Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Niedziela legnicka 51/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 grudnia. Od pierwszej grudniowej niedzieli rozpoczął się Adwent, czyli czterotygodniowy okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie tradycyjnie trwa również akcja Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach sprzedawane są świece na świąteczny stół. W tym roku w diecezji legnickiej zostanie rozprowadzonych ponad 90 tys. świec. Mała świeca będzie kosztowała 4 zł, duża 10 zł. Za pieniądze zebrane podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zostanie zorganizowany wypoczynek zimowy i letni dla dzieci powodzian i z rodzin ubogich.

3 grudnia. Wprawdzie św. Mikołaj przychodzi 6 grudnia, ale w tym roku można go było zobaczyć trochę wcześniej. 3 grudnia zawitał do Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Tam o godz. 15.00 spotkał się z ponad setką dzieci z ubogich rodzin. Legnickie Seminarium Duchowne już po raz 10 zorganizowało spotkanie ze św. Mikołajem. Każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami, zabawkami i przyborami szkolnymi. Prezenty przygotowane zostały dzięki pomocy ludzi dobrej woli.
Alumni IV roku przygotowali sztukę "Oko za oko" na motywach powieści Wiktora Hugo. Premiera odbyła się w czasie mikołajkowego spotkania. Niestety na razie obejrzeli ją tylko kapłani, wykładowcy, przełożeni i zaproszeni goście. Być może wkrótce sztukę będzie też można obejrzeć w parafiach.

4 grudnia. "Barbara św. o górnikach pamięta" - brzmi stare ludowe przysłowie. Wielu górników mówi o nadzwyczajnej opiece, jakiej doznają od Świętej. W polskich kopalniach znajdują się kapliczki poświęcone św. Barbarze, a górnicy zjeżdżający pod ziemię, polecają się jej opiece. 4 grudnia jest wielkim świętem górniczym, tzw. "Barbórką". Tradycyjnie już w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie tego dnia została odprawiona pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Msza św. w intencji górników i ich rodzin. "Modlimy się, aby w tym świecie przepełnionym komercją i zasadami wątpliwej wartości pomogła nam odnaleźć to, co najistotniejsze dla życia człowieka" - mówił biskup legnicki Tadeusz Rybak. Podczas uroczystości Biskup poświęcił również sztandar Związku Zawodowego Górników Dołowych Przemysłu Miedziowego. Po południu złożono też wiązanki kwiatów pod pomnikiem odkrywcy złóż miedzi Jana Wyżykowskiego.

Do wakacji pozostało jeszcze sporo czasu, jednak niektórzy już myślą o tym, jak zdobyć pieniądze na letni wypoczynek. Dzieci należące do Eucharystycznego Ruchu Młodych przy parafii Świętej Trójcy w Legnicy w II niedzielę Adwentu sprzedawały figurki Dzieciątka Jezus. Przez kilka tygodni wspólnie z siostrą Bożeną Flisikowską własnoręcznie wykonały ich ponad 150 sztuk. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży figurek Jezusa do świątecznych szopek dzieci wyjadą na wakacje.

6 grudnia. 150 dzieci wzięło udział w spotkaniu ze św. Mikołajem w jaworskiej parafii na Przyrzeczu. To już tradycja w parafii Miłosierdzia Bożego. Każdego roku dzieci z najbiedniejszych rodzin mogą liczyć na prezenty. Organizatorami jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i zespół parafialny Caritas. Fundatorami prezentów są miejscowi przedsiębiorcy, handlowcy i parafianie. Podczas uroczystości wystąpił również parafialny zespół "Faustyna".
Dziś św. Mikołaj rozdaje prezenty. Odwiedza przedszkola, szkoły i zakłady pracy. Nie zapomina również o parafiach. Zawitał m.in. do kościoła Świętych Tadeusza i Józefa w Legnicy. Paczki otrzymało tam 300 dzieci. Paczki ze słodyczami, owocami i niespodziankami zostały przygotowane dzięki wielu sponsorom i ludziom dobrej woli.

15 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy otrzyma sutanny. Po dwóch latach studiowania filozofii kandydaci na księży będą nosić strój duchowny. Jednak jest to dopiero pierwszy etap na drodze do kapłaństwa. Uroczystość obłóczyn odbędzie się w niedzielę o godz. 13.00 w katedrze legnickiej. Przewodniczyć jej będzie bp Tadeusz Rybak.

7 grudnia. Coraz częściej oszuści, chcąc wyłudzić pieniądze, podszywają się pod różne instytucje. W okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia pojawiły się osoby podające się za pracowników Caritas. Odwiedzając mieszkania, oferują kupno opłatków na wigilijny stół. Jak powiedział nam dyrektor legnickiej Caritas, ks. Józef Lisowski - opłatki roznoszą tylko te osoby, które mają upoważnienie od proboszcza parafii. Warto pamiętać, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży poświęconych opłatków przeznaczane są m.in. na potrzeby parafii, budowę kościoła czy pomoc ludziom biednym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję