Pod takim tytułem ukazała się antologia poezji o krzyżu, wydana przez Spółdzielnię Wydawniczą ANAGRAM pod patronatem kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Ta niezwykła publikacja została wydana dla upamiętnienia tegorocznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Jest ona jednocześnie plonem konkursu ogłoszonego pod tą samą nazwą przed laty przez Redakcję Niedzieli. Antologia została wzbogacona wierszami poetów, m.in. Macieja Sarbiewskiego i ks. Jana Twardowskiego oraz fotografiami polskich krzyży, jak mówi wydawca "tych znanych i sławnych i tych zwykłych, przydrożnych".
Dlaczego warto sięgnąć po tę 270-stronicową antologię poezji o krzyżu opatrzoną na stronie tytułowej znamiennymi słowami: "Na Nowy Wiek, Nowe Tysiąclecie"? Ze względu na sam temat. Czy dla chrześcijanina jest coś ważniejszego od krzyża? Warto powołać się w tym miejscu na słowa Jerzego Koperskiego - współredaktora Krzyża - Drzewa Kwitnącego: "Każdy ma swój krzyż. Teraz, przedtem i zawsze. I może właśnie dlatego tyle krzyży w polach, na rozstajach dróg".
Zamieszczone w antologii wiersze mówią o krzyżu - symbolu bólu, męki, ale i miłości. O krzyżach w kościele i domach, na polach i polnych dróżkach i o krzyżu katyńskim (z Katynia mocą Opatrzności Bożej ocalony został współinicjator antologii - ks. prał. Zdzisław Peszkowski), o krzyżu, w którego opiekę się oddajemy i w którego moc wierzymy.
W świetle 248 zebranych wierszy spoglądamy na Niego oczyma wiary, również sercem - przez pryzmat poetyckiego wymiaru. Antologię otwiera fragment Homilii przy Wzgórzu Krzyży Jana Pawła II, jego wypowiedź o krzyżu na Giewoncie oraz tekst Prymasa Tysiąclecia Crux - Spes Nostra.
Wśród wierszy nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie znajduje się utwór znanej rzeszowskiej poetki, laureatki licznych nagród Reginy Schönborn zatytułowany Drewniane krzyże. W antologii zamieszczono również utwory dwóch innych poetów z Rzeszowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu