Reklama

By "Apel nie poszedł w zapomnienie nie wysłuchany"

Niedziela włocławska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Propozycje i sugestie w Roku Różańca (1)

Zapowiedziany przez Ojca Świętego Rok Różańca (od października 2002 do października 2003) woła o podjęcie różnych inicjatyw duszpasterskich. Ojciec Święty prosi bowiem, by Jego "apel nie poszedł w zapomnienie nie wysłuchany" (List apostolski Rosarium Virginis Mariae [Różaniec Dziewicy Maryi - w skrócie RVM lub w tym artykule List], por. n. 43). Włączamy go więc w program duszpasterski, jaki od roku realizujemy, w ową triadę: poznać Jezusa (rok 2002), kochać Jezusa (rok 2003), naśladować Jezusa (rok 2004). Innymi słowy: wiara wyznawana, celebrowana i przeżywana.
Ciekawe wskazanie daje Ojciec Święty, proponując Rok Różańca: "Powierzam to wskazanie duszpasterskie inicjatywie poszczególnych wspólnot kościelnych. Nie chcę, by ono było przeszkodą dla planów duszpasterskich Kościołów partykularnych, ale raczej niech służy ich dopełnieniu i ugruntowaniu" (n. 3).
W diecezji włocławskiej, w której rok 2003 pragniemy też poświęcić osobie bp. Antoniego Pawłowskiego: stulecie urodzin (24 stycznia 1903 r.), [konsekracja - 27 grudnia 1952 r. w Siedlcach], 50-lecie ingresu (25 października 1953 r.), 35. rocznica śmierci (16 września 1968 r.), Rok Różańca w niczym nie przeszkadza, a nawet pomoże włączyć nauczanie bp. Pawłowskiego, wybitnego teologa mariologa, w pogłębienie zasadniczych treści programu: kochać Jezusa. Problem jest bowiem nie w mnożeniu akcji, ale w ich dopełnianiu i intensywności.
Podobnie jest z 1000-leciem śmierci Pięciu Braci Męczenników - uroczystości w Międzyrzeczu (w czerwcu) i w Kazimierzu Biskupim (we wrześniu).

Dotychczasowe inicjatywy Roku Różańca w diecezji włocławskiej

Rok Różańca - jak mi się wydaje - może być nośnym hasłem i zrodzić wiele inicjatyw i owoców duszpasterskich. Niektóre zostały już podjęte:
- Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej wydał już w dniu ogłoszenia Listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae, tj. 16 października, Odezwę w sprawie modlitwy różańcowej - z propozycją rozważań tajemnic światła;
- Kuria Diecezjalna wydrukowała szybko tekst Listu apostolskiego oraz Odezwy i rozesłała do wszystkich parafii;
- Redakcja Ładu Bożego zaproponowała nabycie Listu apostolskiego, wydanego za 65 groszy przez Niedzielę; wiele parafii to zamówiło;
- Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wydało kieszonkową książeczkę z wyborem tekstów biblijnych i pięcioma sugestiami rozmyślań do każdej tajemnicy, czyli w sumie 100 rozmyślań, za cenę 3,5 zł;
- Kuria Diecezjalna 12 listopada wydała Komunikat w sprawie Roku Różańca z zachętą, by nabywać te rozważania i podejmować inicjatywy zmierzające do pogłębienia modlitwy różańcowej o jej wymiar kontemplacyjny;
- Na zebraniu księży dziekanów 3 grudnia został przedstawiony program promocji modlitwy różańcowej w parafii i diecezji, a księża dziekani mieli zrelacjonować go księżom dekanalnym; teraz - jak było zapowiedziane na zebraniu - za pośrednictwem Niedzieli-Ładu Bożego czynimy to dla ogółu wiernych diecezji, a szczególnie dla katechetów, członków Akcji Katolickiej i osób bardziej zaangażowanych w życie Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oto kilka propozycji i sugestii:

1. Okazanie wdzięczności i szacunku dla kół Żywego Różańca

Osoby należące do Żywego Różańca zasługują na wdzięczność ze strony całego Kościoła. Jest teraz okazja, by wypowiedzieć pod ich adresem słowa uznania i podziękowania oraz czci należnej. W okresie PRL-u, kiedy stowarzyszenia katolickie były zakazane, koła Żywego Różańca, mając inną strukturę organizacyjną, nierejestrowaną w urzędach państwowych, przetrwały przy wielu kościołach. Ich modlitwa była duchowym podtrzymaniem kapłanów i biskupów. To osoby oddane Kościołowi. Otrzymują teraz nowe zadania: pogłębienie modlitwy przez lata pielęgnowanej i zwiększenie ilości członków każdej róży do 20 osób. Ta okazja woła też o zakładanie nowych kół wśród dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn.
Dla osób bardziej zaangażowanych w odmawianie Różańca, zwłaszcza dla zelatorek i zelatorów, mogą być prowadzone rekolekcje zamknięte w domach rekolekcyjnych: Licheń, Brdów, Zduńska Wola, Nieszawa.

Reklama

2. Systematyczne spotkania parafialne

W okresie Bożego Narodzenia, a więc u nas zwyczajowo do 2 lutego, warto zorganizować opłatek dla osób odmawiających Różaniec i wykorzystać tę okazję do lepszej organizacji poszczególnych róż na terenie parafii.
Powinny też raz w miesiącu odbywać się w parafii systematyczne spotkania formacyjne z osobami, które pragną odmawiać Różaniec. Proponuję omówienie Listu apostolskiego. Można to czynić w różny sposób, ale dość wypróbowaną metodą i najprostszą jest odczytanie jakiegoś fragmentu i jego objaśnianie. Komentarz ten może zrobić kapłan lub ktoś z osób świeckich, np. katechetka lub emerytowana nauczycielka, mająca więcej czasu na przygotowanie, ale zaangażowana w apostolstwo tej modlitwy. Może być również jakaś wymiana zdań na ten temat, bo przy takiej lekturze rodzić się będą u wielu ludzi pewne myśli i pytania, zwłaszcza z zakresu wiedzy biblijnej. Chodzi o to, by treść Listu była i osobiście, i wspólnie przyswojona. List ten bowiem zawiera ważne wskazania, w jakim kierunku powinna iść praca z kołami Żywego Różańca. Od tego, ile wysiłku włożymy w studium Listu, zależeć będą owoce Roku Różańca.
Jak mi wiadomo, w diecezji włocławskiej, razem z tygodnikiem Niedziela i oddzielnie, rozprowadzonych zostało kilkanaście tysięcy tekstów Listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae, czyli przeciętnie powinno być po kilkadziesiąt egzemplarzy w każdej parafii. Jeśli potrzeba, dodrukujemy.
W czasie tych miesięcznych spotkań trzeba, choćby w oparciu o lekturę fragmentów Listu, omówić tematykę poszczególnych części Różańca:
- w styczniu: tajemnice radosne (akcent na rodzinie);
- w lutym: tajemnice światła (szczególnie dla osób publicznych);
- w marcu: tajemnice bolesne (troską objąć chorych i cierpiących);
- w kwietniu, w oktawie Wielkanocy: tajemnice chwalebne (cały Kościół).

Reklama

3. Spotkanie dekanalne

Od maja do października, a zwłaszcza w maju i czerwcu, warto by organizować pod przewodnictwem Księdza Dziekana, w parafii dziekańskiej lub gdzie indziej, np. w sanktuarium na terenie dekanatu, spotkanie tychże kółek różańcowych, z referatem i dyskusją, potem może być przerwa i Msza św. z homilią, znowu przerwa na posiłek i modlitwa różańcowa. Mogą one być połączone z procesją i Różańcem z okazji dni fatimskich - z odpowiednim programem. W każdym dekanacie warto omówić tę sprawę i wyznaczyć parafie do organizacji kolejnych spotkań. Zawsze znajdzie się pewna ilość wiernych, w których sercu obudzi Pan pragnienie tej modlitwy. Nie zrażać się trudnościami.
W czasie wakacji (lipiec - sierpień) tę tematykę powinny przejąć grupy pielgrzymkowe i List apostolski rozważyć w czasie drogi i na postojach.

4. Inicjatywy ogólnodiecezjalne

We wrześniu planujemy zorganizować Kongres Różańcowy w Licheniu, a w październiku z okazji rocznicy poświęcenia katedry - modlitwę różańcową w intencji Kościoła diecezjalnego. Ponieważ dzień 5 października, rocznica konsekracji naszej katedry, przypada w niedzielę i w wielu parafiach jest wtedy odpust Matki Bożej Różańcowej, dlatego proponujemy w przeddzień, tj. w sobotę 4 października, modlitwę różańcową w katedrze z księżmi biskupami, a w niedzielę 5 października i w samo święto Matki Bożej Różańcowej 7 października - uroczystości w parafiach.
16 października - w 25-lecie wyboru - Różaniec w intencji Ojca Świętego.
Ogromnie ważną sprawą jest położenie akcentu na kontemplacyjnym charakterze modlitwy różańcowej, ale o tym w następnym odcinku artykułu. cdn.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności

2024-08-15 13:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności - mówił w czwartek na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przywołując refleksje krakowskiej szkoły historycznej. Podkreślił, że słowa te - z przełomu XIX i XX wieku - są cały czas aktualne.

W czwartek w najważniejszym polskim sanktuarium obchodzone jest uroczyście święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; 15 sierpnia to także rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., zwanej "Cudem nad Wisłą".

CZYTAJ DALEJ

Święty król

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

Wikipedia

Św. Stefan Węgierski ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Św. Stefan Węgierski
ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Święty Stefan wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej. Sakramentu bierzmowania udzielił mu św. Wojciech (według legendy również sakramentu chrztu). Jako król umacniał i jednoczył państwo.

Był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. W 995 r. poślubił bł. Gizelę, siostrę św. Henryka II, cesarza Niemiec. Po śmierci ojca w 997 r. i pokonaniu wielmożów objął rządy. Należał do dynastii Arpadów. Jako król węgierski okazał się budowniczym chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Igor, przystopuj

2024-08-17 07:04

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Młodzież nie pamięta, bo minęła już ponad dekada, gdy z najbliższego otoczenia Donalda Tuska na pierwsze miejsce jeśli chodzi o doradztwo polityczne wskoczył Igor Ostachowicz. 16 listopada 2007 premier Tusk powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i od tego czasu są nierozłączni: niezależnie czy lider PO był premierem, przewodniczącym Rady Europejskiej, czy dziś ponownie kieruje rządem. Z tą różnicą, że kiedyś Ostachowicz był na widoku, jego rola była oficjalna, był urzędnikiem państwowym, a dziś jest już w cieniu cienia.

Ostachowicz ma jedno, proste zadanie, a jest nim dbanie o wizerunek i przekaz szefa. To człowiek legenda, który jest uznawany za ojca największych propagandowych sztuczek Tuska w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dziś widzę jak się przemęcza i jako niegdyś bywalec konferencji prasowych Donalda Tuska (za jego pierwszych rządów), który mijał się i zamienił nieraz kilka zdań z jego szarą eminencją, apeluję: Igor, przyhamuj. Organizujesz wrzutkę za wrzutką, wymyślasz mediom tematy do przykrycia afer i problemów szefa, ale tego co się dzieje nie zamieciesz. Szczególnie, że jest tego coraz więcej. Poza tym to działało w 2012, ale dziś to obciach i cringe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję