Reklama

Niedziela Rzeszowska

Razem naśladujmy Jezusa łagodnego i pokornego

Uroczystym ingresem do katedry rzeszowskiej w dniu 20 lipca 2013 r., poprzedzonym kanonicznym objęciem diecezji w dniu 19 lipca, bp Jan Wątroba rozpoczął posługę biskupa diecezji rzeszowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ingres to liturgiczne, uroczyste rozpoczęcie biskupiego posługiwania w diecezji. Bp Jan Wątroba, mianowany biskupem diecezji rzeszowskiej przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 14 czerwca br., przybył w sobotnie słoneczne i ciepłe popołudnie do rzeszowskiej katedry powitany przez licznie przybyłych kapłanów i wiernych świeckich oraz gości z Częstochowy, Wielunia i rodzinnej miejscowości Biała. Licznie na tę uroczystość przybyli księża biskupi z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i metropolitą przemyskim na czele. Wśród uczestników uroczystości dostrzec można było przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, szkół wyższych, organizacji i stowarzyszeń, grup i wspólnot duszpasterskich działających w diecezji rzeszowskiej. Była także obecna Mama Księdza Biskupa i jego Siostra wraz z najbliższą rodziną. Pierwszej części uroczystości przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Nowy Biskup Rzeszowski został powitany w drzwiach katedry przez ks. prał. Jana Delektę, proboszcza parafii katedralnej, który podał mu do ucałowania krzyż oraz wręczył symbolicznie klucze do kościoła katedralnego.

Reklama

Bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski, witając swego następcę na stolicy biskupiej, powiedział: „Księże Biskupie Janie, pragnę Cię zapewnić, że spotkasz tu, w diecezji rzeszowskiej bardzo gorliwych kapłanów, wiernych Chrystusowi Panu, wrażliwych na ubogich i cierpiących. Spotkasz tu dobrych, ofiarnych i wrażliwych wiernych świeckich, którzy dają świadectwo miłości Boga i wielkiego zatroskania o naszą umiłowaną Ojczyznę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość ingresu zawiera kilka ważnych znaków. Do nich należy odczytanie pisma apostolskiego powierzającego urząd biskupa diecezjalnego. Czynność tę wykonał z polecenia Nuncjusza Apostolskiego ks. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii. Niezwykle pięknym znakiem jest przekazanie pastorału. Bp Kazimierz Górny wręczył swój pastorał, który dotychczas używał podczas ważniejszych świąt i uroczystości Nuncjuszowi Apostolskiemu, zaś ten w imieniu Ojca Świętego Franciszka przekazał go nowemu Biskupowi jako znak pasterskiej troski o powierzony mu Kościół diecezjalny. Kolejnym znakiem było zajęcie miejsca na katedrze, miejscu przewodniczenia liturgii. Ostatnim obrzędem objęcia urzędu biskupa diecezjalnego jest homagium, czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa od przedstawicieli całego Kościoła diecezjalnego. Homagium złożyli jako pierwszy bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy, oraz przedstawiciele prezbiterium diecezji. Następnie do Księdza Biskupa podeszli reprezentanci zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich działających w diecezji oraz osób konsekrowanych, a także rodziny oraz osoby chore i cierpiące. Homagium składane nowemu biskupowi to znak, że diecezja wita swojego Ojca i Pasterza.

Reklama

W czasie Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wygłosił on pierwszą homilię. Biskup Rzeszowski nawiązał do tajemnicy Bożego Serca, które patronuje rzeszowskiej katedrze. Serce Boże, którego tak wielkim czcicielem był św. Józef Sebastian Pelczar, jeden z patronów diecezji, jest wzorem pokory, łagodności, posłuszeństwa i uległości wobec Boga. Biskup zauważył, że łagodność to cecha ludzi, u których brak postaw agresywnych wobec innych, to cecha ludzi, którzy kierują się dążeniem do pokoju i zgody oraz opanowania chęci odwetu i gniewu. Posługa biskupa to także niesienie nadziei cierpiącym, smutnym czy przeżywającym kryzysy, to pomoc w naśladowaniu Jezusa łagodnego i pokornego. „Chcę razem z Wami, choć sam słaby, ale przecież uzbrojony w Jezusową moc, nieść jarzmo. Modlitwą, słowem, posługą, całym trudem codzienności pragnę towarzyszyć rodzinom, dzieciom, młodzieży oraz wszystkim, których od dziś Pan stawia na mojej drodze” - powiedział bp Jan Wątroba. Ciężar posługi biskupiej osładza wiara i miłość. „Kiedy dzisiaj dane mi jest stanąć na czele tej umiłowanej wspólnoty, przyjmując ciężar odpowiedzialności za jej zbawienie, przyznam, że ciężar ten łagodzi świadomość, że poniesie mnie wiara i miłość, ukształtowana w szkole Jezusowego Serca. Z ufnością wchodzę wraz ze wszystkimi kapłanami, najbliższymi współpracownikami i braćmi w posłudze apostolskiej w ten wartki nurt żywej wiary i pobożności. «Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego» - powie św. Jan Maria Vianney. Niech zatem łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi - mówił bp Jan Wątroba. Swoje posługiwanie i cały Kościół rzeszowski Biskup zawierzył Matce Bożej Rzeszowskiej: „Bądź pozdrowiona Pani Rzeszowa, bądź pozdrowiona Matko Serca Jezusowego. Przybliżaj nas wszystkich do Twego Syna i do Tego Serca, które jest dobroci i miłości pełne”.

Na zakończenie Mszy św. słowo skierowali m.in. abp Józef Michalik, abp Wacław Depo z Częstochowy skąd przyszedł bp Jan Wątroba. W imieniu władz państwowych i samorządowych przemówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, w imieniu środowiska akademickiego głos zabrał prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, w imieniu świeckich przemówiła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Abp Wacław Depo, żegnając swego współpracownika powiedział: „Każda nasza droga jest pielgrzymowaniem. Wspomniana była droga Rzeszowa na Jasną Górę, do Częstochowy. Myślę, że ta przejrzystość pielgrzymowania przez posługę Biskupa Jana, będzie jeszcze większa. A skoro metropolia przemyska w osobie arcybiskupa Józefa, wychowała mnie i posłała do Częstochowy, to dziś ofiarnym sercem oddajemy Biskupa Jana do Rzeszowa, żeby Niepokalane Serce Maryi zawsze przybliżało do Serca Jezusa”.

Ojcowie Paulini ofiarowali Biskupowi Rzeszowskiemu kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na zakończenie uroczystości bp Jan Wątroba udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Po Mszy św. liczne delegacje składały gratulacje swojemu Pasterzowi, zaś spontanicznie grupy neokatechumenalne towarzyszyły śpiewem życzeniom i gratulacjom.

Uroczystość transmitowała Telewizja Trwam i Radio Maryja (na stronie internetowej Radia Maryja można wysłuchać homilię bp. Jana Wątroby oraz obejrzeć całość transmisji). Transmisję przeprowadziły także Radio Via, Radio Rzeszów i Radio Fiat z Częstochowy.

Kanoniczne objęcie urzędu biskupa diecezjalnego odbyło się 19 lipca 2013 r. w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Uroczystość ta miała urzędowy charakter i polegała na przedstawieniu dokumentu nominacji na urząd biskupa rzeszowskiego wobec Kolegium Konsultorów. W uroczystości uczestniczył także bp Kazimierz Górny. Czynność ta została zaprotokołowana przez Kanclerza Kurii, a protokół został podpisany przez bp. Jana Wątrobę oraz członków Kolegium Konsultorów, tym samym inicjując posługiwanie bp. Jana Wątroby w diecezji rzeszowskiej.

