„Szimon Peres poprosił Papieża o spotkanie, by móc poinformować go o różnych inicjatywach na rzecz pokoju, które teraz podejmuje, nie będąc już aktywnym politykiem. Audiencja była długa, rozmawiali 45 minut. Ten poświęcony czas to był także wyraz szacunku Franciszka dla byłego prezydenta Izraela" - wyjaśnił ks. Lombardi.
Poinformował, że 91-letni obecnie polityk izraelski szeroko przedstawił różne inicjatywy pokojowe, podejmowane także we współpracy z przedstawicielami różnych religii. Rozmawiał z papieżem również o swej propozycji utworzenia Organizacji Religii Zjednoczonych. Ojciec Święty nie podjął osobistych zobowiązań, zapewnił jednak swego gościa o wielkim zainteresowaniu tymi inicjatywami watykańskich dykasterii, które są bezpośrednio zaangażowane w dialog. Są to szczególnie Papieskie Rady: ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz Sprawiedliwości i Pokoju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Obaj rozmówcy podkreślili, że modlitwy o pokój, która odbyła się w czerwcu w Watykanie z udziałem przywódców Izraela i Palestyny, nie można określać mianem porażki, ale należy ją interpretować, jako pewne otwarcie drzwi, przez które można wprowadzać różnego rodzaju pokojowe inicjatywy i wartości” - stwierdził dyrektor watykańskiego Biura Prasowego.
Oświadczył ponadto, że podobna tematyka była przedmiotem rozmowy Franciszka z jordańskim księciem Hasanem bin Talalem. „Przedstawił on papieżowi działania założonej przez niego fundacji, która promuje dialog międzyreligijny na rzecz pokoju, co jest szczególnie ważne w obecnym kontekście przemocy" – zauważył ks. Lombardi. Podkreślił, że instytucja ta stara się wcielać w życie podzielaną przez wiele religii «złotą zasadę»: nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe.