Reklama

Niedziela w Warszawie

Alfabet Świątyni Opatrzności

Wielkimi krokami zbliża się Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. – Mamy tyle spraw, za które powinniśmy dziękować. To święto ma o tym przypomnieć – mówi kard. Kazimierz Nycz, wielki orędownik budowy Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aleja Darczyńców

Upamiętnia osoby, które wspierają budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Datki na budowę stają się dowodami wdzięczności, a symbolicznym uhonorowaniem darczyńców są tablice wymieniające ich nazwiska w specjalnej Alei w otoczeniu Panteonu Wielkich Polaków. Ofiary to główna forma finansowania budowy Świątyni. Kard. Kazimierz Nycz regularnie dziękuje darczyńcom za datki.

Budowa Świątyni

W maju 1999 r. uroczyście pobłogosławiono krzyż na placu budowy. Kamień węgielny poświęcił w czerwcu 1999 r. Jan Paweł II. Wmurowano go w maju 2002 r. (jako dar ołtarza złożony został różaniec wykonany z kul armatnich, uwieńczony Krzyżem Warszawskim, stojącym kiedyś w Kaplicy Zamkowej), a prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2003 r. – Budowa rzeczywiście nie miałaby sensu, gdyby nie wypełniała jej głęboka treść – podkreślił tuż po jej rozpoczęciu kard. Kazimierz Nycz. – Tą treścią jest dziękczynienie Bogu za naszą ojczyznę, za Kościół i za każde dobro, które nas spotyka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwaj prezesi

Prezes zarządu Centrum Bożej Opatrzności Piotr Gaweł, to specjalista w zakresie marketingu. Pełnił wcześniej funkcję szefa Rady Poczty Polskiej, był członkiem zarządu Polkomtela, członkiem zarządu TVP, a także współtwórcą i prezesem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Reklama

Wiceprezes ks. dr Paweł Gwiazda to doktor teologii w zakresie teologii duchowości, były adiunkt warszawskiego UKSW. Od 2011 r. jest proboszcz parafii Opatrzności Bożej.

Elewacja

Jest wykonana z jasnego granitu ze Strzegomia. Aby pokryć nim całą elewację kościoła, potrzeba było ponad hektar płyt. Celowo mają różną wielkość, fakturę oraz odcień. Dzięki takiej regularnej mozaice wydobędziemy oczekiwany efekt architektoniczny – wyjaśniał Marcin Adamczewski z Biura Inwestycji Centrum Opatrzności Bożej.

Forma

Gdy w 1791 r. po raz pierwszy pojawiła się idea budowy, z licznych projektów architektonicznych świątyni i jej otoczenia, król Stanisław August Poniatowski wybrał projekt oparty na rzucie krzyża greckiego w Parku Ujazdowskim. W naszych czasach do realizacji wybrano projekt, według którego Świątynia ma kształt sześcianu z dominująca na nim kopułą. W sześcian wpisane jest okrągłe wnętrze świątyni, przypominające rzymski Panteon. Na szczycie ogromnej kopuły umieszczony jest szklany świetlik. Nad wszystkim góruje krzyż o wysokości ponad 5 m. Budowla ma kilka kondygnacji. Nad nawą boczną, okalającą pierścieniem nawę główną, zlokalizowano Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pod posadzką, w kościele dolnym mieści się Panteon Wielkich Polaków.

Idea Świątyni

Reklama

Sięga czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Świątynia miała być wotum wdzięczności narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Budowla miała stanąć na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciw Zamku Ujazdowskiego, w dzisiejszym Ogrodzie Botanicznym. Powstała nawet część fundamentów. W czasach II RP usytuowanie świątyni przeniesiono na Pole Mokotowskie. Ostatecznie powstaje na Polach Wilanowskich.

Kopuła

Najbardziej charakterystyczny element Świątyni. Budowla ma ponad 70 m wysokości, z czego kopuła – ok. 30 m. Jest elipsoidalna i ścięta na czubku, jak jajko na miękko w kieliszku. U podstawy ma 27 m w obwodzie, na szczycie – 17 m. 70 m nad ziemią wznosi się potężny świetlik – aluminiowo-szklana konstrukcja, która ma dostarczać światło dzienne aż do Panteonu, znajdującego się pod budowlą. Na obłożenie kopuły poszło aż 30 ton miedzianej blachy. Ale opłaciło się. Trwałość dachów miedzianych, dzięki trwałości samego metalu i patynie, która tworzy się na miedzianych powierzchniach, to 700 lat. Nie wymaga też zabiegów konserwacyjnych. Po reakcji z tlenem zmienia kolor – błyszcząca kopuła za kilka lat stanie się zielona.

Msze Dziękczynne

Powoli stają się tradycją i jednym z ważnych wyrazów budowania duchowości wokół Świątyni Opatrzności Bożej. Takie Msze św. odbywają się regularnie od kilku lat, kilka razy w roku, a najbliższa z nich odbędzie się w Święto Dziękczynienia, 1 czerwca. Msze są pomyślane jako dziękczynne za różne wartości i wydarzenia w naszym życiu. Bardzo ważnymi ich uczestnikami są zawsze darczyńcy Świątyni. Na każdą z nich przesyłają swoje intencje.

Muzeum interaktywne

Reklama

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to projekt, który powstał w ramach Centrum Opatrzności Bożej, a mający uwiecznić dwóch wielkich Polaków. Ekspozycja główna znajdować się będzie w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni, ponad nawą główną. Symbolika pierścienia nawiązuje do obrączki – symbolu zaślubin, wierności oraz zawierzenia Chrystusowi i Jego Kościołowi. Interaktywna formuła głównej ekspozycji ma pełnić rolę edukacyjną. Zwiedzający będzie mógł wtopić się w tłum na placu Zwycięstwa, poczuć grozę komunistycznego terroru, w tym uwięzienie prymasa, odbyć wspólną pielgrzymkę na Jasną Górę w czasie Milenium 1966 r., czy razem z Papieżem otworzyć drzwi do nowego tysiąclecia.

Panteon Wielkich Polaków

Miejsce pochówku i upamiętnienia zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Według twórców świątyni ma szansę stać się Wawelem Trzeciego Tysiąclecia. Utworzony w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej Panteon nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Obecnie w Panteonie miejsce spoczynku znaleźli m.in. poeta ks. Jan Twardowski (jako pierwszy), ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, tragicznie zmarły w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem oraz delegat Rządu na Kraj – Stefan Korboński. Swoje miejsce w Panteonie znalazły także relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli.

Stan surowy otwarty

Pierwszy i najważniejszy etap budowy został osiągnięty w 2011 r. Wtedy też większość prac budowlanych przeniosła się do wnętrza Świątyni. W tej chwili odbywają się prace budowlanych, których na ogół nie widać z zewnątrz, w tym wykończenie Panteonu Wielkich Polaków.

Święto Dziękczynienia

Reklama

Ze Świątynią związane jest także nowe święto ustanowione w polskim Kościele: Dzień Dziękczynienia, obchodzony zawsze w pierwszą niedzielę czerwca. Pierwszy odbył się w 2008 r. pod hasłem: „Dziękuje nie kłuje”. Główne obchody odbyły się na Polach Wilanowskich, gdzie przez cały dzień występowały różne zespoły i bawiły się całe rodziny. Inicjatywa się przyjęła i w tym roku, już po raz siódmy w Wilanowie zgromadzą się tysiące ludzi.

Wolontariusze

Ludzie bardzo poszukiwani przez Centrum Opatrzności Bożej. Zajmują się m.in. redagowaniem stron internetowych, pomagają odwiedzającym, a sami korzystają m.in. ze szkoleń i z osobistej satysfakcji. Pomagają m.in. stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, harcerze, osoby ze stowarzyszenia „Sternik”, Akcja Katolicka itp. oraz wielu ludzi niezrzeszonych.

Zakończenie prac

– Tak jak Kraków trudno sobie wyobrazić bez bazyliki Miłosierdzia Bożego, tak za 20-30 lat trudno będzie wyobrazić sobie Warszawę bez Świątyni Opatrzności Bożej – twierdzi kardynał Kazimierz Nycz. Większość prac ma być zakończonych za dwa lata. – W 2016 r. Polskę ma odwiedzić papież Franciszek. Oznacza to, że po 225 latach nasz kraj wypełni przyrzeczenie złożone przez Sejm Wielki 5 maja 1791 roku. Myślę, że jest szansa, by odprawił Mszę św. w gotowej Świątyni Opatrzności – twierdzi prezes Piotr Gaweł.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za niepodległość Polski

W świątyni Opatrzności Bożej odbędą się główne uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia do wspólnej modlitwy zaproszeni są czytelnicy „Niedzieli”, którzy od wielu lat wspierają budowę narodowego wotum

W warszawskim Wilanowie 11 listopada br., z udziałem Prezydenta RP i najważniejszych osób w państwie, zostaną zainaugurowane obchody jubileuszowego roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Trudno znaleźć lepsze i bardziej symboliczne miejsce, którego idea złączona jest z historią Polaków. Przecież projekt budowy świątyni Opatrzności Bożej upadał zawsze, gdy Polska traciła niepodległość, i odradzał się, gdy wolność odzyskiwała. – Teraz chcemy zaprosić Polaków, którzy wspierają budowę, bo wiemy, że dla nich modlitwa w tym miejscu jest szczególnie ważna – mówi Sylwester Bizacki, dyrektor Centrum Opatrzności Bożej. – Wśród czytelników „Niedzieli” jest bardzo dużo osób wspierających budowę świątyni. Zaproszenie jest więc jedną z form podziękowania.
CZYTAJ DALEJ

Wojsko poszło w teren

Niedziela Ogólnopolska 50/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

stan wojenny

Grzegorz Żołnierkiewicz, zbiory Ośrodka KARTA /pl.wikipedia.org

Czołgi T-55 na ulicach Zbąszyna

Czołgi T-55 na ulicach Zbąszyna

Te zdarzenia przesądziły o tym, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce stała się nieodwołalna.

Późną jesienią 1981 r. napięcie społeczne sięgało zenitu. Podsycały je władze PRL, m.in. tolerując słabe zaopatrzenie w produkty tzw. pierwszej potrzeby czy prowokując konflikty w zakładach pracy i w dopiero raczkującej Solidarności.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy list pasterski nowego metropolity warszawskiego

2024-12-13 17:25

[ TEMATY ]

List Pasterski

Abp Adrian Galbas

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Słowo do wiernych archidiecezji warszawskiej na III Niedzielę Adwentu – Niedzielę Gaudete – skierował abp Adrian Galbas. Nowy metropolita warszawski wyjaśnia w nim m.in. symbolikę swojego herbu biskupiego oraz wskazuje, co będzie wyznaczać wspólną drogę, którą chce kroczyć z Kościołem Warszawskim.

„Z Dobrą Nowiną więc do Was przychodzę; jej chcę z Wami słuchać, ją głosić, nią się napełniać. Nie mam innego celu, bo wszystko inne musi być drugorzędne! Wszystko inne dostaniemy, zdobędziemy lub osiągniemy gdzie indziej. Dobrą Nowinę możemy dostać tylko w Kościele. I tu ją musimy dostać!” – napisał abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję