Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 listopada br. Ojciec Święty Jan Paweł II rozpoczął 89. zagraniczną podróż apostolską - do Indii i Gruzji.Głównym punktem wizyty apostolskiej w Indiach było spotkanie z Episkopatem Azji i uroczyste akończenie Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Azji. W programie pielgrzymki było spotkanie Ojca Świętego również z prezydentem i wiceprezydentem Indii oraz z przedstawicielami innych wyznań i religii. 8 listopada br. Jan Paweł II opuścił Indie i udał się do Gruzji na spotkanie z katolikosem Kościoła gruzińskiego - Jego Świątobliwością Ilią II oraz z członkami Świętego Synodu, a także z prezydentem Eduardem Szewardnadze.

Jan Paweł II do Polaków

"Katecheza dzisiejsza, nawiązując do tradycji biblijnych Roku Szabatowego, czyli Roku Świętego, zwracała uwagę na jeden aspekt, który jest ważny w stosunkach między bogatymi a biednymi ludźmi i między bogatymi a biednymikrajami. Mianowicie na sprawę tzw. zadłużenia zewnętrznego, którym są obciążone różne kraje, biedne kraje na kuli ziemskiej, ażeby wziąć pod uwagę biblijną zasadę darowania tych długów w Roku Świętym. Polacy niech zastanawiają się nad tym, w jaki sposób do nich odnosi się ta inicjatywa Roku Jubileuszowego, który wszyscy pragniemy przeżywać jak najowocniej i jak najautentyczniej".

Audiencja generalna 3 listopada 1999 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

31 października br., przemawiając przed niedzielną modlitwą Anioł Pański, Ojciec Święty podkreślił znaczenie podpisanej tego dnia w Augsburgu "Wspólnej Deklaracji luterańsko-katolickiej o usprawiedliwieniu", kończącej trwający ponad 450 lat spór teologiczny między obu wyznaniami. Oto pełny tekst nauczania papieskiego: "W Augsburgu, w Niemczech, ma miejsce dzisiaj wydarzenie o niezwykłym znaczeniu: przedstawiciele Kościoła katolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej podpisują wspólną deklarację o jednej z podstawowych kwestii, która przeciwstawiała katolików i luteran, a którą była nauka o usprawiedliwieniu przez wiarę. Jest to kamień milowyna niełatwej drodze powtórnego budowania pełnej jedności między chrześcijanami. Jest też rzeczą niezwykle znaczącą, że ma to miejsce właśnie w mieście, gdzie w 1530 r. przez ogłoszenie Confessio Augustana spisana została rozstrzygająca strona reformy luterańskiej. Taki więc dokument stwarza pewną podstawę dla posuwania się naprzód w badaniach teologicznych, ekumenicznych i w rozwiązywaniu trudności, które jeszcze pozostają, z nadzieją, że uda się je rozwiązać w przyszłości. Jest to również bezcenny wkład w oczyszczanie pamięci historycznej i tworzenie wspólnego świadectwa. Pragnę podziękować Bogu za ten etap pośredni na drodze, która prowadzi nas ku temu, abyśmy stali się jedną wspólnotą, abyśmy byli jednym. Jest to również znak pewnej nadziei na progu trzeciego tysiąclecia, abyśmy my, chrześcijanie, stanęli w trzecim tysiącleciu, jeśli nie w pełni zjednoczeni, to przynajmniej bardziej bliscy sobie i przekroczyli podziały między nami. Zapraszam wszystkich, aby przez modlitwę pełną nadziei wypraszać dar Ducha Świętego na tej drodze. Chrześcijanie znają słowa anioła skierowane do Maryi w dniu zwiastowania: "Nic nie jest niemożliwe u Boga". NiechJej nadzieja pełna ufności dopomaga nam w naszej drodze. Powierzajmy więc naszą drogę ekumeniczną Jej macierzyńskiemu wstawiennictwu".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Imieniny Ojca Świętego

4 listopada br. Ojciec Święty przyjął na audiencji prywatnej pielgrzymów z Polski, przybyłych z życzeniami imieninowymi. Audiencja w Auli Pawła VI zgromadziła 1,5 tys. wiernych z diecezji tarnowskiej i 500 osób z archidiecezji gdańskiej. Byli wśród nich także sądeccy krakowiacy oraz zespoły ludowe z Sądecczyzny, które odśpiewały Papieżowi Sto lat i pamiętny z czerwcowej pielgrzymki toast Życzymy, życzymy. Życzenia imieninowe złożyli Ojcu Świętemu metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski i biskup tarnowski Wiktor Skworc. Przypomnieli chwile, które spędził on w obu tych diecezjach podczas tegorocznej wizyty w Polsce. Solenizanta obsypano prezentami zarówno od Kaszubów, jak i górali. Samorządowcy Sądecczyzny nadali Ojcu Świętemu honorowe obywatelstwo tego regionu, a tarnowskie Radio Plus wręczyło mu platynową płytę Życzymy, życzymy. "Dziękuję dzisiaj w szczególny sposób za ten piękny śpiew, który mi przypomina czerwcowe odwiedziny Polski. Ze wzruszeniem wysłuchałem życzeń, jakie skierowaliście do mnie i które też wyśpiewaliście. Jest to również zasługą obecnych tu chórów i orkiestr, które też z całego serca witam" - mówił wyraźnie wzruszony Ojciec Święty.Następnie przypomniał postać św. Karola Boromeusza, którego imię otrzymał na chrzcie św., a wspominając swączerwcową pielgrzymkę do Polski, przypomniał słowa z homilii w Starym Sączu, że "święci nie przemijają". Słowa teodnosiły się wówczas do św. Kingi, ale dotyczą również wszystkich świętych i błogosławionych Kościoła powszechnego. Jan Paweł II podkreślił, że "dzisiejszy świat, a także nasz kraj potrzebują ludzi świętych, to znaczy prawych, wiernie wypełniających wolę Bożą, przepełnionych duchem służby i zatroskania o człowieka, ludzi uczciwych, miłujących prawdę, troszczących się o dobro wspólne, nawet za cenę wielkodusznej rezygnacji ze swego". Na zakończenie Ojciec Święty jeszcze raz podziękował pielgrzymom " za modlitwę, która jest niewidzialną więzią, jaka łączy wspólnotę ludzi wierzących. Jest to więź bardzo mocna i głęboka". Zapewnił, że stara się odwdzięczyć wszystkim również codzienną modlitwą. " Niech Bóg błogosławi Was, Wasze rodziny i tych, którzy nie mogli być tu obecni, a bardzo tego chcieli. Niech Bóg błogosławi całą naszą Ojczyznę" - zakończył swą wypowiedź Jan Paweł II.

Reklama

Wyrazy współczucia z powodu tragedii w Armenii

28 października br. Jan Paweł II przesłał na ręce prezydenta Armenii - Roberta Koczarana kondolencje z powodu śmierci w zamachu terrorystycznym w gmachu parlamentu Armenii premiera kraju - Armena Vaskena Sarkissiana i siedmiu innych polityków. Mówiąc o tragicznej śmierci premiera i parlamentarzystów, Ojciec Święty stwierdził, że zamach zadał wielkie cierpienie całemu ormiańskiemu narodowi, którego "tożsamość i instytucje zostały zranione". Wszyscy ludzie dobrej woli powinni zjednoczyć się w poparciu pokojowych przemian w Armenii - zaapelował Papież. Jan Paweł II zapewnił, że modli się za zabitych i rannych oraz za ich rodziny.

Reklama

Apel o pokój w Czeczenii

1 listopada br. Jan Paweł II wezwał do przywrócenia pokoju w Czeczenii i zachęcił do modlitw w intencji porozumienia. "Zachęcam Was do błagania Pana, za wstawiennictwem Wszystkich Świętych, by zesłał cenny dar pokoju Czeczenii - krajowi, który jest drogi nam wszystkim" - powiedział Ojciec Święty na zakończenie południowej modlitwy Anioł Pański, odmówionej na Placu św. Piotra. Papież wyraził nadzieję, że modlitwy przyniosą "łaskę porozumienia tym ludziom, którzy są tak bardzo doświadczeni". "Modlimy się, by dla istniejących tam konfliktów można było znaleźć pokojowe rozwiązanie, z poszanowaniem praw wszystkich obywateli" - powiedział Jan Paweł II. Prezydent Czeczenii - Asłan Maschadow zaapelował 28 października br. do Papieża i do całego świata chrześcijańskiego o obronę narodu czeczeńskiego przed ludobójstwem.

Wkrótce umowa między Watykanem a Słowacją

Stolica Apostolska i Republika Słowacka podpiszą niebawem umowę w dziedzinie stosunków dwustronnych. Wiadomość o tym potwierdził rzecznik prasowy Watykanu w związku z audiencją, jakiej Jan Paweł II udzielił 29 października br. prezydentowi tego kraju - Rudolfowi Schusterowi. W wywiadzie dla katolickiego dziennika włoskiego Avvenire prezydent Słowacji mówił nawet o konkordacie. R. Schuster, któremu towarzyszyli małżonka i najbliżsi współpracownicy, w tym minister spraw zagranicznych, po audiencji spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano i szefem dyplomacji watykańskiej - abp. Jeanem-Louisem Tauranem.

Polak nuncjuszem w Boliwii

3 listopada br. Jan Paweł II powołał 51-letniego ks. Józefa Wesołowskiego, dotychczasowego radcę Nuncjatury w krajach skandynawskich, na stanowisko nuncjusza apostolskiego w Boliwii. Mianował go jednocześnie arcybiskupem tytularnym Slebte. Będzie on czwartym Polakiem reprezentującym Papieża i Stolicę Apostolską jako nuncjusz. Ks. Wesołowski urodził się 15 lipca 1948 r. w Nowym Targu (archidiecezja krakowska). Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1972 r. Kształcił się na uczelniach teologicznych w kraju i za granicą; jest doktorem prawa kanonicznego. Od 25 marca 1980 r. pozostaje w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w przedstawicielstwach w Afryce Południowej, Kostaryce, Japonii, Szwajcarii, Indiach i ostatnio jako radca Nuncjatury w Danii. Obecnie nuncjuszami apostolskimi są także Polacy: abp Józef Kowalczyk (w Polsce), abp Marian Oleś (w Kazachstanie oraz w Kirgizji, Tadżykistanie i Uzbekistanie) i abp Juliusz Janusz (w Mozambiku).

Orędzie do hinduistów

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - kard. Francis Arinze przesłał do wszystkich wyznawców religii hinduistycznej orędzie z okazji największego święta hinduistycznego Diwali, przypadającego w tym roku 7 listopada. Dokument nosi tytuł: Chrześcijanie i hinduiści: pielgrzymi w dialogu dla dobra wszystkich. W dokumencie zwrócono uwagę, że święto jest okazją do zastanowienia się nad "wspólnym pielgrzymowaniemrodziny ludzkiej oraz poszukiwaniem dróg zapewniających przyszłość pokoju i solidarności wśród wszystkich narodów". Święto Diwali (lub Deepavali), symbolizowane przez knot lampki oliwnej, jest największym świętem wszystkich wyznawców hinduizmu. Opiera się na starych przekazach mitologicznych, symbolizujących zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią, dobra nad złem. Właściwe obchody święta trwają trzy dni, oznaczając początek roku, pojednanie w rodzinach, zwłaszcza między rodzeństwem, oraz oddawanie czci Bogu. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego (do 1988 r. Sekretariatu dla Niechrześcijan) od przeszło 30 lat wysyła orędzia do muzułmanów z okazji zakończenia miesiąca postu - ramadanu, co jest największym świętem islamu, a od kilkunastu lat także podobne orędzie do hinduistów i buddystów z okazji ich głównych świąt: wspomnianego Diwali i Vesakh.

1999-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Włochy/Papież w Wenecji: wizyta w więzieniu dla kobiet, spotkanie z młodzieżą i Msza św.

2024-04-28 07:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek spędzi niedzielę w Wenecji. Odwiedzi więzienie dla kobiet, gdzie znajduje się też pawilon Stolicy Apostolskiej na Biennale Sztuki. Papież przybędzie tuż po wejściu w życie systemu rejestracji wizyt w mieście i opłaty 5 euro, jeśli nie zostaje się na nocleg. Za wstęp zapłaci około 9 tysięcy wiernych.

Podróż Franciszka do miasta nad laguną rozpoczyna się wcześnie rano. Po odlocie śmigłowcem z Watykanu o 6.30 przybędzie do Wenecji około godziny 8.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję