Reklama

Aspekty

25-lecie Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Odpowiedzialni za Kościół

– Św. Jan Paweł II w 1993 r. w zatroskaniu o Kościół wskazał naszym biskupom, że trzeba odrodzenia Akcji Katolickiej w naszej Ojczyźnie. To nie tylko zachęta i pewna wskazówka dla nas, by być kreatywnym w swojej obecności w parafii, diecezji czy naszym stowarzyszeniu, ale by wziąć wspólną odpowiedzialność za misję Kościoła – mówi prezes Zarządu DIAK Ryszard Furtak

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum Ryszarda Furtaka

Ryszard Furtak – prezes Zarządu DIAK

Ryszard Furtak – prezes Zarządu DIAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAMIL KRASOWSKI: – W tym roku przypada jubileusz 25-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Kiedy i z czyjej inicjatywy powstała ona w naszej diecezji?

RYSZARD FURTAK: – Iskra potrzeby odnowienia AK w Polsce wyszła od Papieża Polaka. Ówczesny biskup naszej diecezji Adam Dyczkowski z wielką troską ją odczytał. Zachęcał kapłanów, ale też uruchomił wielu odpowiedzialnych świeckich, którzy utworzyli grupę inicjatywną na rzecz powołania AK. Grupa swój trzon miała w Klubie Inteligencji Katolickiej z Zielonej Góry, ale w jej skład wchodziły osoby różnych stanów, z innych środowisk związanych z Kościołem, m.in.: Oazy Rodzin, KSM-u, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Civitas Christiana. Wydany 27 listopada 1994 r. dekret oficjalnie przypieczętował początek działalności AK w naszej diecezji. Diecezjalna Rada AK składała się wtedy z 19 osób z trzech najważniejszych ośrodków naszej diecezji – Głogowa, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry. Jeśli chodzi o najbardziej zaangażowanych kapłanów przy powstaniu AK, to obok bp. Adama należy wspomnieć bp. Pawła Sochę i ks. Jerzego Nowaczyka z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.

– Jak wyglądały początki DIAK, a jak jej działalność wygląda obecnie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Początkom działalności towarzyszył bardzo duży entuzjazm. Nasze stowarzyszenie powstawało szczególnie w tych miejscach, gdzie po zmianach w Polsce po 1980 r. proboszczowie wspólnie ze świeckimi tworzyli żywe oblicze swoich parafii. Zainicjowanie AK jako stowarzyszenia, będącego urzędem Kościoła z umocowaniem w prawie świeckim, stwarzało olbrzymie możliwości dalszego rozwoju parafii. Gdy przeglądam jeden z wydawanych wtedy biuletynów DIAK, to niedługo po starcie w naszej AK było ponad 30 parafialnych oddziałów. Po kilku kolejnych latach było już ich nawet 56. Praca w strukturach i zadeklarowana przez świeckich do nich przynależność wymaga odpowiedzialności za misję Kościoła zarówno świeckich, jak i kapłanów. Aktualnie liczba parafialnych oddziałów wynosi 28. Przyczyna takiej liczby leży głównie w zmianie pokoleniowej. Sądzę, że to brak zrozumienia i chęci rozwoju współpracy na linii księża proboszczowie – świeccy w wielu miejscach naszej diecezji. Wystarczy porównać naszą diecezję z młodą diecezją ełcką, która ma dwa razy mniej ludności i znacznie mniej parafii, a dwa razy więcej oddziałów AK i dwa razy więcej członków. Celowo nie wymieniam diecezji południowo-wschodnich, bo tam realia Kościoła są zupełnie inne.

– Co należy do głównych celów i zadań AK i jak są one realizowane na polu naszego Kościoła lokalnego?

Reklama

– Można przytoczyć za Statutem AK, że jest ona stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie ściśle współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła. Współpraca realizowana jest na poziomie diecezjalnym i parafialnym. Na poziomie diecezjalnym to głównie wspólna formacja i troska o spojrzenie na ogólne diecezjalne potrzeby, wskazane przez naszego pasterza także w duchu realizacji programu duszpasterskiego w diecezji i Kościoła w Polsce.
W przestrzeni publicznej widoczne są też inicjatywy w obszarze budzenia patriotyzmu czy świadomości i odpowiedzialności za naszą Ojczyznę. Kilkanaście edycji Konkursu „Ojczyzno ma” czy Przeglądów Pieśni Patriotycznych cieszy się sporym zainteresowaniem także wśród młodego pokolenia. DIAK przez ponad 5 lat był Organem Prowadzącym Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze, wyprowadzając go z niebytu na odpowiedni poziom organizacyjny i finansowy. W swoich środowiskach jesteśmy rozpoznawalni jako ludzie Kościoła. Wiele inicjatyw wychodzi poza ramy duszpasterskie do osób czasami będących daleko od Kościoła. Warto wspomnieć Zawody Wędkarskie im. bp. Adama Dyczkowskiego czy też liczne pielgrzymki i szeroko organizowane spotkania rejonowe, również dla osób chcących włączyć się w życie AK.
Niezwykle bogata jest działalność POAK-ów. Współpraca poszczególnych oddziałów AK z proboszczami swoich parafii daje przeróżne owoce. AK w Żaganiu z sukcesem przygotowuje i realizuje wielkie projekty w odbudowie Zespołu Poagustiańskiego. Członkowie AK we Wschowie to nie tylko najbliżsi współpracownicy proboszcza, ale też z powodzeniem w swoją propozycję apostolską – „Cecyliadę” włączają setki mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Dzięki osobistemu zaangażowaniu prezesa AK z Jordanowa została odnowiona piękna wieża kościoła parafialnego. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw z: Tuplic, Dobiegniewa, Gubina, Dychowa i wielu jeszcze innych miejscowości, w tym z mojej parafii – św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze. Gdyby nie AK, to w naszej parafii nie byłoby olbrzymich festynów, w których bierze udział do kilkunastu tysięcy osób w ciągu blisko 10-godzinnego programu. Bogactwem pozostaje działalność wydawnicza, a dziś również obecność w mediach społecznościowych.

– Od 5 lat szczególnym patronem DIAK jest Jan Paweł II. Czy doświadczacie jego orędownictwa w swojej działalności?

– Św. Jan Paweł II w 1993 r. w zatroskaniu o Kościół wskazał naszym biskupom, że trzeba odrodzenia AK w naszej Ojczyźnie. To nie tylko zachęta i pewna wskazówka dla nas, by być kreatywnym w swojej obecności w parafii, diecezji czy naszym stowarzyszeniu, ale by wziąć wspólną odpowiedzialność za misję Kościoła. Sfery duchowe trudno wyrazić słowami. Od czasu przyjęcia św. Jana Pawła II za naszego patrona drogę i umocnienie wskazuje nam modlitwa. Ufamy, że wiele zrealizowanych dzieł uzyskało jego wstawiennicze wsparcie. Po ludzku nie da się tego wytłumaczyć. Wspiera nas w naszej pracy.

– Jak zapowiadają się październikowe uroczystości jubileuszowe?

– Akcja Katolicka nierozerwalnie wiąże się z osobą św. Jana Pawła II. Od lat podejmujemy organizację Dni Papieskich. Dlatego też obchody jubileuszu odbędą się w przededniu XIX Dnia Papieskiego, w sobotę 12 października. Rozpoczniemy je Mszą św. w konkatedrze św. Jadwigi w Zielonej Górze o godz. 10. Dalszą część uroczystości zaplanowano w Zielonogórskiej Filharmonii. Okolicznościowy wykład wygłosi asystent AK z archidiecezji przemyskiej ks. Józef Niżnik. Nie zabraknie też wspomnień z naszej działalności oraz podziękowań wielu osobom związanych z naszą AK przez mijający czas. Całość uroczystości zwieńczy koncert zespołu Lumen z Kalisza z gościem specjalnym. Podczas koncertu dane nam będzie poczuć ogień Ducha Świętego, ale też nawiązanie do hasła Dnia Papieskiego „Wstańcie! Chodźmy!” z wyjątkowym wykonaniem Te Deum. Tak przeżywane obchody to duże wydarzenie logistyczne i uzgodnienia na wielu poziomach wewnątrz Kościoła, ale też z licznymi placówkami publicznymi. Z radością oczekujemy na wszystkich naszych gości, a swój udział potwierdził już m.in. krajowy asystent AK bp Mirosław Milewski. Wstęp będzie wolny dla wszystkich. Zapraszamy!

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Benedykt XVI-Ojciec przejrzystości. Abp Georg Gänswein dla EWTN

[ TEMATY ]

wywiad

W ekskluzywnym wywiadzie dla naszej stacji Arcybiskup Georg Gänswein, osobisty sekretarz i bliski powiernik papieża emeryta Benedykta XVI, szczegółowo skomentował aktualne oskarżenia wobec papieża Benedykta.

W rozmowie z Andreasem Thonhauserem, szefem naszego watykańskiego biura EWTN, Gänswein krytykuje oskarżenia generowane przez media kierowane wobec Papieża emeryta, ówczesnego arcybiskupa Monachium i Fryzji, który znalazł się w centrum uwagi po opublikowaniu raportu o nadużyciach.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Ikona Nawiedzenia powitana w parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie

2025-04-05 21:57

[ TEMATY ]

parafia Opatrzności Bożej

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

W piątek, 4 kwietnia, w 364. dniu peregrynacji kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry, Matka Boża przybyła do parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie. Ikonę Nawiedzenia wraz z wiernymi i kapłanami z dekanatu przywitał bp Antoni Długosz.

Tekst o przygotowaniach do nawiedzenia Matki Bożej i Jej powitaniu przez parafian ukaże się w częstochowskiej Niedzieli drukowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję