„Niech chwalą Jego imię wśród tańców, niech grają Mu na bębnie i cytrze”
(Ps 149, 3)
Na skraju powiatu lubańskiego, w niewielkiej parafii w Biedrzychowicach marzenia miejscowego proboszcza ks. Jana Nowaka i kilku innych osób stały się rzeczywistością. Kilkuosobowa, skromna schola, przerodziła się w zespół muzyczny „Nasze Jeruzalem”. Swoją posługą zespół obejmuje nie tylko własną parafię, ale także coraz liczniejsze miejsca w diecezji legnickiej, zawędrował nawet do Częstochowy.
Historia zespołu sięga roku 2000, kiedy to 10 dziewcząt, które razem przystępowały do I Komunii Świętej zaczęło służyć Bogu śpiewem. Przez długi czas dzięki własnemu samozaparciu trwały w postanowieniu służenia swoim talentem podczas niedzielnych Eucharystii. W roku 2005 pod opieką miejscowego nauczyciela chemii, grupa dziewcząt wyjechała po raz pierwszy na warsztaty formacyjno-muzyczne organizowane przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Mocni w Duchu” w Łodzi. To był czas, w którym większość z nich po raz pierwszy w swoim życiu spotkała się z pełnym żywej wiary, dynamicznym Kościołem. Poznały ludzi, w różnym wieku, którzy na co dzień żyją Bogiem, szukają Go i służą Mu swoimi talentami. Zachwyciły się! W ich sercach zrodziło się nieśmiałe pragnienie: „A może tak mogłoby być i u nas w Biedrzychowicach?” Marzenie to wydawało się nierealne. Brak muzyków, brak profesjonalistów od śpiewu, którzy mogliby pokierować rozwojem umiejętności. Ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. On powoli pomagał wcielać to pragnienie w życie.
Po kilku miesiącach, zasiane na warsztatach ziarenko, zakiełkowało. Dziewczęta sięgnęły po instrumenty: keyboard, gitara, skrzypce, bongos i ćwicząc przez wiele godzin opracowały pierwsze trzy utwory, które zagrały i zaśpiewały podczas niedzielnej Eucharystii w kościele parafialnym. Poprosiły też o wsparcie sąsiada - instruktora GOK w Olszynie, który dołączył do nich na stałe. W grudniu 2006 r. zasilił ich grupę miejscowy lekarz - pasjonat muzyki, który przygotowuje dla zespołu aranżacje muzyczne, a wraz z nim jego dzieci i żona. Z czasem doszli następni. Tak oto schola przekształciła się w zespół, przybierając wymodloną nazwę „Nasze Jeruzalem”.
Pragnąc poznać opinię profesjonalistów na swój temat, zespół wziął udział w kilku przeglądach muzyki religijnej, zdobywając między innymi 3 miejsce podczas Diecezjalnego Przeglądu Pieśni Religijnej i Patriotycznej w Polkowicach, I miejsce w I Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej w Wilkszynie pod Wrocławiem, oraz I miejsce w Festiwalu „Sacro Song” w Lubaniu. W 2006 r. uczestnicząc po raz kolejny w warsztatach formacyjno-muzycznych grali i śpiewali w 100-osobowym zespole na letniej scenie w Tomaszowie Mazowieckim. Rok 2007 był kolejnym przełomem w działalności zespołu. Zespół zorganizował wtedy cykl warsztatów pod nazwą „Twój talent - twoją szansą i radością”, podczas którego pod okiem profesjonalistów uczestnicy doskonalili umiejętności wokalne i instrumentalne. Podczas warsztatów powstała diakonia tańca, w której posługują oprócz członków zespołu, wychowanki Ogniska Wychowawczego dla Dziewcząt prowadzonego przez zakon Sióstr Magdalenek w Lubaniu. Współpraca z Ogniskiem jest wielką radością zespołu, a diakonia tańca bardzo oryginalnym i wnoszącym głębokie przeżycia przykładem modlitwy poprzez taniec.
Od początku członkom zespołu towarzyszy potrzeba przeżywania systematycznej formacji. To nie jest łatwe. Jak w tak zróżnicowanej wiekowo grupie poprowadzić formację, która właściwie dotrze do wszystkich? Na to pytanie jeszcze nie znaleźli trwałej odpowiedzi. Poszukują, będąc w stałym kontakcie z zaprzyjaźnionymi jezuitami, benedyktynami, księżmi. Niektórzy, pogłębiają formację indywidualną podczas rekolekcji ignacjańskich czy w ramach seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Zawsze elementy formacyjne obecne są na organizowanych przez nich warsztatach, na próbach towarzyszy im modlitwa, a na co dzień - różaniec. W czerwcu podczas wakacyjnego pobytu zespołu w klasztorze Ojców Benedyktynów w Biskupowie i wizyty w klasztorze Ojców Oblatów w Bodzanowie otrzymali od zaprzyjaźnionego z grupą ojca Joachima Pusza figurkę Matki Boskiej Fatimskiej - którą obrali za swoją orędowniczkę. Figurka ta towarzyszy zespołowi w ich posłudze poza parafią, a w parafii członkowie zespołu zabierają swoją orędowniczkę do domów, gdzie podczas rodzinnej modlitwy różańcowej proszą o wsparcie i opiekę oraz dziękują za doznane łaski. We wrześniu na zaproszenie ks. dr. Marka Mendyka sprawowali posługę muzyczną podczas IX Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych w Krzeszowskim Sanktuarium. Było to dla nich wielkim przeżyciem i formacyjnym spotkaniem z Bogiem i jego dziećmi, którzy pomimo chorób i osobistego cierpienia potrafią cieszyć się z dni, którymi ich Bóg obdarzył. Zespół wraz ze Wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym w Olszynie jest współorganizatorem Regionalnych Spotkań Poszukujących Mocy Ducha Świętego. Na spotkania te przyjeżdża corocznie ponad 200 osób - członków wspólnot z diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Inicjatywa organizowania spotkań narodziła się podczas pobytu w Biedrzychowicach w 2005 r. członków zespołu ewangelizacyjnego „Mocni w Duchu”, którzy wspierali kolejne spotkania swoją posługą muzyczną. Ostatnio otrzymali od organizatorów ogólnopolskiej Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych zaproszenie do posługi w czerwcu 2009 r. na wałach sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Jak sami twierdzą, to ich Pośredniczka Maryja - której się zawierzyli - posyła ich w kolejne miejsce, oby śpiewać, grać, tańczyć na chwałę Pana i ku radości ludzi.
Obecnie zespół tworzy 28 osób w wieku od 6 do 46 lat. W historię zespołu żywo wpisany jest również dwuletni Jaś, którego choroba i śmierć w styczniu 2005 r., stały się źródłem wielu przemian. Dziś, patrząc wstecz, mówią za psalmistą: „Biadania moje zamieniłeś w taniec” (Ps 30, 12).
Pomóż w rozwoju naszego portalu