Wernisaż prac polskich artystów, jakie wykonali w nawiązaniu do kultury Libanu, można było obejrzeć na wernisażu w klubokawiarni Fratelli Tutti.
Wernisaż wystawy „Ogrody Libanu - woda, źródło, życie” zorganizowało stowarzyszenie „Dom Wschodni - Domus Orientalis”. – W Łodzi zostały zaprezentowane 34 prace przygotowywane przez 14 polskich twórców, których wrażliwość, talenty i otwarte serca namalowały Ogrody Libanu. One to w Bejrucie stają się przestrzenią dialogu, a w Polsce pretekstem do rozmów, z których mogą narodzić się inspiracje do nowych działań. To nie jest wystawa, która krzyczy, domaga się uwagi. Ona w delikatny sposób zaprasza – mówiła w trakcie wernisażu Magdalena Sontag, kurator wystawy. Po trzech pokazach w Bejrucie, specjalnej wystawie „Ogrody Libanu. Prolog” w Katowicach oraz dwóch pokazach w Bytomiu i Chorzowie, finał wystawy odbył się w Łodzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Swoje słowa do odwiedzających wystawę skierował o. Elia Mouaness, proboszcz maronickiej parafii Michała Archanioła w Bejrucie. Zostały one odczytane trakcie wernisażu: - „Spotkanie z „Ogrodami Libanu” to przeżycie niezwykle cenne – obrazy są bowiem silnym przesłaniem solidarności i miłości, których po prostu nie się opisać słowami. Ta wystawa w wyjątkowy sposób otwiera serca ludzi cierpiących, dając pociechę, przemienia miejsca śmierci w miejsca kwitnące życiem oraz zasiewa nadzieję – taką nadzieję, która pomaga człowiekowi nie upaść i nie umierać od środka! – napisał w liście o. Elia Mouaness. Wraz ze Stowarzyszeniem „Dom Wschodni - Domus Orientalis”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi projekty pomocowe w Libanie, Syrii i na Ukrainie. - Łódzka Caritas i Stowarzyszenie od kilku lat prowadzą wspólne działania na rzecz mieszkańców Bliskiego Wschodu - w Syrii i w Libanie. Programem stypendialnym objętych jest 320 dzieci w Aleppo, w Syrii oraz niemal 70 dzieci w Bejrucie i na południu Libanu. Obie organizacje fundują odbudowę mieszkań i miejsc pracy po wybuchu w porcie w Bejrucie oraz trzęsieniu ziemi w Syrii i Libanie. Ważną częścią działalności jest ciągłe budowanie relacji pomiędzy wspólnotami w Polsce i na Bliskim Wschodzie oraz wspólnych projektów kulturalnych i artystycznych – mówi Tomasz Kopytowski, dyrektor łódzkiej „Caritas”.
Jak zapowiedziała Magdalena Sontag, kurator wystawy, projekt „Ogrody Libanu” ma szansę ponownie przerodzić się w „Młode Ogrody Libanu” - projekt, który jest samym dobrem. - Mamy nadzieję, że podobnie jak w I edycji, prace znajdą swoich mecenasów, a zebrane dzięki temu środki pieniężne pozwolą zorganizować II edycję „Młodych Ogrodach Libanu”, w Bejrucie – mówiła Sontag. W drugiej części wernisażu organizatorzy połączyli się poprzez łącze internetowe z mieszkańcami Libanu, by także oni mogli wziąć udział w łódzkiej prezentacji prac artystów i porozmawiać między sobą. Spotkanie zakończył poczęstunek i swobodne rozmowy.
Wystawa w
klubokawiarni Fratelli Tutti w Łodzi potrwa do 7 czerwca.