Reklama

Polska

Giby: Uczczono 70. rocznicę Obławy Augustowskiej

Główne uroczystości 70. rocznicy Obławy Augustowskiej odbyły się 19 lipca w Gibach. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp ełcki Jerzy Mazur, a koncelebrował bp Romuald Kamiński wraz z przybyłymi kapłanami. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945. Jak podkreślił, była to największa sowiecka zbrodnia dokonana na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.

[ TEMATY ]

rocznica

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wspólne świętowanie licznie przybyły rodziny ofiar Obławy oraz przedstawiciele samorządów z terenów tragedii pacyfikacji w 1945 r., która dzisiaj symbolicznie jest nazywana „Obławą Augustowską”. Od kilku już lat tradycyjnie pamięć bohaterom oddają harcerze. Wśród licznych sztandarów po raz pierwszy przybył sztandar Gimnazjum w Gibach im. Ofiar Obławy Augustowskiej.

W słowie wprowadzenia bp Jerzy Mazur podkreślił, że gromadzimy się na tym wzgórzu, aby modlić się o pokój, pojednanie, przebaczenie. Modlimy się, abyśmy poznali prawdę o Obławie Augustowskiej, o miejscu kaźni, miejscu pochówku. Modlimy się też, abyśmy umieli po chrześcijańsku przebaczyć, prosić o miłosierdzie Boga dla ofiar i dla tych, którzy nie wiedzieli co czynili, aby Bóg przebaczył” – mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niezwykle wzruszającym przeżyciem były słowa przebaczenia ks. prał. Stanisława Wysockiego. Spod Krzyża w Gibach ks. Wysocki wołał: „Chrystusie, jako Twój kapłan, w 70. rocznicę zbrodni ludobójstwa dokonanej na Żołnierzach Armii Krajowej i mieszkańcach północno-wschodniej Polski staję w obliczu tej wielkiej tajemnicy wiary, Twojej męki, śmierci, ale i zmartwychwstania. Staję jako syn Ludwika oraz brat Kazimiery i Anieli, zraniony i dotknięty krzywdą ludobójstwa, jak też staje cała nasza wielka Rodzina rodzin ofiar Obławy Augustowskiej pod tym krzyżem. Staję na wzgórzu - symbolicznej Golgoty Wschodu, aby z głębi serca wobec Boga, wobec obecnych tu księży Biskupów i Kapłanów, wobec wszystkich przedstawicieli pełniących funkcje państwowe i samorządowe, wobec wszystkich tu obecnych, a zwłaszcza wobec zgromadzonej młodzieży, by wypowiedzieć akt miłości miłosiernej. Wybaczam! Wybaczam tym, którzy uprowadzili naszych najbliższych i poddawali torturom w drodze do dołów śmierci. Wybaczam tym, którzy w bestialski sposób zamordowali naszych ojców, braci i siostry. Wybaczam tym, którzy wydali haniebny rozkaz dokonania ludobójstwa. Wybaczam wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się i nadal ukrywają prawdę o tragedii ludobójstwa na tylu niewinnych ludziach, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami, wiernymi Bogu i Ojczyźnie. Chrystusie, z wyżyn krzyża przebacz, przebacz i spraw, aby moc Twego przebaczenia nie zwalniała nas z pamięci o tych strasznych wydarzeniach, lecz tym bardziej przynaglała do odkrywania pełnej prawdy o losach naszych najbliższych. Prawdy o pełnej liście naszych zamordowanych, o miejscach kaźni, a jednocześnie dołów śmierci naszych najbliższych, ukochanych.”

Reklama

W homilii ks. prał. Wysocki przypomniał, że Obława Augustowska nazywana jest też kolejnym Katyniem. Wskazał na podobieństwa tych zbrodni. Zobowiązał IPN oraz polityków, by dołożyli starań, aby nie ustały działania w odkrywaniu prawdy o ludobójstwie dokonanym na naszym narodzie. Po Eucharystii zabrali głos przedstawiciele władz i samorządów oraz obecni posłowie i senatorowie. Wyrażali wdzięczność, że po 70 latach starań 9 lipca 2015 r. Sejm RP ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

Przy okazji tak ważnej uroczystości Wydawnictwo Bellona zaprezentowało najnowszą książkę Teresy Kaczorowskiej „Obława Augustowska”. Autorka znana jest z licznych publikacji historycznych. Tym razem jest to siedem reportaży, opartych na faktach i autentycznych wspomnieniach, przeżyciach konkretnych ludzi, m.in. Krystyny Wierzbińskiej, Mariana Tananisa, ks. prał. Stanisława Wysockiego oraz ujawnionych już dokumentów dotyczących Obławy.