2013-08-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedlce: bp Sawczuk zachęca do udziału w ingresie bp. Gurdy

[ TEMATY ]

ingres

TER

W sobotę 24 maja o godz. 11 odbędzie się ingres do katedry siedleckiej nowego biskupa diecezjalnego Kazimierza Gurdy. W uroczystości wezmą udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W związku z ingresem specjalny komunikat wystosował do wiernych bp Piotr Sawczuk. Administrator apostolski diecezji siedleckiej zachęca do udziału w uroczystości oraz do modlitwy za nowego biskupa siedleckiego.

Bp Sawczuk podkreśla, że będzie to ważny dzień dla Kościoła lokalnego. „Chcemy wspólnie wyśpiewać Panu Bogu uroczyste Te Deum laudamus za dar nowego pasterza. Chcemy też z wielką radością go przyjąć jako przewodnika wspólnoty siedleckiego Kościoła” – napisał.
CZYTAJ DALEJ

Św. Augustyn - mistrz wiary, rozumu i poszukiwania Boga dla dzisiejszego Kościoła

2024-11-22 17:04

[ TEMATY ]

wiara

rozum

św. Augustyn

pl.wikipedia.org

Wizja św. Augustyna” Philippe de Champaigne

Wizja św. Augustyna”
Philippe
de Champaigne

Ponad stu ekspertów, naukowców, zakonników, zakonnic i świeckich z różnych krajów świata wzięło udział w Międzynarodowym Kongresie „Sub Regula Augustini. Recepcja postaci i doktryny św. Augustyna w życiu zakonnym na przestrzeni dziejów” w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie.

Promowane przez Międzynarodową Komisję Papieskiego Instytutu Patrystycznego i Studiów Augustyńskich, we współpracy z Augustiańskim Instytutem Historycznym, wydarzenie, które rozpoczęło się w poniedziałek, zakończyło się 22 listopada, wizytą w mieście Viterbo, gdzie odwiedzono renesansowy klasztor augustianów, który ma wspaniały krużganek ozdobiony freskami przedstawiającymi biskupa Hippony i epizodami biblijnymi oraz w kościół Trójcy Świętej. Ponadto w bazylice św. Augustyna w Campo Marzio odprawiono Mszę św. W środę uczestnicy kongresu wzięli udział w audiencji ogólnej papieża Franciszka na Placu św. Piotra.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka kościelna na nowo odkryta

2024-11-22 19:32

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy Sympozjum spotkali się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Uczestnicy Sympozjum spotkali się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Trwają I Archidiecezjalne Dni Muzyki Kościelnej.

We wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyło się XVIII Ogólnopolskie Sympozjum dla Muzyków Kościelnych i Organistów, połączone z I Archidiecezjalnymi Dniami Muzyki Kościelnej. Witając zebranych ks dr hab. Dominik Ostrowski, prorektor PWT, przeczytał fragment listu delegata KEP ds. muzyki kościelnej bpa Piotra Gregera: „Wspomnienie św. Cecylii jest najpierw okazją do podziękowania wszystkim, którym sprawa śpiewu i muzyki kościelnej jest bliska sercu(…) Wielowiekowa tradycja muzyczna Kościoła stanowi niezwykły skarbiec wartości – fundamentem może nie jest sama obecność muzyki w obszarze szeroko rozumianej sztuki sakralnej, ale fakt, że śpiew kościelny związany także z tekstem często biblijnym jest nieodzowną integralną częścią sprawowanej liturgii. Na temat muzyki kościelnej nie szczędzi pochwał Pismo Święte, ojcowie Kościoła, a także papieże począwszy od św. Piusa X, który w nauczaniu bardzo jasno określił służebną rolę muzyki w liturgii jako ściśle związaną ze sprawowaniem świętych czynności, wyrażającą ducha modlitwy i stanowiącą ważny czynnik jednoczący wiernych”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję