„Biblia jest pełna takich przykładów, gdzie z czegoś małego i skromnego, z Bożą łaską, powstaje coś wielkiego, coś o wiele większego i piękniejszego niż my, ludzie, moglibyśmy osiągnąć o własnych siłach. W październiku 1989 r. można było się o tym przekonać, gdy protestanckim i katolickim chrześcijanom w Dreźnie udało się stawić czoła policji. To było jak cud, że nie padł ani jeden strzał i że pokojowa droga otworzyła się również w innych miastach, co nikt nie pomyślałby, że jest możliwe i co ostatecznie doprowadziło do `cudu` niemieckiej jedności” - powiedział Franciszek.
Ekumenicznej grupie pielgrzymów przewodniczyli: katolicki biskup Drezna Heinrich Timmerevers i ewangelicko-luterański biskup Tobias Bilz, którzy odwiedzili Franciszka w Watykanie w środę rano wraz z grupą Drezdeńskiego Chóru Chłopięcego. Młodzi śpiewacy zaprezentowali papieżowi swoje umiejętności wokalne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wiele głosów zjednoczonych
„Dziękuję za cudowną jedność, harmonię, którą odnajduje wiele głosów - i która przypomina nam o działaniu Ducha Świętego, który jednoczy wielu! Dziękuję za wasze świadectwo” - powiedział papież pozdrawiając chórzystów i chwaląc „podnoszącą na duchu muzykę”. „Jest ona w stanie przybliżyć i uczynić namacalną boską tajemnicę, która wykracza daleko poza ludzką myśl i zrozumienie” - zaznaczył Franciszek.
W dzisiejszym życiu wielu ludziom brakuje „sensu, nadziei i radości, których świat nie może dać”, zwrócił uwagę papież. W tym kontekście zachęcił grupę pielgrzymów do dzielenia się radością wiary „z ufnością, a jednocześnie z pokorą”. Szczególnie podziękował wolontariuszom, którzy stanowią część grupy ekumenicznej.
Na zakończenie odmówiono wspólnie z papieżem Modlitwę Pańską, jak podkreślił papież „modlitwę, która jednoczy wszystkich chrześcijan”. Po audiencji ekumeniczna grupa pielgrzymów wzięła udział w Mszy św. na Placu św. Piotra z okazji otwarcia Synodu Biskupów.