Według biskupa łatwo odpowiadać, że jest się księdzem, zakonnikiem, z Akcji Katolickiej, z Oazy, z neokatechumenatu, z Odnowy w Duchu Świętym, czy też tradycjonalistą. Jednak te odpowiedzi nic nie znaczą, bez wskazania na to, w jaki sposób „tajemnica odkupienia Chrystusa wpisuje się w moje życie”.
- Może zbyt odważnie się wyrażę: etykiety typu „jestem z”, „należę do” i tym podobne są kłamstwem, jeśli nie ma w nich osobistego świadectwa przynależności do Boga przez Jezusa. One oszukują, bowiem wskazują na środek, a nie na cel wiary - podkreślił.
Biskup Włodarczyk stwierdził, że istotą pytania o wiarę jest pytanie o osobistą przynależność do Boga, o obecność Ducha Świętego w każdym wymiarze życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie, którego myślą przewodnią były słowa „Zakorzenieni we wspólnocie Kościoła”, odbyło się dokładnie w 1700. rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą papieża, jako biskupa Rzymu. Ze względu na wyjątkowy status, została nazwana matką i głową wszystkich kościołów świata.
- Bazylika na Lateranie była pierwszym miejscem, w którym zezwolono na publiczne sprawowanie kultu chrześcijańskiego. Tu miało miejsce pięć soborów powszechnych. Tu przybywali liczni królowie i cesarze. Było to nawet miejsce schronienia Żydów podczas II wojny światowej. Bazylika przeżywała pożary, prześladowania i ataki terrorystyczne, a mimo to wciąż pełni swoją rolę jako znak jedności i przypomnienie obietnicy Pana Jezusa, że bramy piekielne nie przemogą Jego Kościoła - mówił biskup.
Reklama
I chociaż Boga - jak zauważył dalej ordynariusz diecezji bydgoskiej - nie można zawrzeć w ścianach żadnego budynku na świecie, od czasów starożytnych człowiek czuł potrzebę zarezerwowania miejsc, które faworyzują osobiste oraz wspólnotowe spotkanie z Bogiem.
- Biskup dał nam jasne wskazówki, że każdy, kto dzisiaj uważa się za wierzącego, musi być niejako odbiciem Chrystusa. Odbiciem dla świata, w którym coraz bardziej nie ma miejsca dla Boga - dodała prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Beata Marks.
Ważnym elementem formacyjnym dnia skupienia były trzy konferencje, wygłoszone przez ks. kanonika Leszka Krolla, proboszcza parafii św. Wita w Słupach. Kapłan w prosty sposób nakreślił zebranym historię powołania Akcji Katolickiej w świecie. Opisał jej wpływ oraz znaczenie w życiu Kościoła we współpracy z jego pasterzami. Odwołał się również do myśli o Akcji Katolickiej i jej zadań w świecie, widzianych oczami św. Jana Pawła II .
- Na przykładach z życia parafii przedstawił, jak należy rozumieć bycie członkiem Akcji Katolickiej. Podkreślił znaczenie modlitwy, formacji i ciągłego doskonalenia sposobów oraz form docierania do szerszych grup społecznych. Po to, by w ten sposób przybliżać innych do Boga. Wreszcie zachęcił nas do odważnego stawiania veta wobec prób wyrugowania z życia Polaków Boga, Kościoła, braku szacunku dla życia czy wprowadzania nauk niezgodnych z naturą - dodała Beata Marks.
Podczas przerw uczestnicy mieli możliwość przedyskutowania przekazanych treści, wymiany uwag i propozycji, co miało wpływ na wspólne wypracowanie większej współpracy między poszczególnymi Parafialnymi Oddziałami Akcji Katolickiej w Diecezji Bydgoskiej.