W czwartek od godz. 10.30 w Górsku wierni modlą się o kanonizację bł. Jerzego przy krzyżu, ustawionym w miejscu jego porwania przez agentów bezpieki. Następnie w kościele parafialnym zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę oraz poświęcone Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki, prowadzone przez księży michalitów.
Centrum istnieje od 2011 r., jego dyrektorem jest ks. dr Paweł Nowogórski CSMA. Realizuje różne inicjatywy edukacyjne (np. konkursy) przybliżające życie i działalność nie tylko ks. Jerzego, ale też św. Jana Pawła II, czy bł. Stefana Frelichowskiego. Od dwóch lat w Górsku można oglądać wystawę o bł. ks. Popiełuszce - na uwagę zasługuje m.in. tablica z mamą ks. Jerzego – Marianną Popiełuszko. Z głośników jej zarchiwizowane wspomnienie przedstawia np. krótkie życiowe przesłanie do słuchaczy na temat jej syna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Jesteśmy świadkami tego, że zło dociera do nas prawie z każdej strony. Błogosławiony Jerzy Popiełuszko jest taką iskrą i płomieniem rozpalającym właśnie dobro. W naszym centrum chociażby podczas specjalnych warsztatów chcemy pokazywać młodym podstawowe wartości, jak: wolność, prawda, sprawiedliwość i dobro, które każdy niesie w sercu. Zachęcać młodych, aby je rozwijali i by one promieniowały - mówił ks.dr Nowogórski podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicy śmierci ks. Jerzego.
Reklama
W Bydgoszczy już dziś Mszy św., która rozpocznie się o godz. 18, w sanktuarium Nowych Męczenników będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. To z kościoła w Bydgoszczy wyruszył w swoją ostatnią drogę ks. Jerzy. W Eucharystii będą uczestniczyć członkowie rodziny błogosławionego. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się prapremiera filmu "Ostatnia droga".
Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowowschodniego podsumowuje dziś z kolei w Lublinie konkurs plastyczny i literacki dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pt. "Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko – sługa prawdy i wolności". Nagrody ufundowali związkowcy oraz władze województwa lubelskiego.
Następnego dnia, 17 października o godz. 9.20 Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku otworzy i przemówienie wygłosi prezydent RP Bronisław Komorowski. O godz. 10.30 złoży kwiaty przy krzyżu upamiętniającym miejsce uprowadzenia duszpasterza ludzi pracy. W tym samym dniu w Toruniu o godz. 14.20 głowa państwa złoży wieniec pod pomnikiem ks. Jerzego na skwerze przy al. Jana Pawła II.
18 października we Włocławku przy tamie, gdzie oprawcy wrzucili ciało zamordowanego kapłana, odbędzie się o godz. 14 modlitwa i procesja z relikwiami męczennika.
Tego samego dnia w kościele akademickim pw. Świętego Ducha w Toruniu nastąpi premiera "Modlitwy Matki" - kantaty w wykonaniu chóru i zespołu instrumentalnego pod kierunkiem Grzegorza Daronia.
Reklama
Msze św. w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego odbywać się będą 19 października w całym kraju. W ostrołęckim klasztorze odprawi ją o godz. 16.00 biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski. W Toruniu Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP o godz. 12.00 przewodniczyć będzie biskup toruński Andrzej Suski.
W Poznaniu uroczystości odbędą się w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu (ul. Głogowska 97). Będzie to okazja do wspólnej modlitwy w miejscu, gdzie od 30 lat nieprzerwanie wierni wspominają kapłana, kapelana, a dziś patrona NSZZ „Solidarność”, i gdzie 19. dnia każdego miesiąca odprawiane są Msze św. za Ojczyznę. Mszy św. o godz. 18.00 (poprzedzonej modlitwą różańcową z bł. ks. Jerzym w intencji Ojczyzny) przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Po Mszy modlitwa przy pomniku bł. ks. Jerzego.
Również w kościołach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (m.in. w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu i Pile) odprawione zostaną Msze św. z okolicznościowymi homiliami, odbędą się specjalne nabożeństwa oraz wniesienie relikwii bł. ks. Jerzego. Będą miały też miejsce spotkania patriotyczne i konferencje poświęcone błogosławionemu. Tym, którzy ze względu na młody wiek nie pamiętają wielkiego Polaka, przybliżą jego postać projekcje i dyskusje na temat filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas".
Główne uroczystości obchodów rozpoczną się 19 października, dokładnie w 30. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu. O godz. 17.00 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.
Reklama
Po Mszy św. odbędzie się program artystyczny z udziałem artystów warszawskich. Wystąpią: Anna Seniuk, Danuta Szaflarska, Justyna Kowalska, Piotr Bajor, Radosław Pazura oraz Jadwiga Rappe - śpiew i Andrzej Nanowski - organy. Towarzyszyć im będzie chór Vocem Tuam.
Obchody zakończą się złożeniem wieńców i modlitwą przy grobie męczennika.
W tym dniu w kościołach całej archidiecezji zostanie też odczytany list metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. "Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest patronem wszystkich wolnych ludzi – podkreśla w swym specjalnym przesłaniu. - "Wszystkim, którzy biorą go za patrona, przypominam, że ten błogosławiony męczennik jako patron zobowiązuje do nieustającej troski o wiarę, o godność człowieka, o wolność ludzi i narodów. Zobowiązuje też do nieustannego przestrzegania zasady: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".
Hołd ks. Jerzemu Popiełuszce oddał kilka dni temu Sejm, przyjmując przez aklamację uchwałę w 30. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Czytamy w niej, że ks. Jerzy Popiełuszko „zginął z rąk oprawców z SB, ponieważ Msze święte za ojczyznę odprawiane w sanktuarium żoliborskim w Warszawie były oazą wolności i niezależności w czasach, kiedy władza komunistyczna zdecydowała się na brutalną, siłową konfrontację z narodem”.
Uchwała przypomina, że „Ksiądz Jerzy Popiełuszko bronił praw osób represjonowanych. Występował w imieniu więźniów politycznych, uczestniczył w procesach prześladowanych działaczy «Solidarności» oraz osób zaangażowanych w pomoc charytatywną dla rodzin internowanych i wypuszczonych z więzień”.
Reklama
„Jego bezkompromisowa, odważna postawa była nie do zaakceptowania dla władzy, która po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ «Solidarność», za wszelką cenę chciała zdusić opór Polaków i nadzieję na wolność. Oby nigdy w naszej ojczyźnie nie dochodziło do podobnych zbrodni” – podkreślili w okolicznościowej uchwale parlamentarzyści.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej.
Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy a także atakowany przez państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.
W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano czterech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.
Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata.
W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w obecności ok. 150 tys. wiernych.
20 września br. w Thiais pod Paryżem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli Stolica Apostolska uzna jego nadprzyrodzony charakter, niewytłumaczalny naukowo i trwały skutek, to otwarta zostanie droga do kanonizacji patrona "Solidarności". Sprawa cudownego uzdrowienia dotyczy 56-letni Françoisa Audelana, ojca trzech córek. Od 11 lat był on chory na nietypową, przewlekłą białaczkę szpikową.