Dzień 4 grudnia, w którym liturgia Kościoła przypomina nam postać św. Barbary, jest zarazem świętem wszystkich, którzy obrali ją sobie za patronkę. W naszej diecezji jest to dzień szczególnej modlitwy za osoby związane z górnictwem. Tego dnia, w Lubinie, w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego w intencji górników i ich rodzin.
We Mszy św. koncelebrowanej obok biskupa legnickiego Stefana Cichego uczestniczył także biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, do niedawna biskup pomocniczy naszej diecezji, a także ks. prał. Józef Lisowski, kanclerz Kurii, oraz dziekani, proboszczowie i prezbiterzy związani z parafiami i duszpasterstwem wśród rodzin górniczych.
W Eucharystii wzięli udział górnicy zagłębia miedziowego wraz ze swymi rodzinami, dyrektorzy kopalń, prezesi różnych zakładów i spółek związanych z Kombinatem, Prezes wraz z Zarządem Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi SA (KGHM) a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz.
To święto górnicze było także okazją do złożenia podziękowań na ręce prezesa KGHM Mirosława Krutina za wszelkie formy wsparcia finansowego Kombinatu dla różnych działań w ramach diecezji legnickiej. Dotyczy to chociażby pomocy w organizowaniu ferii i kolonii dla dzieci i młodzieży, współfinansowania remontu instrumentu organowego mistrza Englera w Krzeszowie, czy też współpracy z diecezjalnym Radiem Plus w Legnicy.
W homilii Biskup legnicki przypomniał postać św. Barbary, ukazując ją jako osobę, która poznawszy wolę Bożą, chciała ją wypełnić do końca. „Pamiętała, że ten kto buduje na woli Bożej, buduje na mocnym fundamencie - mówił Ksiądz Biskup. - Patrząc na przykład św. Barbary i wielu innych Świętych, którzy wypełniali wolę Boga, zachęceni usłyszanym dziś Słowem Bożym i my mamy się starać, by wolę Pana Boga wobec nas wypełnić, aby i o naszym życiu można było powiedzieć, że budujemy je na solidnym fundamencie”.
Nawiązując zaś do codziennego życia opartego na pracy i różnych innych obowiązkach, Ksiądz Biskup apelował: „I my nie tylko pracujmy, ale pamiętajmy, że życie składa się z modlitwy i pracy. Dlatego łączmy naszą pracę z modlitwą, a modlitwę z pracą, by nasze życie posuwało się do przodu, a przez to by wypełniała się w naszym życiu wola Boża. Chciałbym na jeszcze jedną rzecz zwrócić uwagę. Od 27 lat istnieje w Polsce Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta. Jest to stowarzyszenie ludzi świeckich działających także pod patronatem Kościoła, którzy próbują pomagać najbiedniejszym, bezdomnym. Jest 60 oddziałów w całej Polsce. W naszej diecezji są takie 2 miejsca w Jeleniej Górze i Zgorzelcu. Oba te oddziały odwiedzałem. Zarząd Główny znajduje się we Wrocławiu. Po ostatniej wizytacji kanonicznej w dekanatach lubińskich wiosną tego roku, powstała myśl, aby taki oddział założyć w Lubinie. Było już kilka spotkań, dlatego zachęcam, aby włączyć się w to dzieło pomocy. Odczytajmy także w tym wyraz woli Bożej, że także poprzez nasz udział, możemy pomóc w wielkiej i ważnej sprawie. Obyśmy wszystkie nasze codzienne sprawy potrafili łączyć z Panem Bogiem, tak, jak św. Barbara. Oby nie tylko nasza modlitwa i udział we Mszy św., ale także dobre czyny i udział w różnej formie w dziele pomocy najbiedniejszym będzie tego wyrazem”.
Górniczemu świętu, zawsze towarzyszą organizowane liczne wydarzenia, związane z tradycjami braci górniczej. Należą do nich chociażby przyjęcie nowych adeptów sztuki górniczej, skok przez skórę, karczma piwna czy też górnicza pobudka, kiedy to członkowie orkiestry górniczej pojawiają się o 6 rano na osiedlach, gdzie mieszkają dyrektorzy poszczególnych kopalń, i budzą ich - a przy okazji i sąsiadów - dźwiękami pobudki i innych otworów granymi na instrumentach dętych.
Również tej uroczystości towarzyszyła obecność górniczej orkiestry i śpiew męskiego chóru górniczego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu