To odpowiedź na zawołanie Boga: „Kogo mam posłać?” (Iz 6, 8). Jest ono skierowane do każdego z nas i daje wiele do myślenia. Z doświadczenia wiem, że trzeba tylko chcieć, bowiem wszyscy jesteśmy posłani do modlitwy i pracy na rzecz Bożych dzieł.
Boliwia
Misje to Boże dzieło i wymaga wiele poświęcenia. Pochodząca z parafii w Sterdyni s. Cecylia Ślebzak, albertynka i pielęgniarka, pracuje w – jak sama nazywa – pasterczym ośrodku zdrowia w Ivirgarzama w Boliwii. Co jakiś czas wypływa rzeką na wyprawy misyjne do wiosek położonych kilka godzin od portu, aby leczyć tamtejszych mieszkańców. W jednym z listów do mnie napisała: „W tych wioskach żyje ok. 900 osób razem z dziećmi. Najtrudniejsze dla nas jest to, że nie mają wody pitnej do gotowania i mycia się, używają wody z rzeki, która jest bardzo brudna. Ostatnia z naszych wypraw zakończyła się 13 października i połowa uczestników wyprawy chorowała po powrocie, a ja musiałam iść do szpitala. Czynimy jednak co w naszej mocy i dla chwały Bożej i dla zbawienia tych ludzi”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kamerun
Pochodząca z parafii w Jerzyskach, s. Alicja Adamska ze Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana jest na misjach od 1991 r. Obecnie pracuje w jednej ze szkół w Kamerunie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jest koordynatorką nauczania w 25 szkołach.
Reklama
Tylko te dwa przykłady z życia sióstr misjonarek pokazują, jak niezbędne jest nasze wsparcie, zarówno modlitewne, jak i finansowe. Jedna złotówka miesięcznie, jedna tajemnica Różańca św. w intencji misji, to naprawdę niewiele.
Posłani na cały świat
Z naszej diecezji na różnych terytoriach misyjnych służy 9 sióstr zakonnych, 7 kapłanów zakonnych, 4 księży diecezjalnych i 1 zakonnik – biskup. Terytoria misyjne obejmują Afrykę, Amerykę, Azję i Oceanię. Najstarsze terytoria misyjne zostały utworzone w 1533 r. w Republice Zielonego Przylądka oraz w Indiach, a ostatnie w 2013 r. w Kolumbii. Ogółem Kongregacji Ewangelizacji Narodów podlegają 1103 kościelne jednostki administracyjne (archidiecezje, diecezje, wikariaty polowe itp.).
Korzenie misyjne mają członkowie Żywego Różańca, gdyż założycielka dzieła służebnica Boża Paulina Jaricot zainicjowała pomoc misjom na całym świecie, zakładając, oprócz Żywego Różańca, Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Sprawa misji i budowania wspólnoty Kościoła były dla niej najważniejsze, dlatego życie i osobisty majątek poświęciła tej sprawie, kończąc ziemski żywot w nędzy i opuszczeniu.
W tej historii chodzi o to, abyśmy patrzyli na potrzebujących z miłością, otwartym sercem i w każdym człowieku dostrzegali Chrystusa.