Muzeum Etnograficzne w Ochli 3 grudnia zorganizowało warsztaty „Idą święta”, które wprowadziły uczestników w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. – Chcielibyśmy nawiązać do dawnej tradycji, kiedy ludzie spotykali się i wspólnie pracowali, robili ozdoby, śpiewali, rozmawiali i bawili się – powiedział pracownik muzeum Damian Danak
Wramach wydarzenia odbyły się warsztaty kulinarne, w czasie których uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć, jak wygląda lepienie pierogów czy pieczenie i lukrowanie pierników, ale też sami tego spróbować. Dużym zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych cieszyły się warsztaty plastyczne, w których brały udział całe rodziny. – Przygotowujemy zawieszki z masy solnej na choinkę. Mamy różne kolory masy solnej barwione naturalnymi barwnikami, takimi jak kurkuma lub słodka papryka, ale też zwykłą, standardową masę, którą dzieci mogą malować farbami. Do tego dochodzą różne foremki, kształty pobudzające wyobraźnię uczestników do stworzenia wyjątkowych kompozycji, które następnie mogą zabrać do domu jako swoje dzieła – powiedziała Aleksandra Dudziak. Jak wykonać tradycyjny stroik, pokazywała z kolei Sylwia Gromadzka-Staśko. – Taki tradycyjny stroik wykonujemy wykorzystując igliwia sosny, choinek, białych świerków i szyszki, które na końcu zdobimy takimi symbolami, jak gwiazda betlejemska, orzechy czy cytryna – powiedziała p. Sylwia. W warsztatach w Ochli wzięła udział m.in. p. Wanda. – Jest to już taki przedsmak świąt Bożego Narodzenia. Można się tutaj wspólnie dobrze bawić, wykonując świąteczne ozdoby, spotkać ludzi, porozmawiać, zobaczyć, co proponuje muzeum, a wszystko to, po prostu – z radością. Chodzi o to, aby być razem z ludźmi i cieszyć się tym, co człowiek robi. Mieszkamy w Zielonej Górze już od lat, także tutaj często bywamy – powiedziała p. Wanda. W programie były również warsztaty z dekupażu.
– Nie tylko dzieci, ale także dorośli mogą wziąć udział w tych warsztatach i zrobić niepowtarzalną pamiątkę, która będzie wisieć co roku na choince i to będzie taka własnoręcznie zdobiona rzecz – mówiła Agnieszka Tomczak z pracowni IgAna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu