Jak to się zaczęło?
- Inspiracja do organizowania Familiady zrodziła się pod wpływem Ruchu dla Lepszego Świata - wspomina proboszcz parafii, ks. Józef Jakubiec. - Ruch proklamował kształtowanie nowego obrazu parafii jako wspólnoty wspólnot. Byliśmy parafią osiedlową, gdzie mieszkali ludzie, którzy przybyli z różnych stron kraju. Jednym z pierwszych naszych działań było budzenie w ludziach braterstwa, przełamywanie anonimowości. Sposobem realizacji zadania stała się m.in. Familiada. Przez pierwsze lata jej głównym organizatorem była parafia, obecnie impreza stała się ważnym wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności. Mamy również patronat świętych, do których modlimy się o błogosławieństwo. Są to: św. Michał Archanioł i sługa Boży Jan Paweł II oraz w tym roku bł. Aniela Salawa. Patronat honorowy objął kard. Stanisław Dziwisz.
Co się będzie działo?
Wśród organizatorów znajdują się: Rada Dzielnicy XII, Parafia Najświętszej Rodziny, SM „Nowy Bieżanów”, Dom Kultury, KS Baszta, KS Salwator oraz przedszkola (176, 180, 28), szkoły podstawowe (24, 111), gimnazja (29 i 30) i XXV LO. - W każdym roku nad organizacją Familiady czuwa inna szkoła, w tym roku jest to Gimnazjum nr 29 - mówi dyrektor Wiesław Kiełbasa. - Naszym zadaniem jest skoordynowanie wszystkich działań. Jeszcze przed wakacjami odbyły się pierwsze spotkania, natomiast aktualnie organizatorzy pozostają ze sobą w stałym kontakcie, spotykają się, informują o postępie w przygotowaniach.
Program tegorocznej Familiady zapowiada się, podobnie jak w latach poprzednich, interesująco. W piątek w godzinach popołudniowych uczestnicy Familiady (są to przede wszystkim gimnazjaliści z III klas i uczniowie kl. III z podstawówek z rodzicami) udadzą się do Łagiewnik, aby wziąć udział w Godzinie Miłosierdzia oraz w Mszy św. odprawionej w intencjach rodzin w kaplicy św. Faustyny. Tam nastąpi zapalenie „ognia miłosierdzia” i przyniesienie go do sanktuarium Najświętszej Rodziny. W sobotnie przedpołudnie odbędzie się cykl imprez sportowych, a wieczorem w kościele - koncert Stanisława Sojki. - To nowa inicjatywa, którą realizujemy od 3 lat - wyjaśnia ks. Jakubiec. - Koncerty Gwiazd Familiady zaistniały w ramach cyklu „Odkryjmy Podgórze”. Cieszę się, że przewodniczący dzielnicy XII Zbigniew Kożuch mocno się w to zaangażował i pozyskuje sponsorów oraz dba o poziom koncertów.
Niedzielne przedpołudnie przeznaczone jest na udział w odpustowej Mszy św. Po południu będzie miał miejsce korowód aniołów i świętych. połączony z apelem przy dębie Jana Pawła II. Na przygotowanej estradzie odbędą się występy utalentowanych uczniów reprezentujących osiedlowe szkoły, przedszkola i świetlice. Na finał zostanie odśpiewana piosenka, którą specjalnie na tegoroczną Familiadę stworzyli Barbara Leśniak (słowa) i Marcin Urban (muzyka).
Komu i czemu to służy?
Stałym elementem familiad było zbieranie datków na cele charytatywne, m.in. dzięki loterii fantowej. Obecnie organizatorzy pozyskują fundusze na stypendia dla uzdolnionych, potrzebujących wsparcia uczniów tutejszych szkół. - To nowy pomysł, który zrodził się pod wpływem Dzieła Nowego Tysiąclecia - Żywego Pomnika Jana Pawła II - wyjaśnia ks. Jakubiec. - W czasie zeszłorocznej Familiady zbieraliśmy pieniądze na ten cel, a w tym roku po raz pierwszy na Familiadzie wyróżnimy 10 stypendystów. - dodaje Zbigniew Stochel, przedstawiciel Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
W czasie roboczego spotkania organizatorów usłyszałam, jak ważną imprezą stało się to przedsięwzięcie dla osiedla. - Familiada przede wszystkim mocno integruje lokalne środowisko - mówi przewodniczący Kożuch. - Z naszych badań ankietowych wynika, że ponad 60% lokalnej społeczności w jakiś sposób w nim uczestniczy. - Tak sobie myślę, że Familiada jest krzykiem dobra. Bo organizatorzy starają się powstrzymać zło poprzez wspólne, pełne wzajemnej życzliwości działania - podsumowuje Katarzyna Jędrzejczak-Kiełbasa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu