Reklama

Wiadomości z Watykanu

W niedzielę 22 czerwca br. Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Bośni i Hercegowiny, do ziemi, na której w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego stulecia toczyła się najkrwawsza i najstraszniejsza wojna w Europie od czasu II wojny światowej. Była to druga wizyta Papieża w tym kraju, a zarazem 101. zagraniczna podróż apostolska. Podczas Mszy św. w stolicy kraju - Banja Luce Papież beatyfikował pochodzącego z tego miasta Ivana Merza, pierwszego świeckiego Chorwata.

Niedziela Ogólnopolska 27/2003

AG/AP/Massimo Sambucetti

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej, 25 czerwca 2003 r.

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej, 25 czerwca 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tego, aby społeczeństwo zyskało prawdziwie ludzkie oblicze i wszyscy z ufnością mogli patrzeć w przyszłość, konieczne jest odbudowanie człowieka od wewnątrz, lecząc rany i dokonując autentycznego oczyszczenia pamięci przez wzajemne przebaczenie. To w głębi serca znajduje się źródło wszelkiego dobra, a także, niestety, wszelkiego zła (por. Mk 7, 21-23). To w nim musi dokonać się zmiana, dzięki której będzie możliwa odnowa tkanki społecznej oraz stworzenie stosunków międzyludzkich otwartych na współpracę między żywymi siłami kraju.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia powitalnego wygłoszonego na lotnisku w Banja Luce podczas 101. papieskiej podróży zagranicznej - 22 czerwca 2003 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Dzisiaj wspominaliśmy postać papieża Pawła VI. W minioną sobotę bowiem przypadła 40. rocznica jego wyboru na Stolicę Piotrową. Ten Sługa Boży w ciągu 15 lat pontyfikatu z wielką mądrością wdrażał naukę II Soboru Watykańskiego. Jego pasterskie posługiwanie zawsze było nacechowane umiłowaniem Boga, ludzi i Kościoła".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 25 czerwca 2003 r.

Fundamentalna rola ONZ

Stolica Apostolska uważa, że potrzebna jest "niezależna międzynarodowa władza, zdolna prowadzić rodzinę ludzką ku pokojowi" i władzą tą powinna być Organizacja Narodów Zjednoczonych. Informuje o tym sekretarza generalnego ONZ - Kofi Annana watykański sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano w liście wysłanym w imieniu Jana Pawła II. Tekst dokumentu, noszącego datę 5 czerwca, rozpowszechniony został 20 czerwca br. w Watykanie.
Kard. Sodano nawiązuje do niedawnej rezolucji ONZ w sprawie odbudowy Iraku, wyrażając nadzieję, że można ją uznać za ponowne dowartościowanie misji organizacji. Przypomina następnie liczne wystąpienia Jana Pawła II na temat konieczności istnienia "niezależnej międzynarodowej władzy, która nie tylko pełnić będzie rolę mediatora w potencjalnych konfliktach, ale również przewodnika całej ludzkości, by doprowadzić rodzinę ludzką do pokoju przez prawo", jak o tym już 40 lat temu pisał Jan XXIII w encyklice Pacem in terris.
"Niedawny kryzys iracki - pisze dalej kard. Sodano - przypomniał raz jeszcze o konieczności większego niż dotąd poszanowania zasad zapisanych w Karcie ONZ, tak aby można było uniknąć akcji jednostronnych, które prowadzą do osłabienia prawa międzynarodowego i zawartych porozumień".
W imieniu Ojca Świętego watykański sekretarz stanu wyraża życzenie, by Organizacja Narodów Zjednoczonych rozwinęła również takie formy współpracy, które "sprzyjałyby wspólnym działaniom przywódców świata w zwalczaniu sytuacji niesprawiedliwości i ucisku i przyczyniłyby się w ten sposób do budowy rodziny ludzkiej".

Reklama

Watykan o konwencji nt. osób niepełnosprawnych

"Osoby niepełnosprawne mają takie same prawa i obowiązki, jak wszyscy inni ludzie" - stwierdził abp Celestino Migliore, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zabrał on głos w Nowym Jorku na spotkaniu komitetu przygotowującego konwencję o prawach osób niepełnosprawnych.
Abp Migliore przypomniał, że od ogłoszenia przez ONZ Deklaracji Praw Osób Niepełnosprawnych minęło już 27 lat. Od tego czasu nauka i służba zdrowia poczyniły znaczne postępy. Winna je uwzględnić przygotowywana obecnie Międzynarodowa Konwencja Ochrony i Promocji Praw i Godności Osób Niepełnosprawnych. By ukazać poparcie Stolicy Apostolskiej dla postępów dokonujących się na tym polu, jej stały obserwator przy ONZ przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed trzema laty na obchodach Jubileuszu Niepełnosprawnych. Wezwał on wówczas polityków, by zapewnili osobom niepełnosprawnym godne warunki życia i możliwości rozwoju. "W społeczeństwie bogatym w wiedzę naukową i techniczną można i należy czynić w tym kierunku więcej niż dotychczas" - powiedział wówczas Ojciec Święty. Dotyczy to badań biomedycznych pomagających zapobiegać inwalidztwu, a także leczenia, opieki, rehabilitacji i ponownej integracji społecznej osób niepełnosprawnych.

101. Pielgrzymka papieska

Bośnia i Hercegowina
22 czerwca 2003 r.

Wezwanie do pokoju i przebaczenia
Na lotnisku w Banja Luce Ojca Świętego powitali przedstawiciele władz państwowych kraju i samorządowych miasta. Wśród witających był także wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej - brytyjski dyplomata Paddy Ashdown, który sprawuje nadzór nad procesem pokojowym w Bośni i Hercegowinie. Zwracając się do obecnych na lotnisku mieszkańców, Ojciec Święty powiedział, że pamięta o długiej próbie, jakiej zostali poddani, i o cierpieniu w ich codziennym życiu. "Staję u Waszego boku, by prosić wspólnotę międzynarodową, która tak wiele już uczyniła, aby nadal była z Wami, pozwalając osiągnąć szybko sytuację pełnego bezpieczeństwa w sprawiedliwości i zgodzie" - powiedział Papież.
Z lotniska Ojciec Święty udał się do znajdującego się na wzgórzu Petriczevac franciszkańskiego klasztoru Świętej Trójcy, gdzie w czasie II wojny światowej Chorwaci dokonali masakry Serbów i gdzie podczas ostatniego konfliktu na Bałkanach zginęło wielu katolików. Na prośbę władz kościelnych przed wizytą Ojca Świętego usunięto ze wzgórza ruiny zniszczonego kościoła klasztornego. Przy skromnym ołtarzu polowym ustawiono prosty krzyż oraz figurę Matki Bożej.
Na Mszę św. beatyfikacyjną przybyli przedstawiciele władz, wspólnot wyznaniowych, a także kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Bośni i Hercegowiny oraz z krajów ościennych: Chorwacji, Słowenii, Czarnogóry, którzy witali Papieża okrzykami: "Janie Pawle II, jesteśmy z Tobą!", "Całym sercem witamy!".
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. Ojciec Święty przypomniał bolesną historię tej ziemi i wezwał narody Bośni i Hercegowiny do pokoju, przebaczenia i pojednania, a także przeprosił wiernych innych wyznań za winy popełnione wobec nich przez katolików podczas wojny w latach 1991-95: "Z tego miasta, naznaczonego w ciągu dziejów ogromem cierpienia i krwi, błagam Wszechmogącego Pana, by okazał miłosierdzie za winy popełnione przeciwko człowiekowi, jego godności i jego wolności, również przez synów Kościoła katolickiego, i natchnął wszystkich pragnieniem wzajemnego przebaczenia" - powiedział Papież.

Beatyfikacja "apostoła młodzieży"
Podczas Mszy św. Ojciec Święty beatyfikował pochodzącego z Banja Luki Ivana Merza, pierwszego świeckiego Chorwata. Przedstawiając jego sylwetkę, powiedział, że świadectwo jego życia uczy, jak być człowiekiem sprawiedliwym, takim, który "staje się ze swojej strony pochodnią, która jaśnieje i ogrzewa". Papież nazwał bł. Ivana apostołem młodzieży i wezwał, aby jego osoba stała się programem życia i działania dla całego pokolenia młodych katolików.
Ivan Merz zmarł w wieku 32 lat. Mimo krótkiego życia zasłużył się bardzo dla Kościoła w swoim kraju, i to na wielu płaszczyznach: społecznej, intelektualnej i liturgicznej. Był m.in. jednym z pionierów Akcji Katolickiej i duszpasterstwa młodzieży w Chorwacji. Zmarł w Zagrzebiu 10 maja 1928 r. w opinii świętości, ofiarowując na łożu śmierci swoje życie za młodzież chorwacką.
Na zakończenie Mszy św. beatyfikacyjnej Jan Paweł II przekazał młodzieży tego kraju drewniany krzyż - "znak miłości, nadziei i wiary". Ojciec Święty życzył młodym ludziom, aby w życiu codziennym, w nauce i pracy, szli za Chrystusem, który jest naszym Panem i Zbawicielem, aby spotykali się z Nim w sakramentach świętych, w Eucharystii oraz by "przez całe życie swoje świadectwo opierali na Chrystusie, który jest trwałym fundamentem naszego życia".
Przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II pozdrowił wiernych przybyłych z Chorwacji, Serbii i Czarnogóry oraz Polaków, którzy uczestniczyli we Mszy św. Na Mszy św. obecni byli także polscy żołnierze pełniący służbę w międzynarodowych siłach SFOR. Jan Paweł II podziękował rodakom za solidarność z Bośnią i Hercegowiną. Tego samego dnia Papież nawiedził katolicką katedrę pw. św. Bonawentury. Przed odlotem do Rzymu spotkał się w Kurii Biskupiej Banja Luki z prezydentem Republiki Serbskiej - Draganem Czaviciem oraz szefem Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej - Niko Lozancziciem. Przyjął także przedstawicieli Rady Międzyreligijnej Bośni i Hercegowiny.
Druga wizyta Jana Pawła II w Bośni i Hercegowinie odbiła się szerokim echem w prasie europejskiej, która eksponowała m.in. apel Papieża o przebaczenie, a także - nawiązując do niedawnej wizyty w Chorwacji - określiła tę pielgrzymkę jako kontynuację papieskiej misji pokojowej na Bałkanach.

(Na podst. KAI)

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję