Krótkie, rzeczowe, a jednocześnie obrazowe kazania odnoszą się do Ewangelii i głęboko osadzają ją w codziennym życiu każdego z nas. Msze św. o godz. 10.30 gromadzą nie tylko parafian, ale również mieszkańców Tarnowa i okolic, którzy specjalnie przyjeżdżają, by posłuchać ks. profesora.
"Ks. prof. Michał Heller mówi o sprawach trudnych w bardzo prosty sposób. Odwołuje się do filozofii, praw natury, matematyki i wszechświata, ale podaje też dużo przykładów z życia, które dają wiele do myślenia. Jego kazania są bardzo krótkie, trwają zazwyczaj ok. 6–7 minut. Ks. profesor bardzo trafnie ocenia rzeczywistość. Jego kazania są przemyślane, konkretne, zawsze mają myśl przewodnią” - mówią wierni, którzy od lat słuchają homilii ks. Hellera.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na stronie internetowej www.maksymilian.diecezja.tarnow.pl jest kilkanaście homilii do posłuchania, a już wkrótce ukażą się one w formie książki, która będzie mieć ponad 170 stron. Czym jest poszukiwanie prawdy? Dlaczego brak idei zmienia życie w wegetację? Czy czasami nie zamieniamy naszego chrześcijaństwa w ideologię? - m.in. na te pytania stara się odpowiedzieć kapłan i naukowiec.
Ks. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. Lata 1940-46 spędził wraz z rodziną na zesłaniu w głąb ówczesnego ZSRR. Po maturze w 1953 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie a po jego ukończeniu i przyjęciu święceń kapłańskich 26 kwietnia 1959 uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1966 r. obronił tam rozprawę doktorską z kosmologii relatywistycznej, w 1969 r. uzyskał habilitację. Trzy lata później ks. Heller objął stanowisko docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1990 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego PAT w Krakowie. Od roku 1981 jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, a w 1991 został członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie.
Jest autorem ponad 800 prac naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Templetona (2008), przyznawaną za budowanie mostów między religią a nauką. Z pieniędzy uzyskanych z niej założył w Krakowie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, w którego ramach działa Copernicus Center Press. Jest również doktorem honoris causa 5 uczelni wyższych w Polsce i honorowym obywatelem swego rodzinnego miasta.