Przed Mszą św. sprawowaną na pl. św. Wojciecha u podnóża katedry odczytany został list prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, w którym dziękował on ministrantom za ich świadectwo wiary i gotowość budowania historii Polski na wartościach chrześcijańskich. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. W homilii podkreślił odpowiedzialność za Kościół i Ojczyznę, jaka za parę lat spocznie na młodych ludziach, którzy budować będą przyszłość narodu. Ksiądz Biskup zachęcał młodych, aby na wzór św. Wojciecha byli odważnymi świadkami Chrystusa i z dumą wyznawali swoją wiarę. Mszę św. koncelebrowali: bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, delegat KEP ds. duszpasterstwa ministrantów, bp Bogdan Wojtuś, biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej oraz opiekunowie i duszpasterze ministrantów i lektorów. Po Mszy św. pielgrzymi udali się na posiłek do seminaryjnych ogrodów.
Reklama
W czasie pobytu w Gnieźnie ministranci i lektorzy zwiedzali gnieźnieńskie kościoły, podążając szlakiem sakramentów. W katedrze (chrzest) wyznali wiarę, czyniąc znak krzyża wodą z Jeziora Lednickiego. Przed kościołem św. Jerzego (kapłaństwo) zadeklarowali modlitwę za wylosowanego kapłana z archidiecezji gnieźnieńskiej. W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia u Ojców Franciszkanów (pokuta i pojednanie) głowy posypano popiołem. W kościele św. Jana Chrzciciela (namaszczenie chorych) każdy pielgrzym otrzymał woreczek z solą - symbol zdrowia fizycznego i duchowego. Przy pomniku św. Wojciecha i pobliskim kościele garnizonowym (bierzmowanie i Eucharystia) ministranci złożyli przywiezione krzyżyki, które zostaną przekazane do sanktuarium Krzyża Świętego w Słupcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas pielgrzymki odbyła się procesja z relikwiami św. Wojciecha z kościoła św. Michała na Wzgórzu Zbarskim do katedry. Na pl. św. Wojciecha ministranci i lektorzy modlili się nieszporami ku czci świętego. Uczestnicy pielgrzymki wysłali przesłanie do papieża Franciszka, w którym przyrzekali swoją wierność Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Obok głównych punktów pielgrzymki można było zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalne, wziąć udział w pokazie dawnych wozów bojowych, ujrzeć rekonstrukcję walk powstania wielkopolskiego i posłuchać Orkiestry Dętej OSP ze Słupcy. Pielgrzymkę zakończył koncert zespołu „Siewcy Lednicy”.
Pielgrzymka do Gniezna była wspaniałą okazją, aby umocnić swoją wiarę, odnowić przyrzeczenia chrzcielne i doświadczyć siły, jaka drzemie we wspólnocie Kościoła, Słowie Bożym i wspólnej modlitwie. Ministranci i lektorzy wrócili do swoich parafii napełnieni dumą, z tego iż mogą na co dzień być sługami Chrystusa.