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 stara się bardzo o odkłamywanie faktów, które przez lata były podawane, zwłaszcza co do ilości ofiar tej tragedii. Jak pisze Teresa Kaczorowska: „Znane są już fakty, że tej zbrodni stalinowskiej dokonały liczące około 45 tysięcy żołnierzy regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomaganych przez UB, MO i 160 polskich żołnierzy 1. Praskiego Pułku Piechoty. W akcji pacyfikacyjnej zatrzymano ponad 7 tys. osób podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach na terenie powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego. Trzymano ich w tzw. obozach filtracyjnych. Tylko część aresztowanych w Obławie powróciło do domów. Do dzisiaj nie wiadomo, co stało się z dużą liczbą zaginionych bez wieści Polaków. Jak podaje T. Kaczorowska: „w świetle ostatnich badań, a szczególnie od czasu ujawnienia tajnych szyfrogramów przez Nikitę Pietrowa ze Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie, wiadomo, że ofiar Obławy było więcej (niż podawana liczba 592 os.), może nawet ok. 2 tys.” „Przeżyliśmy wtedy sądne dni. Zadano nam wiele bólu, cierpienia, poniżano nas wszystkich. Myśleliśmy, że nie przeżyjemy – wspomina tamte traumatyczne dni ks. prał. Stanisław Wysocki.” Rodziny ofiar pacyfikacji przez wiele lat żyły z piętnem „rodziny bandyckiej”.

Zaginionych w Obławie od razu poszukiwano. Starania rodzin nie przyniosły rezultatu ani w latach 40., ani po 1956 r., gdy październikowa odwilż dodała sił do dalszych poszukiwań. Po ustaleniu przez PCK w Augustowie ponad tysiąca nazwisk, władze partyjne zakazały kontynuowania starań. O tej zbrodni nie wolno było mówić. Od 1987 r. temat Obławy Augustowskiej powrócił. Miejscem, gdzie bliscy ofiar Obławy jak i inni mieszkańcy tej Ziemi mogą oddać hołd Bohaterom, którzy „Zginęli, bo byli Polakami” są Giby. Rodziny ofiar Obławy nadal żyją nadzieją, że odnajdą się zakopane potajemnie w 1945 r. szczątki ciał ich bliskich, aby mogli jeszcze za swego życia godnie ich pochować i zapalić znicz.

2015-07-19 20:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący episkopatów oddali Europę w opiekę świętych Cyryla i Metodego

[ TEMATY ]

rocznica

Włodzimierz Tetmajer/pl.wikipedia.org

Przewodniczący konferencji episkopatów państw Europy uczcili świętych Cyryla i Metodego w 1150. rocznicę ich przybycia na dzisiejsze ziemie słowackie. Z Bratysławy, gdzie obradują na dorocznym zgromadzeniu plenarnym, pojechali do Nitry – siedziby pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej diecezji katolickiej. W tamtejszej katedrze św. Emmerama odprawili Mszę św. pod przewodnictwem Pétera Erdő, przewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odmówili też akt oddania Europy w opiekę obu świętych współpatronów Europy. Odczytał go, klęcząc przed relikwiami św. Cyryla, przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský. Przypomina on, że także dziś wyznajemy tę samą wiarę, którą oni głosili przed 1150 laty, chcemy ją przekazywać i nią żyć. Biskupi, przybyli z całego kontynentu, zawierzyli ich opiece wszystkich mieszkańców oraz wszystkie narody i państwa Europy, a także Kościół na naszym kontynencie i jego misję, szczególnie zaś nową ewangelizację. Za ich wstawiennictwem prosili Boga o umiejętność przezwyciężania nienawiści, zwyciężanie zła dobrem, gotowość do przebaczania i solidarności, poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także o to, by byli głosicielami życia, zwiastowanego w Ewangelii Chrystusowej. Modlili się również o wzrost świadomości, jak bardzo konieczna jest dzisiaj jedność chrześcijan i braterska wspólnota wszystkich narodów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję