Wspólnota Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus 14 grudnia 2008 r. przeżywała wielkie dziękczynienie za 60 lat pobytu w sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie. Na tę uroczystość przybył Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, którego powitała matka generalna Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus - s. Stanisława Murawska.
Po akademii w wykonaniu młodzieży KSM z Krasnobrodu, słowa podziękowań i życzeń na ręce Matki Generalnej złożyły delegacje poszczególnych grup parafialnych, po czym słowa wdzięczności za zaangażowanie i pracę sióstr, wyraził kustosz sanktuarium w Krasnobrodzie ks. prał. Roman Marszalec.
Centralnym punktem uroczystości jubileuszowych była Eucharystia, której, w otoczeniu kapłanów i wiernych, przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Wacław Depo. W homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „(…) przez dar wybrania na wzór Maryi, oddając siebie samych Chrystusowi, za wolność i rozwój Kościoła świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca. Rady ewangeliczne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa są odpowiedzią serca i ciała, są odpowiedzią miłości na prowokację dzisiejszego świata i bałwochwalczy kult stworzenia, który w ciele, żądzy posiadania mamony i władzy - kariery, chce widzieć sposób przeżywania świata bez ostatecznego celu”.
W tym modlitewnym dziękczynieniu uczestniczyło 28. sióstr, te, które pracują obecnie w Krasnobrodzie, jak i przybyłe z różnych miejsc Polski.
Warto wspomnieć, iż dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus w Krasnobrodzie otworzyła przełożona generalna, m. Jadwiga Maciejewska 23 listopada 1948 r. Uczyniła to na prośbę ks. prał. Ludwika Liwerskiego, proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Zarząd generalny wyraził zgodę na zorganizowanie w Krasnobrodzie apostolskiej placówki zgromadzenia i skierował tam do pracy cztery siostry.
Dom ten pw. Matki Bożej Krasnobrodzkiej został erygowany przez ordynariusza lubelskiego bp. Stefana Wyszyńskiego, dekretem z 4 grudnia 1948 r. W grudniu 1948 r. s. Maria Herman otworzyła, przy pomocy diecezjalnego oddziału Caritas, kurs kroju i szycia dla dziewcząt i starszych kobiet, który prowadziła jako instruktorka s. Ludmiła Jadwiga Glinka. Kurs ten, w którym uczestniczyło 40 uczennic, został zamknięty w 1950 r. z powodu likwidacji Caritas przez władze PRL. Wtedy siostry podjęły nauczanie religii w szkole, działalność przy kościele i opiekę nad chorymi w parafii, którym służyła jako pielęgniarka s. Teresa Nasierowska, zatrudniona w miejscowej aptece.
We wrześniu 1949 r. z polecenia przełożonej generalnej s. Anastazja Pietrzak otworzyła przedszkole dla dzieci z najuboższych rodzin. S. Maria Herman w latach 1948-50, prowadziła Koło Żywego Różańca, opiekowała się tercjarstwem. W Wielkim Poście w każdy piątek prowadziła Drogę Krzyżową dla dzieci i dorosłych.
W Krasnobrodzie siostry znane były przede wszystkim jako katechetki. Przygotowywały przedstawienia, akademie, jasełka, wieczory poezji i pieśni religijnych, spotkania powołaniowe i loterie fantowe.
Siostry prowadzą gospodarstwa domowe na plebanii, a także dbają o szaty liturgiczne i wystrój kościoła.
Trwając w radosnym dziękczynieniu za wszelkie dobro, którym Pan Bóg obdarzył nas przez nasze siostry, posługujące u Tronu Matki Bożej - Pani Roztocza, pozostaje życzyć, aby wpatrzone w przykład życia ich założycieli, za ich wzorem wielbiąc Boga i służąc Kościołowi, mogły coraz lepiej sprostać zadaniom, które stawia przed nami trudny czas obecnego stulecia. Niech Maryja otacza je swoją macierzyńską opieką i wyprasza u Swojego Syna dar nowych i świętych powołań do służby Bogu w tym zgromadzeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu