W pierwszą sobotę października (03.10) przeżywaliśmy inaugurację Wielkiej Nowenny w naszej archidiecezji przed 100. rocznicą Objawień Matki Bożej Fatimskiej. Na uroczystość do parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie przybyło wielu pielgrzymów z różnych miejscowości. O godz. 18 rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe z rozważaniami fatimskimi. W trakcie ks. prał. dr Aleksander Ziejewski wygłosił konferencję maryjną, która dotyczyła historii i interpretacji Objawień Fatimskich.
Po zakończeniu modlitwy różańcowej rozpoczęła się Eucharystia, którą sprawował abp Andrzej Dzięga. Wśród wielu koncelebransów obecny był bp senior Jan Gałecki, ks. Zenon Hanas, wicegenerał Zakonu Pallotynów w Rzymie, ks. Jakub Nanpudakam, radca generalny Zakonu Pallotynów. Homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup, w czasie której podziękował Ojcom Pallotynom za troskę o parafię pw. św. Jana Ewangelisty, w której pracują, oraz za obecność na tej uroczystości, bo to oni budowali duchowość fatimską w Szczecinie. Następnie Arcypasterz wyjaśnił historię i znaczenie modlitwy różańcowej oraz przybliżył jej wartość również w dzisiejszych czasach: „To jest bardzo ważna modlitwa. Dana na wszystkie czasy, ale w sposób szczególny na trudne czasy. Dana na czasy, w których Bóg sam człowieka przygnębionego, człowieka przydeptanego, sponiewieranego, chce wziąć niejako za rękę i dźwignąć, i pokazać mu na nowo, kim jest!”. Następnie Kaznodzieja przypomniał treść objawień, które zinterpretował, i wezwał do modlitwy różańcowej: „Żeby ani jedna dusza nie zatraciła się w piekle. Na każdej duszy ludzkiej Bogu zależy do ostatniej chwili. Każda chwila modlitwy za ludzką duszę, za grzeszników, za tych, co w Boga nie wierzą, za tych, co drwią z Boga, co lekceważą Boga, co mówią przeciwko Bogu bluźniercze słowa - za nich trzeba się modlić!”. Na zakończenie homilii dziękował Bogu za to sanktuarium, które było otaczane wielką modlitwą i pracą jego poprzedników.
Pod koniec Eucharystii Urszula Strynowicz - animatorka Wspólnoty Nieustannego Różańca im. Jana Pawła II w Olsztynie - wygłosiła świadectwo, które dotyczyło powstania wspólnot Żywego Różańca. Usłyszeliśmy o charyzmacie grup oraz w jaki sposób można tworzyć takie wspólnoty. Następnie kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. kan. dr Andrzej Maćkowski odczytał dekret abp. Andrzeja Dzięgi erygujący Centrum Duchowości Fatimskiej przy Sanktuarium Fatimskim na os. Słonecznym, którego kustoszem został ks. kan. Henryk Silko. Po odczytaniu dekretu ruszyliśmy w procesji do sanktuarium, by przy figurze koronowanej przez sługę Bożego Jana Pawła II odśpiewać Apel Jasnogórski. Po zakończonym Apelu wyszliśmy na ulice miasta z modlitwą różańcową na ustach. Do pierwszej stacji figurę Matki Bożej Fatimskiej nieśli członkowie Żywego Różańca, siostry zakonne, lektorzy, klerycy szczecińskiego seminarium i do ostatniej księża. Procesja zakończyła się w sanktuarium Apelem Fatimskim. Na zakończenie uroczystości kustosz sanktuarium zaprosił wszystkich na modlitwę do Dobrego Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października oraz w pierwsze soboty miesiąca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu