Dla ks. Giuseppe Puglisiego, sycylijskiego kapłana pracującego w trudnej dzielnicy Palermo, Brancaccio, dzień 15 września 1993 r., był szczególny - obchodził wtedy 56. urodziny w 33. roku kapłaństwa. Wieczorem, po dniu wypełnionym zajęciami, wracał do domu samochodem. Zaparkował swojego fiata Uno i wyszedł z samochodu. Gdy otwierał drzwi plebanii, usłyszał mężczyznę, który wołał do niego. Odwrócił się i w ułamku sekundy zrozumiał wszystko - ktoś przyszedł, aby go zabić. Ale nie było to dla niego zaskoczeniem, więc uśmiechnął się do mordercy i powiedział: „Spodziewałem się tego”. W tym momencie drugi zamachowiec strzelił w tył głowy - była to prawdziwa egzekucja w stylu mafijnym.
Proboszcza z Brancaccio pochowano na cmentarzu w Palermo, a na jego grobie umieszczono cytat z Ewangelii wg św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (15, 13).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cztery lata później aresztowano niejakiego Salvatore Grigoli, killera mafii, który przyznał się do zamordowania 46 ludzi, w tym ks. Puglisiego. Niedługo po aresztowaniu Grigoli zaczął współpracować z wymiarem sprawiedliwości, okazał skruchę i wydaje się, że rozpoczął się proces jego nawrócenia.
Benedykt XVI uznał, że zamordowanie ks. Puglisiego było „męczeństwem”, a zbrodni dokonano „z nienawiści do wiary”. 25 maja 2013 r. w Palermo podczas uroczystej Mszy św. sycylijski kapłan, ofiara mafii, został ogłoszony błogosławionym. Kard. Salvatore De Giorgi, emerytowany arcybiskup Palermo i wysłannik papieża Franciszka, odczytał papieski list apostolski i wymówił tradycyjną formułę: „Spełniając życzenia naszego czcigodnego brata, kardynała Świętego Kościoła Rzymskiego Paola Romeo (obecny arcybiskup Palermo - przyp. W. R.), wielu innych braci w Episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Giuseppe Puglisi, kapłan diecezjalny, męczennik, duszpasterz na miarę serca Jezusowego, wybitny świadek Jego królestwa sprawiedliwości i pokoju, siewca ewangelicznego przebaczenia i pojednania, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 21 października każdego roku”. Święto liturgiczne nowego Błogosławionego przypada dzień przed świętem liturgicznym bł. Jana Pawła II.
Z okazji 20. rocznicy zamachu na ks. Puglisiego spotkałem się z kard. Salvatore De Giorgim, aby przybliżyć czytelnikom „Niedzieli” postać tej pierwszej ofiary mafii, którą wyniesiono do chwały ołtarzy.