Reklama

Niedziela Lubelska

Odnowa serc

Bądźmy misjonarzami, którzy niosą Ewangelię wszystkim ludziom, starają się jak najwięcej osób przyprowadzić do Chrystusa i Kościoła przez przykład życia, płomień wiary i świadectwo miłości – apelował abp Stanisław Budzik w Dysie

Niedziela lubelska 36/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2019

Paweł Wysoki

Uczestnicy ogólnopolskiego spotkania

Uczestnicy ogólnopolskiego spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W podlubelskiej miejscowości zgromadziło się kilkuset pielgrzymów – uczestników 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Parafii w Ruchu dla Lepszego Świata. W dniach 24-25 sierpnia w Dysie modlili się i dzielili doświadczeniem pracy ewangelizacyjnej przedstawiciele parafii z różnych stron Polski. Ruch dla Lepszego Świata powstał z inicjatywy o. Riccardo Lombardiego, włoskiego jezuity, który po II wojnie światowej głosił potrzebę głębokiej odnowy świata. Proponował tworzenie lokalnych grup, zaangażowanych w realizację soborowej odnowy i nawrócenia w życiu Kościoła. Z jego inicjatywy w 1971 r. rozpoczął się projekt duszpasterski Nowy Obraz Parafii, dziś znany pod nazwą Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji. W naszej diecezji realizują go parafie w Łęcznej (pw. św. Barbary), Lublinie (archikatedra), Jawidzu-Rokitnie, Kazimierzówce i Dysie.

Siła wspólnoty

Reklama

– Organizacja dorocznej pielgrzymki to dla nas ogromne wyróżnienie – mówiła Danuta Ikwanty. Mieszkanka dyskiej parafii, a zarazem katechetka, od 5 lat aktywnie włącza się w działania ewangelizacyjne proponowane przez Ruch dla Lepszego Świata. – Z inicjatywy proboszcza ks. Roberta Brzozowskiego w naszej wspólnocie parafialnej projekt ten jest realizowany już od 8 lat. Udział w ruchu motywuje mnie do pogłębiania wiary, do działania na rzecz bliźniego; pozwala korzystać z doświadczenia innych osób, a także dzielić się radością wiary. Życie we współczesnym świecie jest trudne, a we wspólnocie łatwiej dostrzec, że Bóg jest najważniejszy. Dzięki ruchowi nasza wiara rozwija się poprzez serdeczność, otwarcie na bliźnich. Staramy się, by dzięki nam każdy mógł zobaczyć, że Pan Bóg kocha wszystkich ludzi – podkreśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inni parafianie, którzy chętnie dzielą czas między rodzinę i pracę zawodową a życie wspólnoty parafialnej, zwracają uwagę na integracyjny charakter programu. – Wspólna i osobista modlitwa prowadzi do realizacji różnych dzieł; ewangelizujemy także przez konkretne działania: pomocowe, kulturalne. Poza tym dzięki ruchowi lepiej się znamy – podkreśla jeden z uczestników spotkania. Wymiernym przykładem otwartości na bliźnich było przyjęcie w dyskich domach ponad 200 gości. – Tak wielu parafian wyraziło gotowość przyjęcia pod swój dach pielgrzymów, że nie starczyło ich dla wszystkich chętnych – cieszy się z gościnności swoich sąsiadów pani Danuta.

Doświadczenie wiary

W pielgrzymce udział wzięli reprezentanci parafii od wielu lat realizujących program odnowy, jak i tych, które niedawno podjęły decyzję o włączeniu się w działania Ruchu dla Lepszego Świata. – Chcemy się nawracać, pogłębiać wiarę, dzielić miłością Bożą, ratować ludzi – mówili wierni z Oleśnicy. Chociaż są w ruchu zaledwie pół roku, chcą korzystać z doświadczenia innych i dzielić się Dobrą Nowiną ze wszystkimi. – Pan Bóg nas kocha, Duch Święty obdarowuje nas licznymi darami, więc nie możemy być bezczynni. Musimy owocować, dzielić się wiarą jak chlebem. Mamy wielkie pragnienie, by jak najlepiej realizować program ruchu – entuzjastycznie dzielili się oleśniccy parafianie.

Reklama

Wierni z parafii św. Barbary w Łęcznej, „seniorzy” projektu z 25-letnim stażem, podkreślali, że z każdym rokiem coraz wyraźniej widzą sens prowadzenia świata ku większemu dobru. – Współczesny świat bombarduje nas obojętnością, a my staramy się coraz bardziej jednoczyć – mówi pani Anna. – Moje doświadczenie ruchu to duchowy rozwój, poprawa relacji rodzinnych i sąsiedzkich, wsparcie w trudnych chwilach. Dzięki comiesięcznym spotkaniom w grupach sąsiedzkich zobaczyłam, że mam fantastycznych sąsiadów, którzy myślą podobnie jak ja – podkreśla mieszkanka Łęcznej. – Ruch jest skierowany na całą parafię, a nie tylko na wybrane osoby. W życie parafii może zaangażować się każdy; wszystko zależy od chęci i otwarcia się na działanie – dodaje pani Małgorzata. Kobiety zwracają uwagę na nieocenione doświadczenie spotkań sąsiedzkich, których celem jest wspólna modlitwa, rozważanie Słowa Bożego, formacja. Zgodnie podkreślają, że udział w projekcie pozwala im być bliżej Boga i człowieka.

Nowa ewangelizacja

Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Wierni wraz z duszpasterzami, m.in. ks. Mirosławem Grendusem, dyrektorem polskiej grupy promotorów, modlili się za wstawiennictwem św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Małej Arabki) o dar budowania trwałej i aktywnej wspólnoty Kościoła, zdążającej do nieba nie wygodną autostradą, ale wąską drogą zbawienia. Dziękowali również za dar licznych ofiarodawców i sponsorów, dzięki którym można było godnie podjąć gości i przygotować ogólnopolskie spotkanie. Wśród darczyńców znaleźli się m.in. Urząd Marszałkowski, gmina Niemce i okoliczni przedsiębiorcy.

– Cieszę się z obecności wiernych, którzy troszczą się o odnowę serc. Od ludzkich serc rozpoczęła się odnowa oblicza ziemi, o co 40 lat temu modlił się papież św. Jan Paweł II. Podejmijmy wezwanie do nowej ewangelizacji; bądźmy misjonarzami, którzy niosą Ewangelię wszystkim ludziom, starają się jak najwięcej osób przyprowadzić do Chrystusa i Kościoła przez przykład życia, płomień wiary i świadectwo miłości – mówił abp Stanisław Budzik.

Pasterz wspominał swoje pierwsze spotkanie z ideą Ruchu dla Lepszego Świata, jeszcze w czasach seminaryjnych, i rozważania nad możliwością zmiany świata. Później w tekstach św. Augustyna znalazł myśl, że narzekamy na czasy, w których żyjemy, a przecież sami je tworzymy. – Jeśli chcemy zmienić świat, zmieniajmy siebie – apelował. – Cieszę się, że widzę tyle radosnych twarzy i otwartych serc, przez które świat stał się lepszy. W świecie podziałów budujcie wspólnotę jedności i zgody, świętą komunię Kościoła, o której marzył św. Jan Paweł II. Najpierw w swoich rodzinach i parafiach budujmy wspólnotę jedności, bądźmy domem komunii, a później bądźmy szkołą, czyli przykładem jedności i miłości dla innych. Emanujmy wiarą, zraniony świat umacniajmy dobrem – mówił Ksiądz Arcybiskup.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska zawsze wierna

Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2019

Krzysztof Świertok

Mszy św. 15 sierpnia przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski

Mszy św. 15 sierpnia przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski

Na Jasnej Górze miały miejsce obchody największej w roku uroczystości – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według statystyk, przed uroczystością do Częstochowy przybyły 64 piesze pielgrzymki, a w nich 70 tys. osób. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła zarówno liczba pieszych pielgrzymek, jak i idących w nich pątników

Centralnym punktem jasnogórskich uroczystości 15 sierpnia br. była Suma pontyfikalna z udziałem ponad 60 tys. wiernych. Przewodniczył jej abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Uroczystości odpustowe były także dziękczynieniem za wznowienie 100 lat temu relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.
CZYTAJ DALEJ

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje życie pięknym!

2025-01-16 10:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

BP Episkopatu

Przemiana wody w wino była „początkiem znaków” Jezusa na ziemi. Był to cud podtrzymania radości ziemskiej, radości związanej z miłością. Jezus przemienił wodę w wino i kazał sługom roznosić je gościom. Wiara mówi, że w życiu wiecznym, które – mówiąc obrazowo – przypominać będzie też radosną ucztę, już sam Jezus będzie usługiwał zbawionym winem wiecznej radości.

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi. Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli. Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
CZYTAJ DALEJ

USA: Deportacja migrantów rozpocznie się dzień po inauguracji Trumpa?

2025-01-18 13:49

[ TEMATY ]

USA

migranci

Donald Trump

deportacja

PAP/EPA

Granica USA z Meksykiem

Granica USA z Meksykiem

Prezydent elekt USA Donald Trump, który obejmie urząd w poniedziałek, zamierza następnego dnia rozpocząć szeroko zakrojoną akcję aresztowań migrantów, którzy zdaniem władz, nielegalnie przebywają w kraju - podała w sobotę agencja Reutera, powołując się na swoje źródła.

"Będziemy prowadzić działania w całym kraju" - przekazała Reutersowi osoba z otoczenia Trumpa. "Zobaczycie zatrzymania w Nowym Jorku i w Miami" - dodała.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję