W szczecińskiej katedrze dokument odczytał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Stało się to podczas Mszy św. w 825. rocznicę kanonizacji Ottona z Bambergu, patrona archidiecezji i apostoła Pomorza.
- Nigdy o tym nie marzyłem i nie liczyłem na to. Decyzję papieża przyjmuję z pokorą - powiedział w rozmowie z audycją katolicką „Religia na fali” w Radiu Szczecin biskup nominat. Plan działania biskup określi po przyjęciu sakry biskupiej. Uroczystość odbędzie się w szczecińskiej katedrze 20 grudnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak jednak dodał bp nominat - w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku ważna jest troska o młodzież, a także organizacja misji ewangelizacyjnych na Ziemiach Zachodnich (m.in. Misje u Stóp Krzyża czy też Misje Fatimskie) co ma się dokonać m.in. przez rekolekcyjne zaangażowanie księży. - Biskup nominat wskazał też na rodzinę i stowarzyszenia, m.in. Akcję Katolicką czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jako dynamizujące życie religijne diecezji. Biskup pomocniczy ma tworzyć jedność, aby całe prezbiterium było we wspólnocie i jedności modlitewnej, a także we wspólnocie posługi pastoralnej.
Ks. prof. Henryk Wejman w grudniu skończy 55 lat. Urodził się w w Choszcznie. Studiował w Wyższych Seminariach Duchownych w Paradyżu i Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku. Potem wyjechał na studia na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie. Był też m.in. ojcem duchownym kleryków w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Jest profesorem nauk teologicznych. W najbliższym czasie zrezygnuje z funkcji dziekana Wydziału Teologicznego.
W maju 2013 roku na emeryturę przeszedł dotychczasowy bp pomocniczy Marian Błażej Kruszyłowicz po tym, jak papież Franciszek przyjął jego rezygnację po osiągnięciu wieku emerytalnego.