Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia,
Od powietrza, wojny, ognia i przednowia,
O przeżegnaj, jak kraj długi,
Nasze prace, nasze pługi;
Ustrzeż bytu i imienia,
Święta Matko Pocieszenia, nie opuszczaj nas.
13 października
Matka Boża Pocieszenia w Kawnicach
Przybywamy dziś do gościnnej diecezji włocławskiej, by zatrzymać się w Kawnicach – miejscowości położonej w okręgu konińskim, gdzie w 1628 roku dziedzic, Stanisław Gorzewski z miejscowym księdzem proboszczem ufundowali obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i umieścili go w kościele parafialnym. Obraz wkrótce zasłynął łaskami, co spowodowało napływ pielgrzymów. Mnogość otrzymywanych łask sprawiła, że znacznie wzrosła ilości wotów, które pielgrzymi składali Matce Bożej w podzięce za otrzymane dobrodziejstwa. Na tej podstawie Władze Kościoła w 1640 roku określiły ten obraz jako cudowny i łaskami słynący. W 1778 roku Papież Pius VI ustanowił główny odpust w parafii na cześć Matki Bożej, wyznaczając jego obchód na najbliższą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Augustyna, tzn. po 28 sierpnia. Data głównego odpustu w Kawnicach jest więc ruchoma, ponieważ ta niedziela wypada na przełomie sierpnia i września.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Sam obraz malowany został farbami olejnymi na płótnie a zastosowana technika wskazuje na okres powstania obrazu na przełom XVI i XVII wieku. Według tradycji obraz pochodzi ze Lwowa i jest typem obrazu bizantyjskiego, stąd przypuszcza się że jest on dziełem wschodniego malarza. Najświętsza Panna trzyma Dzieciątko Jezus na lewym ręku. Obie dłonie ma splecione przy nóżkach Syna. Jezus w lewej rączce trzyma kule ziemską, a prawą unosi w geście błogosławieństwa. W twarzy Bogarodzicy uderza dostojeństwo i spokój Władczyni. Oczy Pocieszycielki Strapionych uważnie wpatrują się w każdego pielgrzyma. W stroju Madonny i Dzieciątka mnóstwo barw, tak jednak stonowanych, że nie rażą jaskrawością. Nad czołem Maryi widzimy grecki krzyż, a na prawym ramieniu złotą gwiazdę.
Tytuł obrazu kawnickiego związany jest z działalnością Arcybractwa Matki Bożej Pocieszenia, któremu początek w Kawnicach dali Augustianie w 1778 r. Zwykle dla potrzeb bractwa adaptowano jeden z ołtarzy lub kaplicę, a obraz Matki Bożej Pocieszenia był patronalnym wizerunkiem bractwa. W Kawnicach tę rolę spełniał obraz Matki Bożej w głównym ołtarzu.
Cudowny obraz Matki Bożej od wielu stuleci doznaje należnej czci, zarówno od parafian, jak i od pielgrzymów, którzy chętnie nawiedzają to sanktuarium w ciągu całego roku. Na podstawie rozlicznych łask, jakich wierni doznawali w przeszłości przez wstawiennictwo Matki Bożej Pocieszenia, jak też licznych wotów składanych Matce Bożej w podzięce za te łaski, podjęte zostały starania o koronację cudownego obrazu papieskimi diademami. Uroczysta koronacja obrazu miała miejsce w dniu 1 września 1974 roku. Głównymi koronatorami obrazu byli: Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński, arcybiskup poznański Antoni Baraniak oraz miejscowy biskup włocławski Jan Zaręba. W uroczystości tej wzięli udział także inni biskupi, licznie zgromadzone duchowieństwo oraz wierni w liczbie około 50 tysięcy osób.
Maryjo Pocieszycielko Strapionych – wypraszaj nadal swoim dzieciom, pielgrzymującym do niebieskiej ojczyzny, liczne łaski, opiekuj się nimi, broń od wszelkiego zła i zagrożeń, pocieszaj w strapieniach i doprowadź do swojego Syna Jezusa, Źródła prawdziwego życia, radości i szczęścia.