Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił w kazaniu podczas jubileuszowej Mszy świętej że „Caritas kielecka zrobiła bardzo dużo dobrego dla potrzebujących, ale nie powinno się, zgodnie z duchem Ewangelii, efektów tych działań traktować w kategorii sukcesu, bo Kościół jest powołany także po to, aby być wrażliwym na potrzeby bliźnich i pomagać potrzebującym”.
Wraz z nim Mszę koncelebrowali biskup senior Kazimierz Ryczan oraz biskup pomocniczy Marian Florczyk oraz kilkudziesięciu księży. Uczestniczyły w niej środowiska związane z Caritas kielecką. Obecny był m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas gali w Filharmonii Świętokrzyskiej dyrektor kieleckiej Caritas ks. Stanisław Słowik wspominając wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza zauważył, że były „dobre i złe chwile”, że Caritas czasami spotykały trudności ze strony władz lokalnych, ale generalnie większość pomagała, poza tym ogromną pomoc nieśli sponsorzy prywatni i cała rzesza ludzi o dobrych sercach. Ks. dyr. Słowik mówił także o najbliższych planach kieleckiej Caritas. Zapowiedział m.in. otwarcie kolejnych mieszkań chronionych dla osób zagrożonych bezdomnością, które – jak powiedział – „będą krokiem do usamodzielniania się tej grupy osób”. Kielecka Caritas zamierza także zwiększyć swoje działania na rzecz osób starszych, sfinalizować budowę Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty oraz budować mieszkania dla chorych na Alzheimera. Była także mowa o możliwościach zatrudnienia, jakie stwarza Caritas. Podczas gali w Filharmonii wyróżniono szereg osób za zaangażowanie na rzecz Caritas, m.in. ks. prof. Jana Śledzianowskiego, burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka, czy Urszulę Jarosz z Proszowic.
Podkreślano, że przez ćwierć wieku, Caritas stworzyła ponad 70 placówek, w których pomoc mogą uzyskać osoby ubogie, starsze, chore, niepełnosprawne oraz bezdomne. Rocznie ze wsparcia tej kościelnej organizacji charytatywnej korzysta około 30 tysięcy osób.
Caritas Diecezji Kieleckiej powstała w 1931 r., ale w 1950 została zlikwidowana przez władze komunistyczne. Dopiero w 1989 r., ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki, reaktywował organizację dekretem z 18 listopada 1989 r. - jako czwarty odział Caritas w Polsce.
Na prowadzone przez kielecką Caritas 72 nowe placówki składają się tworzone przez te lata hospicja, domy opieki, świetlice środowiskowe, placówki rehabilitacyjne, stołówki charytatywne. Rozwinęły się dzieła pomocowe na rzecz dzieci i rodzin ubogich.
Ponadto Caritas kielecka wspiera osoby dotknięte klęskami żywiołowymi, prowadzi aktywizację zawodową bezrobotnych i niepełnosprawnym, organizuje pomoc dla osób dotkniętych przemocą i różnego akcje pomocowe skierowane wobec dzieci.
Zakres pomocy został przedstawiony szczegółowo w jubileuszowym wydawnictwie „25 lat Caritas Diecezji Kieleckiej”.