W rzymskiej bazylice męczenników XX wieku
Relikwie polskich błogosławionych
Reklama
W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 19 października 2012 r., miała miejsce w Rzymie niezykle podniosła uroczystość - w czasie Mszy św. wprowadzono do rzymskiej bazyliki św. Bartłomieja „all’Isola” relikwie trojga polskich męczenników XX wieku: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Stanisława Starowieyskiego. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, koncelebrowali: kard. Kazimierz Nycz, który wygłosił homilię, abp Józef Michalik i abp Stanisław Gądecki oraz ok. 50 polskich księży, był wśród nich ks. prof. Marek Starowieyski, bratanek bł. Stanisława Starowieyskiego. Metropolita warszawski wyraził radość, że „oprócz wielkiego świadka XX wieku - św. Maksymiliana - troje nowych polskich męczenników stanie się bardziej znanych w Rzymie, w sercu Kościoła”, tym bardziej, że relikwie te będą wystawione w świątyni, która od samego początku, tzn. od X wieku, jest związana ze św. Wojciechem, a więc z Polską. Przypomniał, że na życzenie Jana Pawła II kościół ten stał się sanktuarium męczenników XX wieku, nad którym sprawuje pieczę rzymska wspólnota św. Idziego. Kard. Nycz przedstawił zgromadzonym postacie polskich błogosławionych, których relikwie zostały umieszczone w trzech kaplicach świątyni. Nieśli je przedstawiciele rodzin błogosławionych: brat i siostra ks. Jerzego oraz syn Stanisława. Na zakończenie uroczystości kard. Nycz podziękował jej organizatorom: wspólnocie św. Idziego, ks. prof. Markowi Starowieyskiemu, ceremoniarzowi papieskiemu ks. prał. Konradowi Krajewskiemu, przedstawicielom Kurii Warszawskiej, kustoszowi żoliborskiego sanktuarium ks. prał. Tadeuszowi Bożełko oraz wszystkim uczestnikom ceremonii.
Od 19 października 2012 r. rzymska bazylika św. Bartłomieja stała się również sanktuarium polskich męczenników XX wieku.
Włodzimierz Rędzioch
Francja
Jasnogórski obraz od 10 lat w Lyonie
Polska parafia w Lyonie pw. Świętej Trójcy obchodziła 7 października br. 10- lecie obecności kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w bazylice Notre-Dame de Fourviere. Uroczystej Mszy św. przewodniczył wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Krystian Gawron, w asyście ks. Pawła Witkowskiego, ks. Tadeusza Hońki - proboszcza parafii polskiej w Grenoble oraz ks. Tomasza Tobysa. W tym samym dniu polska wspólnota przyjęła relikwie bł. Jana Pawła II. To wyjątkowo wzruszające nabożeństwo ubogacił chór „Polonium”, wykonujący pieśni maryjne. Sztandary polskiej parafii otaczały dzieci w strojach krakowskich.
Lioński obraz jest dziełem nieżyjącej już częstochowskiej malarki Krystyny Kwiatkowskiej. Przed przybyciem do Lyonu w 2002 r. otrzymał specjalne błogosławieństwo Jana Pawła II.
Maria Diupero
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ludzie
Abp Gerhard Müller
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard L. Müller przypomniał, że to Kościołowi, papieżowi i biskupom trwającym z nim w jedności, a nie środkom przekazu powierzona została misja autentycznej interpretacji Objawienia. Dodał, że takich uprawnień nie mogą sobie rościć żadne inne grupy czy ruchy kościelne. - Człowiekowi brak dzisiaj perspektyw, bo z jego horyzontu usunięto Boga. Żyje więc rozwiązaniami na krótką metę i sam przekonuje się o ich zawodności - powiedział.
Zdaniem abp. Müllera, Kościół doznał w ostatnim czasie wielu krzywd ze strony środków przekazu. Medialna nagonka na kapłanów w związku z aferami obyczajowymi była niesprawiedliwa. Wbrew faktom sugerowano w niej, że kapłaństwo sprzyja pedofilii. Tymczasem jest to problem powszechny, który dotyczy całego społeczeństwa. W Niemczech np. odnotowano w tym roku ok. 20 tys. przypadków pedofilii. I ani jeden nie dotyczył osoby duchownej - powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Cudzysłów
Jesteśmy świadkami tego, jak w Europie i w Ameryce zwolennicy wojującego sekularyzmu i ateizmu usiłują usunąć wiarę chrześcijańską z życia społeczeństwa, zabronić symboli chrześcijańskich.
Metropolita Hilarion - przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego
Krótko
Zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej pojawiły się na jednym z rosyjskojęzycznych blogów. Zdaniem ekspertów, stoją za tym rosyjskie specsłużby, chcące po raz kolejny upokorzyć Polskę.
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie weszła do Sejmu. Ugrupowanie zdobyło w wyborach 5,87 proc. głosów. Zwyciężyli socjaliści.
Felix Baumgartner - austriacki spadochroniarz skoczył ze stratosfery, z wysokości około 39 km, i pomyślnie wylądował na pustyni w Nowym Meksyku. Prędkość jego upadku przekroczyła prędkość dźwięku i osiągnęła 1173 km/h. Lot trwał ok. 9 min, z czego przez 4 spadochroniarz znajdował się w spadku swobodnym.
Przepisy dotyczące wspólnego nadzoru bankowego mają być uzgodnione do końca roku, a w ciągu 2013 r. zacznie on najpewniej funkcjonować - zdecydowali przywódcy państw UE. Do ustalenia pozostają szczegóły wspierania banków.
Azja się zbroi. Największe azjatyckie państwa podwoiły w ostatnich 10 latach swoje budżety obronne. To reakcja na rosnącą potęgę militarną Chin.
W Izraelu będą nowe wybory. Kneset podjął decyzję o samorozwiązaniu. Wybory zaplanowano na styczeń 2013 r. Powodem takiej decyzji był brak zgody w parlamencie odnośnie do przyszłorocznego budżetu.
Władze kubańskie zniosły ograniczenia dotyczące wyjazdów z wyspy. Już nie trzeba będzie mieć zaproszenia ani pozwolenia. Wystarczy paszport i wiza danego kraju.
Chińska gospodarka nadal zwalnia, choć jej wzrost jest i tak imponujący - 7,4 proc.
Google zagroziły, że nie będą łączyć swych klientów z witrynami francuskich środków masowego przekazu, jeśli rząd Francji nie przestanie forsować ustawy obciążającej operatorów wyszukiwarek opłatami na rzecz właścicieli mediów.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.