DOŁĄCZ DO WSPÓLNEJ MODLITWY: nowenna2120.pl
Organizatorem nowenny jest Konferencja Episkopatu Polski. Uczestnicy będą modlić się od 16 do 23 marca o godz. 21.20 po zakończeniu "Apelu jasnogórskiego", a także po każdej mszy św., polecając Bogu wszystkie ważne dla Polski sprawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W akcję włączyli się polscy biskupi. Każdego dnia modlitwa z ich udziałem będzie transmitowana z innego miejsca w kraju.
Reklama
Nowennę 16 marca rozpoczął na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 17 marca modlitwę w bazylice archikatedralnej w Poznaniu poprowadzi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. 18 marca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie modlić się będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Następnego dnia, czyli 19 marca, w sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu modlitwie będzie przewodniczył ordynariusz toruński bp Wiesław Śmigiel. Z kolei 20 marca modlitwa będzie transmitowana z Łodzi, gdzie w akcję włączy się metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. 21 marca w bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie modlitwie przewodzić będzie abp Wojciech Polak.
Przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie modlić się będzie 22 marca biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. W przedostatnim dniu nowenny, 23 marca, w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich modlitwę poprowadzi biskup pomocniczy katowicki Marek Szkudło. Akcję zakończy modlitwa 24 marca, którą poprowadzi z Opola bp Andrzej Czaja.
Reklama
Na każdy dzień została wyznaczona inna intencja. 16 marca uczestnicy będą modlić się o odnowienie wiary i umocnienie ducha narodu polskiego; 17 marca – o pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną; 18 marca – o zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski; 19 marca – o odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz trwałość rodzin; 20 marca – o siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania; 21 marca – o światło dla nas, jako narodu, byśmy kierowali się zawsze dobrem ojczyzny; 22 marca – o prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych; 23 marca – o szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej, a 24 marca – o pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.
Na stronie: nowenna2120.pl, w zakładce "dołącz" jest interaktywna mapa, za pomocą której można zadeklarować swój udział w modlitwie.
Dotychczas zgłosiło się tam blisko 6 tys. osób oraz ponad 700 wspólnot. Większość pochodzi z Polski, ale są także z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych i z Australii.
Codzienna modlitwa będzie transmitowana za pośrednictwem Telewizji Trwam oraz na stronie: nowenna2120.pl.
W inicjatywę można włączyć się również indywidualnie, z dowolnego miejsca. Wystarczy odczytać intencję modlitwy na dany dzień, a następnie odmówić modlitwy: "Ojcze nasz", "Zdrowaś Maryjo" i dowolną modlitwę w intencji ojczyzny. Sugerowana jest "Modlitwa za ojczyznę" ks. Piotra Skargi.(PAP)
autor: Magdalena Gronek
mgw/ jann/