Temat tegorocznej odsłony wydarzenia to: „Ksiądz Jan Długosz – polski kronikarz i... proboszcz w Kłobucku”. Zadaniem uczestników będzie samodzielne wykonanie pracy plastycznej o charakterze symbolicznym, ukazującej związek ks. Długosza ze sprawowaniem probostwa w Kłobucku (w latach 1434-49).
Konkurs ponownie jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w tym uczniów z niepełnosprawnościami) oraz do osób z niepełnosprawnościami powyżej 18. roku życia z terenu województwa śląskiego i/lub archidiecezji częstochowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Inspiracją do przygotowania pracy plastycznej mogą być zdjęcia niezwykłych pamiątek, które pozostały w świątyni po ks. Długoszu. Są to kielich mszalny – jego dar dla parafii oraz zabytkowy ornat gotycki z herbem „Wieniawa”, wykonany na zlecenie historycznego proboszcza, który był również przez niego używany. Wspomniane zdjęcia wraz z regulaminem konkursu są dostępne na stronie internetowej: https://marcin.klobuck.net/drugi-regionalny-konkurs-plastyczny/ .
Reklama
– Otwieramy się na kreatywność, osobisty odbiór i wyobraźnię, która jest bardzo bogata wśród ludzi młodych, również wśród osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy bardzo otwarci i ogromnie ciekawi tego, jak uczestnicy konkursu odczytają obecność ks. Długosza w Kłobucku – mówi ks. Paweł Caban, wikariusz kłobuckiej parafii św. Marcina.
Kapłan zwraca uwagę na fakt, że obecność kronikarza i proboszcza była bardzo znacząca. Ponadto ks. Długosz pozostał emocjonalnie związany z Kłobuckiem nawet już po tym, kiedy przestał być tu proboszczem z uwagi na obowiązki na dworze królewskim. – Nie przestał dbać o kościół, z jego inicjatywy świątynia została rozbudowana. Ksiądz Długosz sprowadził również kanoników regularnych laterańskich, którzy mieli przejąć i kontynuować wielkie dziedzictwo Kłobucka – zaznacza ks. Caban.
Zdaniem wikariusza, wiele osób niestety nie ma świadomości tego, że Jan Długosz, znany głównie jako kronikarz, był również kapłanem i proboszczem. – Jest to dla mnie bolesne, ponieważ był on wielką i niezwykłą osobowością, która może promować nasz region. Wielu wciąż tego nie docenia – przyznaje ks. Caban.
Reklama
Zdaniem kapłana, osoba ks. Długosza nie została do końca odczytana, rozpoznana i zrozumiana przez mieszkańców regionu. – Zanim rozpocząłem posługę w Kłobucku, widziałem w nim po prostu historyka i naukowca, ale im bardziej się wczytuję i odkrywam głębiej postać ks. Długosza, widzę w nim przede wszystkim człowieka wielkiej wiary i inspirację duchową, która pozwoliła mu czynić wielkie rzeczy i działać z dużym rozmachem. Jego fundacje są rozsiane po całej Polsce. Zapoczątkował wielkie dzieła, np. klasztor na Skałce. Widzę, jak wiara pozwoliła mu osiągnąć wielki rozmach. Dla mnie jako dla kapłana to staje się inspiracją. Bardzo się cieszę, że mogę pełnić moją posługę w Kłobucku i czerpać od takiego mistrza – podkreśla ks. Caban.
Konkurs „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele...” jest jednym z etapów przygotowań do 550. rocznicy śmierci ks. Długosza, która będzie obchodzona w 2030 r. – Mamy nadzieję, że wraz z Kłobuckiem odżyje cały region i że pokażemy Polsce, iż stąd wywodzi się człowiek, który odcisnął wielki ślad na polskiej kulturze. Jego osoba może inspirować również współczesne pokolenia – zapewnia wikariusz kłobuckiej parafii.
Warto podkreślić, że w zeszłym roku, w pierwszej edycji konkursu, której temat brzmiał: „Matka Boża Kłobucka Niepokalana Ucieczka Grzeszników w moich oczach”, nadesłano 174 prace. – To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że tak liczna reprezentacja dzieci, młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami zdecydowała się odpowiedzieć na naszą propozycję i dostrzec tę perełkę w naszym regionie, którą jest kłobuckie sanktuarium – podsumowuje ks. Caban.