ESM to znak pokoju i pojednania między dziesiątkami tysięcy młodych ludzi, którzy przybędą z całego kontynentu. Oto kilka jego mocnych punktów:
MŁODOŚĆ. Uczestnicy w wieku od 17 do 30 lat spędzą koniec roku, modląc się, spotykając, dzieląc doświadczeniami i tworząc więzi solidarności.
EUROPA. W kontekście aktualnych wydarzeń szczególnie istotna będzie obecność ponad 2,5 tysiąca młodych Ukraińców, ponad tysiąca Białorusinów i kilkuset Rosjan.
POJEDNANIE MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM. 24 lata temu, kiedy upadał mur berliński, też odbywało się inspirowane przez Taizé spotkanie w Pradze - jak ą drogę przebyliśmy od roku 1990?
DUCH PIELGRZYMOWANIA. Uczestnicy spotkania będą się spotykali trzy razy dziennie na wspólnej modlitwie w różnych częściach miasta.
EKUMENIZM. Zwierzchnicy Kościołów protestanckich, katolickiego i prawosławnego w Pradze przygotowują to spotkanie wspólnie z braćmi z Taizé i międzynarodową ekipą złożoną z 15 młodych wolontariuszy. W spotkaniu wezmą udział biskupi i duchowni z różnych krajów. Słowa przyjaźni przyślą: papież Franciszek, patriarchowie Kościołów wschodnich, zwierzchnicy Kościołów anglikańskiego, luterańskiego i ewangelickoreformowanego.
SPOTKANIE Z TYMI, KTÓRZY SĄ INNI. Jedno ze spotkań tematycznych odbędzie się w praskiej synagodze. Młodych chrześcijan będą gościć także rodziny niewierzących.
ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNE. Osobistości czynne w życiu publicznym wezmą udział w popołudniowych spotkaniach tematycznych.
GOŚCINNOŚĆ. Dzięki otwartości mieszkańców całej okolicy tysiące uczestników ze wszystkich krajów znajdą gościnę w ich domach.
Więcej na: www.taize.fr/pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu