicznym chcę wam przypomnieć to, co św. Jan Paweł II powiedział podczas wizyty w Polsce w 1997 r.: „Modlitwa o odnalezienie pełnej jedności stanowi nasze szczególne zobowiązanie. Powinnością jest usilne dążenie do odbudowy jedności, której chciał Chrystus, i powinnością jest modlitwa o tę jedność: jest ona bowiem darem Trójcy Przenajświętszej”. Módlcie się, a wspólna modlitwa niech będzie dla was inspiracją do pogłębiania wzajemnego braterstwa.

j.k.

Francja

Nie będzie liberalizacji

Reklama

Senat odrzucił projekt ustawy przewidujący legalizację aborcji do 14. tygodnia ciąży i likwidację klauzuli sumienia. Większość senatorów uznała, że obecnie obowiązujące prawo nie powinno być zmieniane. We Francji aborcja jest możliwa do 12. tygodnia ciąży. Projekt trafi teraz do Zgromadzenia Narodowego. Wyższa izba francuskiego parlamentu, w której większość głosów mają centroprawicowi republikanie, sprzeciwiła się wszystkim artykułom zawartym w nowej ustawie o aborcji. – W 14. tygodniu płód mierzy ponad 10 cm, porusza się i ma czaszkę, jego główne narządy są już w większości ukształtowane – tłumaczyła senator Florence Lassarade. – Zabieg ten jest brutalny zarówno dla lekarza, jak i dla pacjentki – przekonywała. Senatorowie skrytykowali także zapis proponujący likwidację klauzuli sumienia, zgodnie z którą lekarz może odmówić wykonania aborcji. Przeciwko ustawie protestują od kilku tygodni stowarzyszenia obrońców życia. Przypominają one, że Francja jest jednym z europejskich państw, w których przeprowadzanych jest najwięcej aborcji – ponad 232 tys. rocznie.

– To prawdziwa porażka naszej polityki zdrowotnej. Potrzebne są pilne działania, aby zmniejszyć tę liczbę – wezwał Nicolas Tardy-Joubert, przewodniczący organizacji „Marsz dla życia”.

j.k.

Hiszpania

Walczą z krzyżami

Lewicowe władze miasta Aguilar de la Frontera k. Kordoby zdecydowały o usunięciu historycznego krzyża zakonu Karmelitanek Bosych, zwanego Krzyżem Poległych. Burmistrz Carmen Flores powołała się na ustawę o pamięci historycznej, która mówi m.in. o usuwaniu symboli reżimu gen. Franco, i wyraziła opinię, że krzyż jest „symbolem reżimu” i zawsze łączyła go „więź z frankizmem”. Usunięcie krzyża wywołało sprzeciw wielu mieszkańców, organizacji religijnych oraz prawicowej partii Vox. Biskup Kordoby Demetrio Fernández González oświadczył w Canal Sur TV, że doszło do obrazy uczuć religijnych oraz że odpowiedź nadejdzie w swoim czasie. – My, chrześcijanie, nie stosujemy przemocy, ale zauważamy, co się dzieje – powiedział hierarcha. Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich zaskarżyło decyzję rady miasta do sądu administracyjnego w Kordobie, wskazując, że krzyż należał do kompleksu artystycznego klasztoru San José i San Roque i nie naruszał ustawy o pamięci historycznej, gdyż nie ma na nim żadnego napisu.

w.d.

Apel

Nie bądźcie stronniczy

Reklama

Watykan wezwał Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do walki z rosnącą na świecie nietolerancją i dyskryminacją chrześcijan, żydów, muzułmanów i wyznawców innych religii. Ksiądz Janusz Urbańczyk, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy OBWE, zaapelował do Szwedów, którzy od tego roku przewodzą organizacji, aby nie byli stronniczy i z takim samym zaangażowaniem pracowali na rzecz wykorzeniania nietolerancji wobec wyznawców każdej religii. Podkreślił, że kraje OBWE stoją w obliczu ciągłych napięć i nierozwiązanych konfliktów, które mogą zagrozić pokojowi i stabilności. Szwedzka prezydencja ma zamiar położyć szczególny nacisk na kwestie praw człowieka i równości płci. Dlatego, według ks. Urbańczyka, należy respektować wszystkie prawa człowieka. – Nie powinny być one wykorzystywane jako środek służący do realizacji programu politycznego ani zmieniane w zależności od celów, które różne podmioty chcą osiągnąć – powiedział ks. Urbańczyk.

j.k.

Płock

W czasie próby

„Zawierzyć Miłosierdziu w czasie próby” – pod takim hasłem w dniach 23 stycznia – 22 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku odbywa się czuwanie modlitewne przed 90. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa w obrazie „Jezu ufam Tobie” św. Faustynie Kowalskiej. – Chcemy powierzyć Jezusowi Miłosiernemu nasze życie w trudnym czasie, w którym się znajdujemy – powiedział ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor sanktuarium 22 lutego 1931 r., s. Faustyna po raz pierwszy ujrzała Jezusa w obrazie „Jezu ufam Tobie”. W tym i w czasie kolejnych objawień polecił jej namalować obraz, który zobaczyła, ustanowić Święto Bożego Miłosierdzia i Godzinę Miłosierdzia oraz modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

w.d.

Rosja

Odwracają uwagę

Reklama

Celem zachodnich reakcji na zatrzymanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest odwrócenie uwagi od kryzysu, w jakim znalazł się liberalny model rozwoju – powiedział na konferencji prasowej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Poszukiwany listem gończym rosyjski bloger i opozycjonista Aleksiej Nawalny, który – po próbie otrucia go najpewniej przez rosyjskie służby specjalne – wrócił z leczenia w Niemczech, nie musiał długo czekać na reakcję władz Rosji. Został zatrzymany już na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, a sąd, który zebrał się w komisariacie policji w Chimkach pod Moskwą, gdzie przewieziono Nawalnego, zadecydował o tym, by aresztować go do 15 lutego. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell potępił władze Rosji, oświadczając, że aresztowanie Nawalnego jest czymś nie do przyjęcia dla społeczności międzynarodowej, wierzącej w ochronę praw człowieka i podstawowych wolności. – Apelujemy do władz Rosji, aby go uwolniły, a także wszystkich dziennikarzy i działaczy, którzy zostali zatrzymani ze względu na jego powrót – powiedział Borrell. – To kolejny argument, żeby dokonać przeglądu naszych stosunków z Rosją – podkreślił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego David McAllister. Witold Waszczykowski, europarlamentarzysta z PiS, zasugerował możliwość zamrożenia rosyjskich aktywów bankowych i wykluczenie towarów z europejskich rynków. – Można też sięgnąć po rozwiązania, które dotkną oligarchów, artystów czy sportowców, aby ta część Rosjan, która popiera Władimira Putina, zdała sobie sprawę z kosztów jego polityki – powiedział.

w.d.

Prawa człowieka

Bezkarna Norwegia

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Norwegia po raz kolejny naruszyła prawa rodziców. Sprawa dotyczyła kobiety, której odebrano córkę ze względu na m.in. błędnie zdiagnozowane problemy psychiczne. Dziecko przez 4 lata pozostawało w pieczy zastępczej, mimo późniejszej poprawy stanu zdrowia matki. Lekarz zdiagnozował u niej chwiejną emocjonalnie osobowość oraz łagodną postać upośledzenia umysłowego. Barnevernet – norweski Urząd Ochrony Praw Dziecka zdecydował się odebrać jej córkę. Po półtora roku kobieta złożyła wniosek o oddanie jej dziecka. Okazało się, że w rzeczywistości cierpiała ona na zespół ADHD, brała leki, co przyniosło pozytywne efekty. Barnevernet odmówił jednak zgody na powrót córki, a w 2015 r. została ona oddana do adopcji, co zaakceptowały norweskie sądy. W 2016 r. kobieta złożyła skargę do Europejskiego Trybunału, który orzekł, że Norwegia dopuściła się pogwałcenia art. 8 Konwencji, gwarantującego prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

w.d.

Postępy postępu

Bez ojca i matki

Reklama

We Włoszech w dowodach tożsamości dla dzieci rodzice nie będą już nazywani „matką” i „ojcem” tylko „neutralnie pod względem płci” – ogłosił niedawno tamtejszy rząd. Decyzja oznacza odkręcenie zmiany dokonanej w 2019 r., gdy szefem MSW był Matteo Salvini – lider Ligi Północnej, dziś znajdującej się w opozycji. Sprzeciwił się on używaniu terminów „rodzic 1” i „rodzic 2” w dowodach osobistych dzieci poniżej 14. roku życia. Luciana Lamorgese, obecna szefowa MSW, tłumaczyła w parlamencie, że decyzja była motywowana koniecznością przestrzegania europejskich przepisów o ochronie danych osobowych. Zwróciła uwagę, że włoski organ ds. ochrony danych zgłosił sprzeciw wobec reformy Salviniego. – Słowa Lamorgese przyjmujemy z radością. Zakończmy wreszcie dyskryminację dzieci par jednopłciowych – oświadczyła Włoska Koalicja na rzecz Wolności i Praw Obywatelskich (CILD). Giovanni Donzelli z prawicowej partii Bracia Włosi natomiast oskarżył minister o „szaleństwo”.

w.d.

Irlandia

Efekt brexitu

Problemy z zaopatrzeniem ludzi w żywność w Irlandii Północnej są efektem brexitu – oświadczył szef dyplomacji Irlandii Simon Coveney. Jak wyjaśnił, po zakończeniu okresu przejściowego w relacjach między Zjednoczonym Królestwem a UE po brexicie konieczne są kontrole towarów transportowanych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Brytyjscy ministrowie bagatelizowali problemy z zakłóceniem dostaw towarów do Irlandii Północnej po brexicie. – Półki supermarketów były pełne przed świętami Bożego Narodzenia, a obecnie są problemy z łańcuchami zaopatrzenia. To efekt brexitu – mówił Coveney. Zmiana wymusiła kontrole towarów wwożonych do Irlandii Północnej z Anglii, Szkocji i Walii, co doprowadza do zakłóceń.

j.k.

Biblia

Polski kapłan w Papieskiej Komisji Biblijnej

Ksiądz dr hab. Marcin Kowalski – kapłan diecezji kieleckiej, wykładowca KUL i kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, został powołany do Papieskiej Komisji Biblijnej, o czym poinformowała Stolica Apostolska. Nominację przed Bożym Narodzeniem podpisał papież Franciszek. Ksiądz prof. Kowalski jest jedynym przedstawicielem Polski w Papieskiej Komisji Biblijnej. Urodził się w 1977 r. i pochodzi z Kielc.

Reklama

Papieska Komisja Biblijna to organ wchodzący w skład Kurii Rzymskiej. Została powołana na początku XX wieku przez papieża Leona XIII. Początkowo tworzyli ją kardynałowie badający głównie czystość doktryny, obecnie do jej grona dołączyło kilkunastu wykładowców akademickich z różnych części świata, specjalizujących się w różnych księgach biblijnych, których łączy naukowe spojrzenie na Biblię.

Komisja opracowuje dokumenty dotyczące interpretacji Pisma Świętego w Kościele, metod czytania Biblii i moralności biblijnej, a znaczną część dorobku skupionych w niej biblistów zajmuje antropologia. W tym kluczu komisja analizuje wiele aktualnych spraw, np. miejsce kobiet w Kościele. Skład Papieskiej Komisji Biblijnej jest powoływany co 5 lat. Jej członkowie spotykają się w Rzymie, mają też konferencje on-line i uczestniczą w międzynarodowych sympozjach, wnosząc w nie swój indywidualny dorobek.

Zainteresowania naukowe ks. Marcina Kowalskiego to m.in.: Listy św. Pawła, retoryka antyczna, tradycja ustna, krytyka socjo-retoryczna, antropologia kulturowa, narratologia, Jezus historyczny oraz Biblia w kulturze.

Reklama

Wśród jego funkcji akademickich i zawodowych należy wymienić: wykładanie Pisma Świętego w Sekcji Nauk Biblijnych KUL (egzegeza listów Pawłowych) oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach (listy Pawłowe i Stary Testament), wykłady z zakresu Pisma Świętego w St. Cyril and Methodius Seminary w amerykańskim Orchard Lake (Stary Testament) oraz funkcja visiting professor (profesor wizytujący) w Pontificia Universita Urbaniana w Rzymie. Ksiądz Kowalski jest m.in. zastępcą redaktora naczelnego w The Biblical Annals; redaktorem Nowego Testamentu w Kieleckich Studiach Teologicznych, członkiem zespołu redakcyjnego w Analecta Biblica Lublinensia i Studia Biblica Lublinensia; sekretarzem ZN SBP i Stowarzyszenia Biblistów Polskich (2013-18).

Agnieszka Dziarmaga

Oszczędności Polaków

Na czarną godzinę

Blisko jedna czwarta z nas deklaruje, że nie ma oszczędności, a niemal jedna trzecia ma oszczędności niższe niż 5 tys. zł – wynika z badania „Barometr oszczędności”.

Większości respondentów odłożone pieniądze wystarczą na utrzymanie w okresie krótszym niż pół roku w sytuacji nagłej utraty pracy. Jedynie 13% Polaków w wypadku nagłej utraty pracy jest w stanie utrzymać się z oszczędności przez ponad rok. Według badań, mniej więcej tyle samo osób w Polsce posiada oszczędności finansowe, co nie odkłada ich w ogóle. Nieco ponad połowa badanych nie gromadzi oszczędności w czasie pandemii. Dla dwóch trzecich z tej grupy głównym powodem są zbyt niskie dochody. Blisko co dziesiątą osobę przed oszczędzaniem powstrzymuje konieczność pokrycia wyższych obecnie wydatków.

w.d.

Papież w TV

Rozmowa z Franciszkiem

Wady i cnoty. Rozmowa z Franciszkiem – to nowy cykl programów telewizyjnych, które przygotował ks. Marco Pozza, kapelan więzienia Due Palazzi w Padwie. Siedmioodcinkowy cykl zostanie wyemitowany przez stację Nove (właściciel – Discovery). Programy zostały pomyślane jako konfrontacja między cnotami i wadami, przedstawionymi przez Giotta w kaplicy Scrovegnich w Padwie. Projekt ten jest kontynuacją zapoczątkowanych w 2017 r. telewizyjnych rozmów z papieżem na temat modlitw: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Credo – wyznania wiary. Wybór tematu wad i cnót jest, według ks. Pozzy, „podniesieniem poprzeczki”, biorąc pod uwagę, że telewidzowie są „niezbyt przyzwyczajeni do tego typu zagadnień”.

j.k.

2021-01-27 09:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukręcanie CPK

2024-11-27 08:39

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Premier Tusk o pieniądzach na CPK: Podjąłem decyzję”, „Nieoczekiwany ruch Tuska. Wielkie pieniądze na CPK”, „CPK żyje”. Premier ogłasza miliardy złotych dofinansowania”. Te nagłówki w mediach, które pojawiły się po wczorajszej deklaracji premiera mówią wszystko na temat narracji, jaką rząd chce narzucić z okazji głosowania nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o odrzuceniu obywatelskiego projektu ustawy #TAKdlaCPK w pierwszym czytaniu. Rzucone ochłapy w postaci 3,5 miliarda złotych na projekt CPK, podczas gdy poprzedni rząd zaplanował 9,5 mld. To są twarde liczby, które mówią same za siebie.

Nie trzeba cytować szefa rządu, który jako lider opozycji przez kilka lat atakował CPK, bo wszyscy pamiętamy jak dzielnie walczył z „megalomanią pisowską”. Już samo to określenie najlepiej określa problem, jaki toczy naszą debatę publiczną od dekad, czyli kompleks niższości, który zakłada, że Polska ma pewną poprzeczkę, ponad którą nie tylko nie podskoczy, ale nawet nie ma co próbować.
CZYTAJ DALEJ

Głosiciel Maryi

Niedziela Ogólnopolska 48/2023, str. 20

pl.wikipedia.org

Franciszek Antoni Fasani, prezbiter

Franciszek Antoni
Fasani, prezbiter

Jak przystało na wytrawnego kaznodzieję, jego żywiołem było słowo.

Całe życie Franciszka Antoniego Fasani było naznaczone franciszkańskim charyzmatem. Jako dziecko ubogich rolników doskonale poznał, czym są niedostatek i ciężka praca. Gdy miał 6 lat, został ministrantem w kościele Franciszkanów w rodzinnej Lucerze, a później zaczął pobierać nauki w ich przyklasztornej szkole. Szybko rozeznał swoje powołanie – w wieku 14 lat wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W 1705 r. otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął studia magisterskie na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym w Kolegium Generalnym w Asyżu, które dzięki szybkim postępom w nauce ukończył w 1709 r. Wkrótce wrócił do rodzinnego miasta, na przemian pełnił w klasztorze funkcję mistrza nowicjatu i gwardiana konwentu. Był spowiednikiem i opiekunem ubogich oraz więźniów.
CZYTAJ DALEJ

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach "Niezgodne z konstytucją"

2024-11-27 13:03

[ TEMATY ]

konstytucja

Trybunał Konstytucyjny

religia w szkołach

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zapisy rozporządzenia MEN w sprawie warunków organizowania lekcji religii są zdaniem Trybunału Konstytucyjnego niezgodne z Konstytucją RP. Orzeczenie zostało wydane po tym, jak I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska złożyła skargę w tej sprawie.

Dzisiejszej rozprawie przewodniczyła sędzia Julia Przyłębska, sprawozdawcą był sędzia Bogdan Święczkowski, a w składzie znalazła się także sędzia Krystyna Pawłowicz.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję