- Wszystko, co możemy robić w Kościele jest zbudowane na Chrzcie. Każda posługa, każdy sakrament, każde powołanie jest rozwinięciem łaski Chrztu. W każdym z nas jest godność prorocka, a ten lektorat ma ją w tobie potwierdzić, umocnić, pobłogosławić, żebyś jeszcze bardziej żył tym, co ci Ojciec dał we Chrzcie – żyć godnością prorocką – tłumaczył kard. Ryś.
Jeden spośród 8 mężczyzn przygotowujących się do przyjęcia Święceń Diakonatu w ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej przyjął dziś z rąk kard. Grzegorza Rysia posługę lektora w zgromadzeniu liturgicznym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W uroczystości, która odbyła się dziś rano w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „PIĄTKA” przy katedrze łódzkiej, wzięła udział małżonka kandydata do diakonatu oraz ich dzieci. Po Ewangelii ks. dr Zbigniew Tracz – odpowiedzialny za łódzki środek formacji diakonów stałych – wezwał imiennie kandydata do przyjęcia posługi lektora. W odpowiedzi – na imienne wezwanie – kandydat odpowiedział – jestem - wyrażając tym samym gotowość przyjęcia lektoratu.
Reklama
W homilii łódzki pasterz zwracając się do przyszłego lektora, powiedział między innymi - wszystko, co możemy robić w Kościele jest zbudowane na Chrzcie. Każda posługa, każdy sakrament, każde powołanie jest rozwinięciem łaski Chrztu. Między innymi od Chrztu jesteśmy dla Pana prorokami, jesteśmy tymi, którzy otrzymują ten dar odpowiedzialności za Prawdę, odpowiedzialności za przekaz Słowa. W każdym z nas jest godność prorocka, a ten lektorat ma ją w tobie potwierdzić, umocnić, pobłogosławić, żebyś jeszcze bardziej żył tym, co ci Ojciec dał we Chrzcie – żyć godnością prorocką - podkreślił hierarcha.
Zwracając się do kandydata do diakonatu stałego, metropolita łódzki powiedział - w takim kluczu czytaj to powołanie, bo to jest powołanie, potem przyjdą następne nabudowane na tym, ale nie w ten sposób, by to unieważnić. Prorocka odpowiedzialność za Słowo zostanie w tobie. Pan ci okazuje miłosierdzie – odnawia w tobie godność chrzcielną – prorocką – i chce żebyś w to wszedł jako syn, a nie jako najemnik – zakończył duchowny.
Po homilii metropolita łódzki odmówił nad kandydatem wyznaczoną przez Kościół modlitwę, a następnie przekazał nowemu lektorowi Pismo Święte oraz indywidualne błogosławieństwo.
Dzisiejsza posługa lektoratu - po wcześniejszym obrzędzie kandydatury – to kolejny krok, na drodze do przyjęcia Święceń Diakonatu. Kandydaci będą kontynuować swoje przygotowanie teologiczno – pastoralne, które zakłada regularne studia teologiczne. Jest to czas rozpoznawania kandydatów, weryfikowania ich powołania, badania opinii o nich i ich zdatności do przyjęcia święceń.
To już drugi rocznik diakonów stałych przygotowujących się łódzkim ośrodku. Pierwsze święcenia diakonatu (do posługi stałej) w historii Archidiecezji Łódzkiej odbyły się 28 maja 2022 roku. Wówczas święcenia diakonatu przyjęło 16 mężczyzn.