W homilii na placu Świętego Piotra papież powiedział, że uda się w niedzielę do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie odmówi różaniec i będzie modlić się o dar pokoju.
"Proszę także was, członkowie synodu, byście przyłączyli się do mnie z tej okazji. A następnego dnia, 7 października proszę wszystkich, by przeżyli dzień w modlitwie i poście w intencji pokoju na świecie" - dodał Franciszek.
Mówił także o "dramatycznej godzinie naszej historii" i "wichrach wojny oraz ogniu przemocy, które wstrząsają całymi narodami i państwami".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papież podkreślił również: "Jak wielokrotnie przypominaliśmy, nasze zgromadzenie nie jest zgromadzeniem parlamentarnym, lecz miejscem słuchania w komunii".
Zastrzegł zarazem: "Nie może usłyszeć głosu Pana ten, kto arogancko zakłada i twierdzi, że ma do tego wyłączne prawo".
Apelował: "Uważajmy, by nie zamienić naszego wkładu w punkty, których trzeba bronić, lub programy, które należy ustanowić, lecz ofiarujmy je jako dary, którymi trzeba się dzielić".
"Pamiętajmy, że na pustyni się nie żartuje: jeśli nie zwracamy uwagi na przewodnika, zakładając, że jesteśmy samowystarczalni, możemy umrzeć z głodu i pragnienia, pociągając za sobą innych" - ostrzegł Franciszek.
"Jest wśród nas, drodzy bracia i siostry, wiele osób silnych, dobrze przygotowanych, zdolnych wznieść się na wyżyny, dzięki energicznym ruchom refleksji i genialnym spostrzeżeniom. Wszystko to jest bogactwem, które nas pobudza, uskrzydla, czasami zmusza do bardziej otwartego myślenia i zdecydowanego pójścia naprzód, a także pomaga nam, by trwać mocni w wierze nawet w obliczu wyzwań i trudności" - oświadczył papież.
Jak stwierdził, "najwyższy w Kościele jest ten, kto najbardziej się schyla".
Reklama
Franciszek zachęcił uczestników synodu, by przeżywali go "pod znakiem słuchania, wzajemnej troski i pokory", "abyśmy czuli się akceptowani i akceptowali z miłością, i abyśmy nigdy nie tracili z pola widzenia ufnych, niewinnych i prostych oczu maluczkich, których głosem pragniemy być".
Wśród 368 uczestników synodu, mających prawo głosu, będzie siedmiu Polaków. Konferencję Episkopatu reprezentują: arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, biskup Gliwic Sławomir Oder i biskup pomocniczy warszawsko-praski Jacek Grzybowski. Ponadto w drugiej sesji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów uczestniczy jako przedstawiciel Kurii Rzymskiej prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kardynał Konrad Krajewski, a z nominacji papieskiej metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.
W sekretariacie synodu jest ksiądz Tomasz Trafny. Świeckim delegatem jest, podobnie jak podczas pierwszej sesji, Aleksander Bańka.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)