Gruntowny remont pociągnął za sobą ogromne koszty. Niestety, jak mówił z żalem ks. kan. Tadeusz Malec - proboszcz parafii w Rzgowie, mimo trzykrotnych starań o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego żadnych funduszy nie uzyskano. Organy udało się odrestaurować dzięki życzliwości i pomocy materialnej parafian i burmistrza Rzgowa p. Jana Mielczarka. Wszystkie działania podczas prac remontowych wspierał p. Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków. Uroczystego poświęcenia odrestaurowanych zabytkowych organów dokonał ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz.
W homilii ks. Klimkiewicz podkreślił, że muzyka kościelna i śpiew kościelny jest nie tylko po to, aby oddać chwałę i cześć Bogu, ale również po to, aby nas uduchowić i zbliżyć do Boga. - Konieczne jest odkrywanie na nowo i ustawiczne przeżywanie piękna modlitwy i liturgii. Trzeba modlić się do Boga nie tylko formułami poprawnymi teologicznie, ale również w sposób piękny i dostojny - przypomniał słowa Jana Pawła II. Przeżywając piękno, ubogacamy się, wznosimy ku Bogu, jednoczymy się z Nim i z Nim żyjemy w codziennym życiu. W muzyce, grze organowej należy widzieć integralny element liturgii, a nie tylko dekorację czy ozdobę, której łatwo można się pozbyć. Żyć pięknem kościoła, tzn. uczestniczyć w życiu kościoła również przez liturgię, śpiew i piękną grę na organach. Koncert w wykonaniu Michała Olszewskiego z Kielc, którego zgromadzeni wysłuchali po zakończeniu Mszy św., był wspaniałym akcentem uroczystości.
Generalne odrestaurowanie zabytkowych organów to jedno z wielu przedsięwzięć, jakich podjęto się w ostatnich czasach w pięknym kościele.
Zabytkowa rzgowska świątynia wymaga konserwacji. Każdy z księży proboszczów tego pięknego zabytku sakralnego starał się poddawać go remontom i pracom konserwacyjnym. Również ks. kan. Tadeusz Malec, obecnie pełniący funkcję gospodarza parafii, dokłada wszelkich starań w odnowienie kościoła i jego pięknego wnętrza. Odrestaurowano chrzcielnicę, ornat z XVII wieku, część naczyń liturgicznych, poddano konserwacji dokument potwierdzający historyczne znaczenie Rzgowa - sygnowany przez Jana III Sobieskiego.
Od 28 sierpnia 2004 r. z nominacji abp. Władysława Ziółka posługę duszpasterską w parafii sprawują ks. kan. Tadeusz Malec - proboszcz i ks. Robert Nowak. W parafii rzgowskiej działają: Żywa Róża, Rycerstwo Niepokalanej, oaza, grupa modlitewno-pokutna, Akcja Katolicka. Pod opieką Jana Adamkiewicza (organisty), Elżbiety Wiry (katechetki) i ks. Roberta Nowaka (opieka duchowa) od 2005 r. śpiewa 60-osobowa schola. Ta młoda utalentowana grupa odniosła już wiele sukcesów. Na XIX Ogólnopolskim i XI Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej zajęła I miejsce w kategorii chórów wielogłosowych. Aktywny udział w uroczystościach parafialnych bierze również chór „Camerata” pod dyrekcją Izabeli Kijanki oraz Orkiestra Dęta, która w 2007 r. obchodziła 100-lecie.
W życiu parafii pięknie też zaznaczają swoją obecność (w wieku od 7 do 12 lat) członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych pod opieką s. Marianny Marii Mościckiej. Dzieci poprzez śpiew, taniec, modlitwę czytanie Słowa Bożego integrują się jako parafianie.
Patrząc na zaangażowanie parafian w życie kościoła, remonty świątyni i upiększanie jej otoczenia Ksiądz Proboszcz powinien cieszyć się sukcesami duszpasterskimi, ale jednak jest coś, co go bardzo smuci. Wspólnotę parafialną stanowi 5 tys. wiernych, ale do kościoła przychodzi około jedna czwarta. Frekwencja jest większa na pasterce, rezurekcji czy uroczystościach Bożego Ciała. Pocieszające jest to, że więcej ludzi przystępuje do spowiedzi i Komunii św.
Po czterech latach gospodarowania w Rzgowie ks. kan. Tadeusz Malec bardzo wysoko ocenia pracę ze wspólnotą parafialną, dzięki której wiele można osiągnąć na chwałę Boga i dzięki której wiele inicjatyw może być zrealizowanych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu