Kard. Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, koordynującej działalność charytatywną Kościoła katolickiego oraz współpracę w dziedzinie rozwoju i promocji człowieka w skali międzynarodowej, 2 października br. został doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tytuł ten został mu przyznany przez Senat Uczelni na wniosek Rady Wydziału Teologii, jako wyraz najwyższego uznania „za ogromny wkład w promowanie charyzmatów osób świeckich w Kościele oraz nowych ruchów i wspólnot przyczyniających się do ożywienia i odnowy życia chrześcijańskiego”.
Poprzez nadanie najwyższego honorowego wyróżnienia, KUL docenił także „bogaty dorobek myśli teologicznej kard. Cordesa, skoncentrowanej wokół zagadnienia caritas, która w jego przekonaniu należy do istoty posłannictwa Kościoła, a przy zachowaniu specyficznie chrześcijańskiej inspiracji duchowej, staje się znakiem rozpoznawczym Kościoła w pluralistycznym świecie”. Laureat nawiązał do tego, mówiąc o relacji, w jakiej nauka społeczna Kościoła pozostaje do światła Objawienia oraz wspomniał o kierunku wskazanym przez Benedykta XVI w encyklice „Caritas in veritate”. - Jeśli naukę społeczną oddzieli się od doświadczenia chrześcijańskiego, wówczas stanie się ona manifestem politycznym, ale manifestem bez duszy. Nauka społeczna stawia chrześcijaninowi konkretne zadanie, by wobec innych chrześcijan ucieleśniał swoją wiarę - mówił.
„Osobowość i dzieło życia naczelnego kardiologa Kościoła powszechnego - jak określił laureata laudator ks. prof. Wiesław Przygoda - oddają trzy łacińskie słowa: caritas, communio, ministerium”. Z inicjatywy kard. Cordesa w 1983 r. powstało w Rzymie Międzynarodowe Centrum św. Wawrzyńca, a także idea międzynarodowego spotkania młodych w roku jubileuszowym, które zaowocowało Światowymi Dniami Młodzieży. Jego wkład w życie Kościoła to także promowanie charyzmatów osób świeckich. - Będąc wiceprzewodniczącym Papieskiej Rady ds. Laikatu w czasach, kiedy wielu ludzi w Kościele nie rozumiało jeszcze pojawiającej się rzeczywistości ruchów i nowych wspólnot, jakie Duch Święty wzbudził w Kościele, kard. Cordes miał intuicję ich ważnej roli i przyczynił się do tego, że odnalazły swoje miejsce w Kościele - podkreślał ks. prof. Przygoda.
Uroczystość zorganizowana w przededniu 65. Tygodnia Miłosierdzia, zwróciła uwagę także na dokument „Głód w świecie. Solidarny rozwój wyzwaniem dla wszystkich”, jaki laureat przygotował w 1996 r., na polecenia Jana Pawła II, a także na wizyty, jakie w imieniu Papieża kard. Cordes odbył m.in. do Rwandy, Pakistanu, Sudanu, Indonezji, by dawać świadectwo dyspozycyjności Kościoła do niesienia pomocy.
Paul Josef Cordes ur. się w 1934 w Kirchhundem (Nadrenia-Westfalia). W 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie, w 1975 r. został biskupem, a w 2007 r. - kardynałem. Był sekretarzem Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Niemiec, współpracował ze stowarzyszeniami, ruchami i różnymi instytucjami kościelnymi w Niemczech. W 1980 r. Jan Paweł II mianował go wiceprzewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz powierzył mu pieczę nad apostolatem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i Drogi Neokatechumenalnej. Od 1995 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum”; członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Papieskiej rady Iustitia et PAX oraz konsultorem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu